Taloyhtiö sahasi aitaan kiinnitetyn pyöräni lukon. Ostin uuden, 39e. Kantsiiko lähettää lasku yhtiölle? Kokemuksia?
Ilmoitustaululla oli lappu asiasta alle 24h ennen sahaamista.
Ilmoitustaululla oli lappu asiasta alle 24h ennen sahaamista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mistä syystä, estikö pyöräsi jollain tavalla kulkemista tai muuta?
Oma tapaukseni oli, kun taloyhtiössä pidettiin syystalkoot ja lappu rappukäytävässä ilmoitti: "asukkaiden täytyy merkitä pyöränsä pyöräkellarissa. Merkitsemättömät pyörät viedään roskalavalle". Juontaa juurensa pienen pyöräkellarin tilantarpeeseen, missä asukkaat piti rikkinäisiä tai muuten käyttämättömiä "jopoja". No, joo...en ole hirveän sosiaalisesti valveutunut talkootyöläinen taloyhtiössä ja lappukin jäi huomaamatta porraskäytävässä, niin siinä kävi niin, että jokusen viikon päästä kun lähdin hakemaan fillaria, niin sitä ei ollutkaan ja tietona kerrottiin, että jokunen merkitsemätön pyörä oli poistettu kellarista roskalavalle. Omani oli aika hyväkuntoinen, 4- vuotta vanha retkifillari, joka oli kyllä huomioitu talkooväen keskuudessa, mutta kun paikalla on pari "johtajaa" niin olivat opetuksena heittäneet sen roskalavalle, kuitenkin aikomuksenaan hakea pois ennen roskalavan pois hakemista. No, kuten arvaattekin, niin joku oli yön aikana sitten käynyt sosialisoimassa sen roskalavalta. Siitä väännettiin sitten kättä, kuka korvaa. Taloyhtiö yritti tuota ilmoituslappuasiaa viedä läpi, että ilmoitettu, ei noudatettu= näin kävi. Piti sitten viedä asia poliisille, josta yksiselitteisesti sanottiin, että tee varkausilmoitus kun kerran tekijät ovat tiedossa. Pääjehut korvasivat sitten yhteistuumin.
Joten hae rahasi siltä, joka lukon on rikkonut, jos pyörän paikkasi ei ole lakia rikkonut!
Tuo Pihan Kunkku -teema kuulostaa jotenkin kauhean tutulta. Samoin nuo uhkailulaput ovissa ja ilmoitustauluilla. Noh - olen kuitenkin toistaiseksi säästynyt omakohtaisilta kokemuksilta.
Ei muutakin otan osaa syntyneeeseen mieliharmiin!
tosiaan, jos pyöräsi ei ole ollut kenekään tiellä, niin ei mitään oikeuksia kajota kenekään omaisuuteen. Hae korvaukset! Oletko astunut jonkun varpaille vai oletko muuten taloyhtiön "mustalammas", joka vähät välittää taloyhtiön säännäistä ja ohjeista?