Hei kaikki minua viisaammat. Olen aikani kuluksi ja kun tykkään leipoa yrittänyt tehdä sämpylöitä. Ok kaikki ainekset kuppiin ja kunnon sekoitus, kohotus ja vaivaaminen. Sitten pyöritän pötkylän taikinasta ja pätkin siitä pätkiä ja pyöritän palloiksi. Kohotan näitä palloja ja sitten laitan uuniin. Mutta aina niistä tulee lättänöitä. Kyllä niitä nyt voi syödä ei siinä mitään, mutta ei niistä tule komeita kohokkaita palloja vaan litteitä lätysköitä. Neuvokaa minua missä teen virheen?
Vastaukset 4
- Anonyymi
Noussut taikina lösähtää jos sitä kolistelee. Voisiko siinä olla syy? Varovasti kohonneet pullat uuniin etteivät lässähdä?
- Anonyymi
Ehkä taikinassa liian vähän jauhoja tai sitten liikaa kohotettu pellillä.
- Anonyymi
Leivo sämpylät, laita pellit uuniin ja uuni ylä ja alalämpö 150 asteeseen 45 sekunttia ja sammuta uuni. Seuraile lasin läpi nousemista. Olen käyttänyt sisäulkolämpömittaria ja lämpö nousee uunissa n 40 asteeseen ja alkaa hiljalleen laskea. Tunti tai pari ja ovat kohonneet kunnolla ja otat pellit uunista, kun nostat uunin lämpötilan sopivaksi.
Tosiaan vastukset ovat päällä vain 45 sekunttia. Leivon gluteenittomia sämpylöitä ja hapanleipää. Hapanleipää pitäisi kohottaa jopa 6 tuntia, jotta tulee noussutta ja pehmeää. - Anonyymi00006
Tee mieluummin ciabatta sämpylöitä 3,5 dl vettä, merisuolaa, 12,5 g tuorehiivaa 2 rkl oliiviöljyä 7 dl jauhoja. Sekoita hyvin ja anna kohota kuunnolla eli noin 1,5 h. Kumoa taikina jauhotetulle leivinpöydälle jaa sämpylöiksi ja laita leivinpaperin päälle. Anna kohota sen aikaa, kunnes uuni saavuttaa 250 C ja paista sitten 20 minuuttia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4381901- 1501237
- 901141
- 1131131
- 691125
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku176984- 100783
- 45701
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50699En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57664