Kristilliset vaaliliittoon Keskustan kanssa?

Anonyymi-ap

Keskustan kunnallisjärjestön puheenjohtaja Sirviö, valtuustoryhmän puheenjohtaja Nivala ovat tavanneet Kristillisten Aallon ja Alaräisäsen kanssa ja suunnitteilla lienee vaaliliitto. Kertooko tämä jotain keskustan epätoivosta saada pidettyä vallan rippeet.?

14

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän se mitään valtaa tuo, korkeintaan Kristilliset saisi yhden valtuutetun lisää jakamalla äänet ja Kepu menettää yhden paikan.

      • Anonyymi

        Niinpä, eiköhän Aalto ole ollut jo pari kautta Kepun kainalossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, eiköhän Aalto ole ollut jo pari kautta Kepun kainalossa?

        Liike Nyt lista Kemijärvelle


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Liike Nyt lista Kemijärvelle

        Ja kommunistinen puolue...unohduksissa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kommunistinen puolue...unohduksissa ?

        Olis pitäny Hjallis valita presidentiksi. Se mies osaa bisneksen! Tulispa Kemijärvelle ja laittais tänne matkailu bisneksen, niin loppuis tämä kurjalan kurjuus! Idiootit mähnät ei äänestäny häntä presidentiksi, sai tosi vähän ääniä, mutta bisneksessä saa enemmän tulosta. Houkutelkaapa Hjallis käymään Kemijärvellä KIITOS!


      • Anonyymi

        Melekonen sekasotku. Kokoomuksen kanssa vaaliliitto alueella ja Nivalan kebulien kanssa Kemppa. Aalto ja Alaräisänen. Vaikuttajat todella kristityiltä. Kädet ristiin kun nämä pojat alkaa heitellä kahvikuppeja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, eiköhän Aalto ole ollut jo pari kautta Kepun kainalossa?

        Turha valtuutettu! Toivottavasti ei pääse.


    • Anonyymi

      Viheriät jättivät viestipalvelu X:n ja nyt kepun Olli Rehn tekee niin myös. Ei mikään ihme, niin vihreäksi kepu on muuttunut. Koska Pekkarinen ja Vanhannen seuraavat?

      • Anonyymi

        Koska Persut?


      • Anonyymi

        No mikä autuus on olla X:ssä ? Ihannoitteko Elon Muskia ?


    • Anonyymi

      Kepulla ei ole ollut omaa linjaa enää pitkään aikaan. Puolue ei kestänyt etelän metian painetta. Hyvitelläkseen metiaa, kepu siirtyi etenkin talous- ja työmarkkinapolitiikassa oikealle, kokoomuksen kylkeen. Muissa asioissa kepu siirtyi vihreiden kylkeen. Pekkarisesta on tullut yksittäisenä vankkana peruskepulaisena täysin eu-vostoliittolainen.

    • Anonyymi

      Näyttää siltä, että sitoutumattomat ryhmät liittoutuvat päätöksen teossa. Muuten tulee opposition lähtö ja vaikuttaminen vaikeutuu.
      Onko Keskusta pakotettu liittotumaan Kokoomuksen kanssa?

      • Anonyymi

        Sitoutumattomat eivät liittoudu missään, kun eivät saaneet edes yhtä listaa kasaan, vaan 3 sirpaleita!


    • Anonyymi

      JÄRKYTTÄVÄ TARINA, JOKA ON TÄYSIN KEKSITTY SATU EIKÄ OLE TOTTA; LUE JOS USKALLAT!

      Oli kerran pieni kyläpahanen, jossa asui neljä päällikköä: Jussi Juttu, Hassu Hattu, Pentti Pettu ja Ville V****. Heistä jokainen oli haaveillut vallasta ja loistosta, vaikka heidän valtakuntansa ei ollutkaan suurempi kuin muutama mökki ja maatilkku. Vallanhimo ja ahneus olivat kuitenkin saaneet heidät uskomaan, että he voisivat valloittaa koko maailman.

      Eräänä päivänä, kun he olivat kyllästyneet kylän arkeen ja toistensa kerskailuun, päättivät he lähteä kalaan järvelle. "Kalastaminen tuo meille mielenrauhaa ja voimme samalla suunnitella suurta maailmanvalloitustamme," ehdotti Jussi Juttu. Kaikki olivat samaa mieltä, ja niin he nostivat vanhan veneensä rantaan ja lähtivät vesille.

      Pahaksi onneksi voimayhtiö oli rakentanut järven täyteen pumppuvoimaloita, jotka olivat ajaneet kaikki kalat pois. "Ei täällä ole yhtään kalaa!" huudahti Pentti Pettu pettyneenä. "Miten voimme suunnitella maailmanvalloitusta, jos emme edes saa saalista?"

      Veneessä alkoi kireä tunnelma. "Sinä, Jussi, tämä oli sinun ideasi," syytti Hassu Hattu. "Ja sinä, Hassu, et ole koskaan tehnyt mitään hyödyllistä," vastasi Jussi. "Älkää syyttäkö toisia, tämä on kaikkien meidän vika," yritti Ville V**** sovitella, mutta turhaan.

      Syntyi riita, jossa kaikki huusivat toistensa päälle. Heidän keskinäinen tappelunsa muuttui niin rajuksi, että vene alkoi keikkua ja lopulta kaatui. Sankarimme joutuivat veteen ja taistelivat henkensä edestä. Dramaattisten vaiheiden jälkeen kaikki neljä päällikköä selvisivät rannalle. He olivat raivoissaan toisilleen, mutta samaan aikaan helpottuneita siitä, että olivat elossa. "Me teimme sen," puuskutti Jussi, "me pelastuimme."

      He istuivat rannalla, märkinä ja väsyneinä, mutta hengissä. Ilo pelastumisesta muuttui kuitenkin pian murheeksi. "Meidän veneemme," huokaisi Ville V**** murheellisena. "Se oli ainutlaatuinen," lisäsi Pentti Pettu. "Meidän täytyy nyt aloittaa alusta," totesi Hassu Hattu. Jussi Juttu nyökkäsi ja pyyhki vedet kasvoiltaan.

      Vaikka he olivat selvinneet hengissä, heidän veneensä oli kadonnut järveen, ja sen mukana heidän suurisuuntaiset suunnitelmansa. Heidän riitelynsä ja ahneutensa olivat johtaneet vain tuhoon ja pettymykseen. Pienessä kyläpahasessa vallasta haaveilevat päälliköt ymmärsivät, että ehkä maailmanvalloitus ei ollutkaan heidän kohtalonsa, vaan heidän oli löydettävä yhteinen sävel omassa pienessä yhteisössään.

      Näin Jussi Juttu, Hassu Hattu, Pentti Pettu ja Ville V**** palasivat kyläänsä, oppineina karvaan läksyn siitä, että todellinen voima ja menestys tulevat yhteisymmärryksestä eikä ahneudesta. Ja vaikka heidän veneensä oli mennyttä, heidän ystävyytensä ja yhteisönsä voima olivat yhä tallella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5411
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2244
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1790
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      81
      1531
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1482
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1414
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1247
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1189
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1188
    Aihe