Kristilliset vaaliliittoon Keskustan kanssa?

Anonyymi-ap

Keskustan kunnallisjärjestön puheenjohtaja Sirviö, valtuustoryhmän puheenjohtaja Nivala ovat tavanneet Kristillisten Aallon ja Alaräisäsen kanssa ja suunnitteilla lienee vaaliliitto. Kertooko tämä jotain keskustan epätoivosta saada pidettyä vallan rippeet.?

14

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän se mitään valtaa tuo, korkeintaan Kristilliset saisi yhden valtuutetun lisää jakamalla äänet ja Kepu menettää yhden paikan.

      • Anonyymi

        Niinpä, eiköhän Aalto ole ollut jo pari kautta Kepun kainalossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, eiköhän Aalto ole ollut jo pari kautta Kepun kainalossa?

        Liike Nyt lista Kemijärvelle


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liike Nyt lista Kemijärvelle

        Ja kommunistinen puolue...unohduksissa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kommunistinen puolue...unohduksissa ?

        Olis pitäny Hjallis valita presidentiksi. Se mies osaa bisneksen! Tulispa Kemijärvelle ja laittais tänne matkailu bisneksen, niin loppuis tämä kurjalan kurjuus! Idiootit mähnät ei äänestäny häntä presidentiksi, sai tosi vähän ääniä, mutta bisneksessä saa enemmän tulosta. Houkutelkaapa Hjallis käymään Kemijärvellä KIITOS!


      • Anonyymi

        Melekonen sekasotku. Kokoomuksen kanssa vaaliliitto alueella ja Nivalan kebulien kanssa Kemppa. Aalto ja Alaräisänen. Vaikuttajat todella kristityiltä. Kädet ristiin kun nämä pojat alkaa heitellä kahvikuppeja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, eiköhän Aalto ole ollut jo pari kautta Kepun kainalossa?

        Turha valtuutettu! Toivottavasti ei pääse.


    • Anonyymi

      Viheriät jättivät viestipalvelu X:n ja nyt kepun Olli Rehn tekee niin myös. Ei mikään ihme, niin vihreäksi kepu on muuttunut. Koska Pekkarinen ja Vanhannen seuraavat?

      • Anonyymi

        Koska Persut?


      • Anonyymi

        No mikä autuus on olla X:ssä ? Ihannoitteko Elon Muskia ?


    • Anonyymi

      Kepulla ei ole ollut omaa linjaa enää pitkään aikaan. Puolue ei kestänyt etelän metian painetta. Hyvitelläkseen metiaa, kepu siirtyi etenkin talous- ja työmarkkinapolitiikassa oikealle, kokoomuksen kylkeen. Muissa asioissa kepu siirtyi vihreiden kylkeen. Pekkarisesta on tullut yksittäisenä vankkana peruskepulaisena täysin eu-vostoliittolainen.

    • Anonyymi

      Näyttää siltä, että sitoutumattomat ryhmät liittoutuvat päätöksen teossa. Muuten tulee opposition lähtö ja vaikuttaminen vaikeutuu.
      Onko Keskusta pakotettu liittotumaan Kokoomuksen kanssa?

      • Anonyymi

        Sitoutumattomat eivät liittoudu missään, kun eivät saaneet edes yhtä listaa kasaan, vaan 3 sirpaleita!


    • Anonyymi

      JÄRKYTTÄVÄ TARINA, JOKA ON TÄYSIN KEKSITTY SATU EIKÄ OLE TOTTA; LUE JOS USKALLAT!

      Oli kerran pieni kyläpahanen, jossa asui neljä päällikköä: Jussi Juttu, Hassu Hattu, Pentti Pettu ja Ville V****. Heistä jokainen oli haaveillut vallasta ja loistosta, vaikka heidän valtakuntansa ei ollutkaan suurempi kuin muutama mökki ja maatilkku. Vallanhimo ja ahneus olivat kuitenkin saaneet heidät uskomaan, että he voisivat valloittaa koko maailman.

      Eräänä päivänä, kun he olivat kyllästyneet kylän arkeen ja toistensa kerskailuun, päättivät he lähteä kalaan järvelle. "Kalastaminen tuo meille mielenrauhaa ja voimme samalla suunnitella suurta maailmanvalloitustamme," ehdotti Jussi Juttu. Kaikki olivat samaa mieltä, ja niin he nostivat vanhan veneensä rantaan ja lähtivät vesille.

      Pahaksi onneksi voimayhtiö oli rakentanut järven täyteen pumppuvoimaloita, jotka olivat ajaneet kaikki kalat pois. "Ei täällä ole yhtään kalaa!" huudahti Pentti Pettu pettyneenä. "Miten voimme suunnitella maailmanvalloitusta, jos emme edes saa saalista?"

      Veneessä alkoi kireä tunnelma. "Sinä, Jussi, tämä oli sinun ideasi," syytti Hassu Hattu. "Ja sinä, Hassu, et ole koskaan tehnyt mitään hyödyllistä," vastasi Jussi. "Älkää syyttäkö toisia, tämä on kaikkien meidän vika," yritti Ville V**** sovitella, mutta turhaan.

      Syntyi riita, jossa kaikki huusivat toistensa päälle. Heidän keskinäinen tappelunsa muuttui niin rajuksi, että vene alkoi keikkua ja lopulta kaatui. Sankarimme joutuivat veteen ja taistelivat henkensä edestä. Dramaattisten vaiheiden jälkeen kaikki neljä päällikköä selvisivät rannalle. He olivat raivoissaan toisilleen, mutta samaan aikaan helpottuneita siitä, että olivat elossa. "Me teimme sen," puuskutti Jussi, "me pelastuimme."

      He istuivat rannalla, märkinä ja väsyneinä, mutta hengissä. Ilo pelastumisesta muuttui kuitenkin pian murheeksi. "Meidän veneemme," huokaisi Ville V**** murheellisena. "Se oli ainutlaatuinen," lisäsi Pentti Pettu. "Meidän täytyy nyt aloittaa alusta," totesi Hassu Hattu. Jussi Juttu nyökkäsi ja pyyhki vedet kasvoiltaan.

      Vaikka he olivat selvinneet hengissä, heidän veneensä oli kadonnut järveen, ja sen mukana heidän suurisuuntaiset suunnitelmansa. Heidän riitelynsä ja ahneutensa olivat johtaneet vain tuhoon ja pettymykseen. Pienessä kyläpahasessa vallasta haaveilevat päälliköt ymmärsivät, että ehkä maailmanvalloitus ei ollutkaan heidän kohtalonsa, vaan heidän oli löydettävä yhteinen sävel omassa pienessä yhteisössään.

      Näin Jussi Juttu, Hassu Hattu, Pentti Pettu ja Ville V**** palasivat kyläänsä, oppineina karvaan läksyn siitä, että todellinen voima ja menestys tulevat yhteisymmärryksestä eikä ahneudesta. Ja vaikka heidän veneensä oli mennyttä, heidän ystävyytensä ja yhteisönsä voima olivat yhä tallella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11923
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6333
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5257
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      119
      4441
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3936
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe