Planeetat törmäävät- mitä apahtuisi?

Anonyymi-ap

Tietenkään ei ole mahdollista. näin kuvan Saturnuksesta ja Uranuksesta ja tuli väkisnkin mieleen, mitä tapahtuisi, mikäli ne törmäisisivät toisiinsa?

8

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäkö tapahtuisi? No mitäs luulet? Hohhoijjaaaah...

    • Anonyymi

      Eikös siitä synny pikkuplaneettoja? Aivan kuten isän ja äidin "törmäyksestä" syntyy pikkuihmisiä.

    • Anonyymi

      Planeettojen törmäyksessä lopputulos riippuu hyvin monesta asiasta. Paljon vaikuttaa esim. törmäysnopeus ja -kulma. Täysi 100 % kohdakkain törmääminen saa aikaan valtavan pamauksen, kun sen sijaan viistoittainen törmäys voi aikaan saada kimmoisemman törmäyksen, jolloin toinen tai molemmat planeetat hajoavat osiin.

      Protomaa törmäsi aikanaan toiseen protoplaneettaan ja sen surauksena syntyi törmäysjätteestä Kuu. Osa toisesta planeetasta on Maan sisuksissa. Osa "jätteestä" on myös Kuun sisuksissa.

      • Anonyymi

        No johan ntuli taas viisautta!


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löytyy myös Wikipediasta

        https://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_Moon

        ja oikeastaan jo kuuluu yleissivistykseen tietää tämä.

        Mutta tämä on sitä "hauki on kala" - viisautta. Turha toistella yleisesti tunnettuja asioita.


    • Anonyymi

      Muistelisin, että planeettojen ratoja oltaisiin kelattu takaisinpäin matematiikan avulla ja siinä käynyt selväksi, että jokin planeetta nykyään puuttuisi? Sellainen lingottu avaruuteen mitä ilmeisimmin.
      Jossakin olen törmännyt myös aurinkokunta-simulaattoriin, jossa voi testailla esim. muuttamalla planeettojen kokoa tai yrittää kyhätä toimiva aurinkokunta tyhjästä - se on haastavaa ja nykyisenkin saa romutettua melko pienillä muutoksilla.

      • Anonyymi

        Universe Sandbox on ainakin tälläinen peli.

        Itsekin muistelen hämärästi joskus lukeneeni, kuinka aurinkokunnan reunalla on saattanut olla planeetta.

        Noita ns. Tähtienvälisiä planeettoja (rogue planet) on tosiaan olemassa. Sellainen on ihan potentiaalinen riski meidänkin aurinkokunnalle.
        Mutta vielä pahempi on tähtienvälinen aurinko. Eli aurinko, joka on sinkoutunut radaltaan. Sellainen pistäisi koko meidän aurinkokunnan aivan uusiksi vaikka ei olisi osumaetäisyydellä.

        Ja toki muita vielä pahempia on vaikka ja kuinka, mutta onneksi avaruus on iso.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe