Asuttava planeettä löytynyt

Anonyymi-ap

Tähtitieteilijät ovat löytäneet uuden eksoplaneetan, joka on mahdollisesti asuttava. "Super-Maa", nimeltään HD 20794 d, kiertää auringon kaltaista tähteä vain 20 valovuoden päässä Maasta.

Parempi kuin maa! Mutta onko se varattu? Mitä siellä elää?

39

718

    Vastaukset 39

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Super ei tarkoita parempaa, vaan pelkästään sitä että planeetta on massaltaan Maata suurempi.

      • Anonyymi

        Ei se tietenkään! Ne on ne muut jutut!


      • Anonyymi

        Windows-tietokoneiden äänenlaatu on usein pettymys. Musiikin, elokuvien ja videopuheluiden ääni kuulostaa ohuelta kuin se tulisi peltipurkista.

        Sellaista tänään!


      • Anonyymi

        Asteroidi 2024 YR4 osumis prosenteissa on lähtenyt huutokauppa.
        0.8-4%


    • Siellä elää ihmisiä ja eläimiä tai sitten ei. Tai se on taivas, joita on kolmea tasoa, ihmisiä, enkeleitä tai jumalia. Silloin se voi olla maapalloa isompikin, kun aine on toisenlaista, painovoima erilaista ja hallittua.

    • Anonyymi

      Jo otsikosta alkaen teet melkoisia oletuksia. Se että planeetta sijaitsee "elämän vyöhykkeellä" eli siellä voisi olla nestemäistä vettä ei tarkoita että näin olisi, tai että siellä olisi elämää, puhumattakaan että se olisi olosuhteiltaan (ihmisen) asuttava.

      • Anonyymi

        Mittee sie taas mussutat, lue tutkimuksia!


      • Anonyymi

        Artikkelissa ei mainita onko se jo asuttu. Se on melko tärkeä pointti.
        Jos kohde tukee maan kaltaista elämää, se tuskin on steriili ja elämätön!
        Jos näin olis, Olisi loistava kohde luoda paratiisi!
        Missä olisi kaikki hyvät jutut, mutta ei niitä paskajuttuja!


      • Anonyymi

        JAAHAS! TAAS APINA ASIALLA!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mittee sie taas mussutat, lue tutkimuksia!

        Zelensky on natsi, gay ja diktaattori! Sekä psykopaatti!!!!!!!!!!!!!!!


    • Anonyymi

      Nasan mukaan massa on valtava! Jos painan sen pinnalla 380 kg, se ei ole paratiisi, missä kontaan!

      • Anonyymi

        Ei ole uskomista nasan satuihin!


      • Anonyymi

        Eihän se silloin ole asuttava!


    • Anonyymi

      Kuinka vety piti varhaisen Marsin lämpimänä
      Mars kummittelee meitä visiona pieleen menneestä planeettasta. Se oli kerran lämmin ja märkä, ja sen pinnalla virtasi jokia ja (mahdollisesti) yksinkertaista elämää sen vesistöissä. Nyt on kuivaa ja pakkasta.

      Voisiko maa saada tämän kohtalon? Onko universumissa lukemattomia muita maailmoja, jotka olivat asumiskelpoisia jonkin aikaa ennen kuin niistä tuli asumiskelvottomia?

      Jotta voimme vastata näihin kysymyksiin, meidän on vastattava yhteen avaruustieteen suurista kysymyksistä: Mikä aiheutti muutoksia Marsissa? Uusi tutkimus osoittaa, että vedyllä oli ratkaiseva rooli muinaisen Marsin pitämisessä lämpimänä jonkin aikaa, kun planeetan lämpötila vaihteli lämpimän ja kylmän välillä.

      • Anonyymi

        Marssin ilmakehä höyrystettiin Ydinsodalla avaruuteen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marssin ilmakehä höyrystettiin Ydinsodalla avaruuteen!

        Noin 40 isoo ydinasetta voisi siivota Veenuksen ilmakehän.


    • Anonyymi

      Elämä tuli maahan ehkä marssista!

      • Anonyymi

        Sielläkö se luotiin.


      • Anonyymi

        Maasta se elämä on alkanut eli sienipurkit tunkiolle kun mieli harhailee!


    • Anonyymi

      Rahan ja ajan haaskausta avaruustutkimus.
      Liikaa lukeneet haaveilee utopistisia juttuja ja ampuu raketteja avaruuteen. Ei ole muualla maapallon elämän kaltaista joten haaskatut rahat voi kohdistaa elämän kehittämiseen täällä maapallolla.

      • On siellä paljon maan kaltaisia ja niissä eläimiä ja ihmisen tasoisia. Kyllä se voidaan jo päätellä olemassa olevasta tiedosta. Se on tiedetty jo 500 vuotta ja varmistuu koko ajan.


      • Anonyymi
        santtunen kirjoitti:

        On siellä paljon maan kaltaisia ja niissä eläimiä ja ihmisen tasoisia. Kyllä se voidaan jo päätellä olemassa olevasta tiedosta. Se on tiedetty jo 500 vuotta ja varmistuu koko ajan.

