Munuaisbiopsia kokemuksia

Anonyymi-ap

Millaisia kokemuksia teillä on munuaisbiopsiata?

Itse kävin 2viikkoa sitten, itse koepalan otto ei sattunut juurikaan.
Muutama tunti koepalan oton jälkeen alkoi propleemat sain epilptisen kohtauksen jonka takia ajokielto 3kk.
Kylki ja alavatsa ja alaselkä kipuili sen jälkeen.
Seuraavana päivänä pääsin kotiin kipu oli aika kovaa ja muutaman päivän olin kotona ja sitten alkoi ambulanssilla päivystykseen jossa odotin yli 6h jonka aikana kävin ultrassa oliko munuaisessa jotakin, sen jälkeen lähetettiin takaisin kotiin , 3.5h kotona jonka aikana verenpaine ja leposyke nousi 223/104/122 kuumekkin nousi ja taas vauhdilla päivystykseen ambulanssilla olin yön päivystyksessä ja aamulla lääkäri tuli ja määräsi antibiotti kuurin viikoksi kuume laski ja suurin osa kivuista loppui mutta joka ilta kuume kuitenkin nousi. Edelleen odotan että parantuisin ja pääsisin töihin ja ulkoilemaan.

1

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle munuaisbiopsia tehtiin paksulla neulalla.
      Olin vuoteessa kylkiasennossa ja lääkäri puudutti kolme kertaa. Ensin pinnasta sitten kaksi puudutusta syvemmältä. Puudutus sattui hieman, saman verran kuin hammaslääkärissä. Toisen neulan kohdalla kipu oli erilaista, jotenkin tuntui pieni paine sisällä.
      Tämän jälkeen kipua ei tuntunut.
      Kannattaa antaa välittömästi palautetta jos on tuntemuksia ja kipua näytteenotto alueella niin lääkäri lisää puudutusta.
      Näytteenottoneula piti äänen kun näyte otettiin.
      Itseltäni otettiin kolme näytettä.
      Tämän jälkeen laitettiin pieni lappu haavan päälle ja vietiin osastolle toipumaan.
      Neljä tuntia lepoa ja sitten kotiin.
      En pitänyt toimenpidettä mitenkään kauheana tai kivuliaana.
      Esilääkityksenä aamulla ennen toimenpidettä sain sairaalassa diapamia ja se auttoi ettei jännittänyt liikaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      56
      4384
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      93
      3653
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      102
      3272
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1873
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1859
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      77
      1093
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      763
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      102
      759
    9. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      744
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      33
      730
    Aihe