Valta ja valitsemiinen

Sosiologinen ajattelu

Työ ei ole mikään turvallisuudenaihe! Se on valinta!

Äsken näin taas otsikon Suomi24ssä, jossa sanottiin, että "suomalaiset arvostavat asuinpaikassaan työpaikan saatavuutta". Tämä johtaa harhaan siten, että työ ei ole mikään saavutus tai itseisarvo, eikä turvallisuudenaihe, vaan työhön ryhtyminen on valinta, kuten myös omasta tahdosta luopuminen.

4

403

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Duunari

      Tosi on. Luovun heti omasta tahdostani työstä, jos näkkileipää, ja vähän voitakin, on tarjolla suuhun samaa vauhtia.
      Kerro vaan, mistä euroja on virtaa, että voin vapaasti valita tämän oman mieltymykseni?

    • susilampaaksi

      ihminen luopuu itsemääräämisoikeudestaan työ-ajaksiko? Mielestäni työhön mennään tekemään vain työsuoritus. Tekijä tietenkin vastaa työstään toimeksi-antajalleen. Työn ei pitäisi olla itseisarvo, eikä saavutus, mutta ihmisten elintaso on usein työstä riippuvaista ja on ymmärrettävää, että ihmiset järjestelevät asioitansa työn ehdoilla.

      Työn itseisarvosta ei nykyaikana kannata pitää kiinni. Työn varaan ei voi laskea tulevaisuuttaan. Asenne työhön on muuttunut järkiperäisemmäksi, miksi olla työpaikalla tyhjän panttina? Maailma on tullut vapaammaksi ja työ on valinta. Nyt kun keksisi viellä miten saada aikaan vakavaraisuutta ja turvallisuutta.

      • kommentista

        Minä sanoin, että työ on valinta, ja että se kuitenkin koetaan jonkinnäköiseksi velvollisuudeksi ja arvoksi. Ei sinun sitä täydy toistaa. Ihminen luopuu itsemääräämisoikeudestaan työ-ajaksi, koska tehdään valinta oman tahdon ja työnantajan tahdon välillä. Ihmisen elintaso todella on riippuvainen työstä kapitalismissa, ja siksi ihmisillä ei ole mitään muuta kuin työ -omasta tahdosta luopumisen valinta. Työn muuttuminen järkiperäisemmäksi ei näy tässä asiassa, ja on turha väittää, että jonkinlainen järkiperäistyminen perustelisi valinnan työhön rupeamisesta. Työn luonnetta ei voida perustella sillä itsellään, vaan sen olemassaolon perusteilla. Miksi palkkatyö on? Miksi jotakin yksittäistä työtä tehdään? Miksi ihmisen täytyy ansaita elantonsa palkkatyöstä. Kaikki nämä kysymykset viittavaat valtasuhteisiin yhteiskunnassa, jos et sitä vielä hoksannut.


    • Ihanne.

      Tietenkin työ on valinta. Ei siihen sinua kukaan pakota.

      Mutta myös oikeudet ovat valinta. Niitä ei sinulle kukaan anna.

      Oletus, että sinulla olisi oikeus olla näkemättä nälkää, olla turvassa itseäsi sortavilta yksilöiltä tai metsän eläimiltä ja saada suoja päällesi automaattisesti on väärä. Ei tuollaista oikeutta ole.

      Mutta ihmisellä on yhteisö. Yhteisö suojaa jäseniään, vaikka nämä eivät itse osaisikaan hankkia kaikkia välttämättömyys tarpeita. Eli minä en osaa kutoa, kasvattaa viljaa tai leipoa leipää. Taloa osaan pitää kunnossa, mutta sen rakennusaineiden teko ei luonnistuisi. Mutta osaan joitakin taitoja, joita yhteisö, tai ainakin joku yhteisössä, pitää tarpeellisena.

      Nämä taidot vaihdan sellaisiin asioihin, joita itse tarvitsen tai haluan. Tietenkin yhteisöt ovat muuttuneet niin suuriksi ja taidot niin pitkälle erikoistuneiksi, ettei pelkkä työn tuloksen vaihtaminen toiseen enää onnistu, joten on käytettävä merkkejä siitä, mitä on saanut aikaan, eli rahaa.

      Nyt, jos astut tämän piirin ulkopuolelle, sinulla ei ole oikeutta olettaa, että muut yhteisön jäsenet tuottavat sinulle välttämättömyystarvikkeita ja palveluja. Sen talon, jossa asut on rakentanut joku, sitä bussia jossa istut ajaa joku, sen kadun jota kävelet on myös tehnyt joku toinen yhteisön jäsen. Se tietokoneen monitorikaan ei ole syntynyt itsestään. Miksi näillä ihmisillä olisi mitään velvollisuuksia auttaa juuri sinua, saamatta mitään takaisin?

      Vastaus on yksinkertainen. Jos et ole osa yhteisöä, et voi odottaa yhteisön kannattelevan sinua. Voit tietenkin höpöttää jotain vapaudesta, mutta etkö odottaessasi muiden rakentavan talosi, valmistavan ruokasi ja pitäessä sähkön lampuissa, ole pelkkä orjuuttaja? Eli sinun käsityksesi 'vapaudesta' on 'Vapaus sinulle, orjuus muille'?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      357
      1564
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1127
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      118
      896
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      883
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      832
    7. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      110
      492
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      490
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe