Pelataan vaikkapa kolikon heittoa jossa oikein arvatessa pelaaja saa panoksensa 1,5-kertaisena takaisin. Odotusarvo on siis että mitä enemmän pelaaja pelaa sitä enemmän hän häviää. Kuitenkin jos pelaaja on vaikka hävinnyt 10000 euroa, voi hän ottaa aina 20000 euroa lisää lainaa ja yrittää näin nollata tilanteen. Näin siis käytännössä jos pelaaja lopettaa aina omaan voittoon, ei hän voi hävitä. Tai vielä mielenkiintoisemmin, jos pelaaja on esim 10000 euroa tappiolla, voisi hän ottaa lainaa 25000 euroa jolloin voittaessaan hän jää plussalle. Jos pelaaja laittaa nuo voittorahat jemmaan, ja alkaa pelaamaan uudestaan ottaen loputtomasti lainaa tulee hän ajan myötä jäämään yhä enemmän ja enemmän voitolle, vaikka matemaattisesti hänen tulisi hävitä vain sitä enemmän mitä kauemmin peli jatkuu.
Miten tämä selittyy. Onko tämä jotain samanlaista mustaa magiaa kuin vaikka se että kokonaislukuja oikein summaamalla voidaan muka saada negatiivisia lukuja aikaiseksi. Tällaisen joskus muistaakseni jossain youtube-kanavalla näin
Loputtomalla velalla pelaaminen ja odotusarvo
Anonyymi-ap
2
399
Vastaukset 2
- Anonyymi
Kyseessä on ns. martingaalistrategia. Pelitapa toimii vain jos ajalle, rahalle ja yksittäisen kierroksen panokselle ei ole ylärajaa. Näistä kolmesta yhdenkin rajoittaminen kääntää pelin tappioliseksi. Todennäköisyysteorian kielellä äärettömän pitkässä pelisä voiton odotusarvon raja-arvo ei ole sama kuin raja-arvon odotusarvo.
- Anonyymi
ei mee nyt kyllä martin kaaliin tää peli strategia
t martti
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl504821- 48776
- 45702
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE180589Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550