Ukrainalaisarvion mukaan Venäjä voi taistella vielä kaksi vuotta Neuvostoliiton arsenaalilla
Kenraali evp:n mukaan Eurooppa etenee hitaasti palauttaakseen puolustusteollisuutensa tuotantokapasiteettia.
Venäjän joukot voivat jatkaa taistelua vielä kaksi vuotta vanhan neuvostoaikaisen kaluston suurten varastojen avulla, Ukrainan asevoimien pääesikunnan entinen apulaispäällikkö, kenraali Ihor Romanenko sanoi Euromaidanpressin mukaan.
Romanenko huomautti, että Venäjällä on hallussaan huomattava määrä neuvostoaikaista sotilaskalustoa, josta suuri osa modernisoidaan tai yhdistetään luomaan operatiivisia yksiköitä.
– Iästään huolimatta kalusto pysyy toimintakunnossa: ne ampuvat, liikkuvat ja on sijoitettu etulinjoihin.
Henkilöstön osalta tekninen analyysi viittaa siihen, että Venäjä pystyy pitämään yllä asevoimaansa vielä 4-5 vuotta.
Romanenko totesi myös, että Venäjä on viime kesästä lähtien lisännyt kuukausittaista joukkojensa määrää 35 000-55 000 sotilaalla.
Hän huomautti, että ammusten osalta Pohjois-Korea yksin toimittaa 60 prosenttia ammuksista Venäjälle, ja se on viime aikoina toimittanut yhteensä yli 2,5 miljoonaa tykistökranaattia. Vertailun vuoksi koko Eurooppa on lähettänyt Ukrainalle vain miljoona kranaattia viimeisen puolentoista vuoden aikana.
Romanenko korosti, että Eurooppa etenee hitaasti palauttaakseen puolustusteollisuutensa tuotantokapasiteettia, ja tällä vauhdilla tilanne voi muuttua entistä vaarallisemmaksi.
Hän toteaa myös, että vuosina 2014 ja 2022, jos otetaan huomioon tavanomaiset sotilaalliset voimavarat, Venäjän armeijalla oli suurempi taistelupotentiaali kuin kaikilla Euroopan mailla yhteensä Yhdysvaltoja lukuun ottamatta.
Ukrainalaisarvion mukaan Venäjä voi taistella vielä kaksi vuotta NL kalustolla
9
130
Vastaukset
- Anonyymi
Huh ei enää kahta vuotta kuolemaa puolin sun toisin. Toivottavasti rauha saadaan.
- Anonyymi
Mutta muutaman satasen dronella joita Ukrainalla on valtavat määrät nuo kaikki tuhotaan helposti.
- Anonyymi
EI ILMAHERRUUTTA
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/f-16-havittajan-kykya-ukrainassa-liioiteltiin-massiivisesti-sanoo-tutkija-on-tehtavia-joihin-silla-ei-voi-sodassa-menna/6fc56e2e-5b72-4631-8bd4-28416851a518
ilmaherruuden saavuttamiseen Ukrainan ympäristössä koneesta ei ole.
”Ei Natokaan laittaisi F-16-kalustoa ensimmäisenä tuollaiseen uhkaympäristöön. Sellaista varten F-35 on osaltaan suunniteltu, sekä monenlaiset muut toiminnot [tukemaan hävittäjää].”Kannattaa muistaa ettei myöskään Venäjällä oli kykyä operoida omilla koneillaan syvällä Ukrainan ilmatilassa, vaan käydään lähellä taisteluiden rajalinjoja ampumssa ohjukset/liitopommit ja käännytään pois vastustajan ilmatorjunnan/torjuntahävittäjien toiminta-alueelta.
Välillä muutamat Venäläismieliset ihmettelevät miksi venäjä ei käy raskailla pommikoineillaan pommitamassa Vaikkapa Kiovaa, no siksi että ne ammuttaisiin Ukrainan toimesta alas ennen kuin Kiovaan asti pääsisivät.
- Anonyymi
No eihän missään ole julistettukaan että Ukraina saisi ilmaherruuden eikä edes yritä sellaista.
Kalustoa on liian vähän mutta liitopommien lähettämisessä Putinille ja Venäjän ohjusten torjunnassa ne ovat hyviä. - Anonyymi
Nyt odotellaan että miljoonas venäläinen hylkää rysäpöksyt.
- Anonyymi
Ei sairaiden russien haaveet toteudu.
- Anonyymi
Lentopetroolikin vähenee nopeammin kuin suunnitelmien mukaan.
- Anonyymi
Venäjältä on tuhottu 1/3 lentopetroolin valmistusaineista ja kapasiteetista lisää menee koko ajan....
Sitten varmaankin vedetään su-57 kuorma-autolla tai trakorilla mutta kaikkein todennäköisemmin aasilla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427215
- 324028
- 543523
- 423030
- 172776
- 372248
- 162226
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482216- 412193
- 452169