        Vantteria lihasmöykkyjä niiden täytyisi olla saadakseen edes itsensä maasta ylös, ja ilmanpainekin planeetalla olisi on kova kuin täyteen pumpatun autonrenkaan sisällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vantteria lihasmöykkyjä niiden täytyisi olla saadakseen edes itsensä maasta ylös, ja ilmanpainekin planeetalla olisi on kova kuin täyteen pumpatun autonrenkaan sisällä.

        Älä yleistä - tuohan riippuu aivan planeetan massasta ja mahdollisen kaasukehän koostumuksesta. Maan kaltaisia kiviplaneettoja on olemassa valtavat määrät, jotkut isompia ja toiset pienempiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vantteria lihasmöykkyjä niiden täytyisi olla saadakseen edes itsensä maasta ylös, ja ilmanpainekin planeetalla olisi on kova kuin täyteen pumpatun autonrenkaan sisällä.

        Ilmanpaine on ihan eri juttu.


      • Anonyymi
        santtunen kirjoitti:

        On siellä paljon maan kaltaisia ja niissä eläimiä ja ihmisen tasoisia. Kyllä se voidaan jo päätellä olemassa olevasta tiedosta. Se on tiedetty jo 500 vuotta ja varmistuu koko ajan.

        Olet vuosi vuodelta pidemmällä todellisuudesta. Suorastaan surullista nähdä sinun vajoavan vain syvemmälle.

        Ei ole mitään tuollaista tietoa, että tuolla olisi minkäänlaista elämää. Puhumattakaan ihmisen kaltaisesta elämästä. Eikä ainakaan ollut 500 vuotta sitten.

        En nyt ala tuhlaamaan puhtia selittääkseni kemiallista ja biologista evoluutiota, koska et varsinaisesti kiellä niitä. Et vain vaikuta ymmärtävän niitä täysin.

        Tosin vastasit henkilölle, joka todennäköisesti luulee maan olevan litteä. Ei kai kukaan muu kiistä avaruustutkimuksen hyödyllisyyttä. Ironisesti hän käytti todennäköisesti avaruustutkimuksessa kehitettyä teknologiaa tuon viestin lähettämiseen.


    • Anonyymi

      Melko turhalta vaikuttaa toistaiseksi. Lähin tähti on neljän valovuoden päässä eli valolta kuluu matkaan kyseinen aika. Äkkisältään laskien nykytekniikalla sinne voisi päästä jo 30 00 vuodessa avaruusaluksella. Aluksen tulisi olla giganttinen ja energiaomavarainen: Jopa ydinvoimalla olisi hankaluuksia, koska voimala pitäisi uudistaa 50 vuoden välein..

      • Anonyymi

        Luultavasti muita aurinkokuntia ja niiden planeettoja tutkimaan lähetetään kuitenkin ensimmäiseksi luotaimia. Esim. hyvin pieniä ja keveitä luotaimia, jotka vauhditetaan matkaan ampumalla niiden heijastavaan purjeeseen suuritehoisella laserilla. Jopa 0,2 valonnopeudella matka-aika kohteeseen voisi olla vain kymmeniä vuosia.


    • Anonyymi

      Nasan mukaan liian iso ihmiselle, mm painovoimaltaan.

    • Anonyymi

      Onko ne löytäneet maapallon missä elämme? Ei huono havainto ja siitä tiedemiehille maksetaan! Ei ne ihan tyhmiä sitten olekaan vaikka siltä ne kyllä vaikuttavat.

    • Anonyymi

      Taivas varjele millaista elämää siellä on!

    • Anonyymi

      Supermaa, ei ole asuttava jos en painovoima on paljon maata suurempi!

    • Anonyymi

      Pitäiskö käydä vilkasemassa maisemat? 20 valovuotta menee hujauksessa, eikä ehi tulla edes matkapahoinvointia.

    • Anonyymi

      4.8x maan massa. painaisin siellä 400kg

    • Anonyymi

      Supermaat ei ole ihmiselle asuttavia.

    • Anonyymi

      ei asuttava. liian iso.

    • Anonyymi00039

      Mitä teemme millään supermaalla! Jossa ei pysty edes käveleen.

    • Anonyymi00040

      Supermaat ei ole ihmiselle! Painovoiman takia emme pystyisi käveleen.

    • Anonyymi00041

      Kyllä pystyy. Siitä vaan tossua toisen eteen. Esimerkiksi tuntemattomasta syystä maapallon painovoima on heikompi kuin jääkaapin ovimagneetin. Kukaan ei tiedä miksi. Kukaan ei tiedä missä ne loput on. Sama juttu voi olla missä muualla tahansa. Koko ei ratkaise mitään. Toki umpitollot vanhoolliset tähtitietelijät eivät näe nenäänsä pidemmälle. Tietämys samaa tasoa kuin keskiaikaisella kirkolla

    • Anonyymi00042

      SuperMaa ei ole asyttava, ollen silti elämälle sopiva!
      Ihminen ei pysty elämään paljokaan suutemmassa painovoimassa kuin massa on! Pienemmässä kylläkin, Optimaalinen on 0.8G Ihmiselle.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2610
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      481
      1538
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      1294
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      283
      1220
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      58
      883
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      746
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      35
      695
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      48
      684
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      674
    10. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      32
      633
    Aihe