Asuttava planeettä löytynyt

Anonyymi-ap

Tähtitieteilijät ovat löytäneet uuden eksoplaneetan, joka on mahdollisesti asuttava. "Super-Maa", nimeltään HD 20794 d, kiertää auringon kaltaista tähteä vain 20 valovuoden päässä Maasta.

Parempi kuin maa! Mutta onko se varattu? Mitä siellä elää?

29

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Super ei tarkoita parempaa, vaan pelkästään sitä että planeetta on massaltaan Maata suurempi.

      • Anonyymi

        Ei se tietenkään! Ne on ne muut jutut!


      • Anonyymi

        Windows-tietokoneiden äänenlaatu on usein pettymys. Musiikin, elokuvien ja videopuheluiden ääni kuulostaa ohuelta kuin se tulisi peltipurkista.

        Sellaista tänään!


      • Anonyymi

        Asteroidi 2024 YR4 osumis prosenteissa on lähtenyt huutokauppa.
        0.8-4%


    • Siellä elää ihmisiä ja eläimiä tai sitten ei. Tai se on taivas, joita on kolmea tasoa, ihmisiä, enkeleitä tai jumalia. Silloin se voi olla maapalloa isompikin, kun aine on toisenlaista, painovoima erilaista ja hallittua.

    • Anonyymi

      Jo otsikosta alkaen teet melkoisia oletuksia. Se että planeetta sijaitsee "elämän vyöhykkeellä" eli siellä voisi olla nestemäistä vettä ei tarkoita että näin olisi, tai että siellä olisi elämää, puhumattakaan että se olisi olosuhteiltaan (ihmisen) asuttava.

      • Anonyymi

        Mittee sie taas mussutat, lue tutkimuksia!


      • Anonyymi

        Artikkelissa ei mainita onko se jo asuttu. Se on melko tärkeä pointti.
        Jos kohde tukee maan kaltaista elämää, se tuskin on steriili ja elämätön!
        Jos näin olis, Olisi loistava kohde luoda paratiisi!
        Missä olisi kaikki hyvät jutut, mutta ei niitä paskajuttuja!


      • Anonyymi

        JAAHAS! TAAS APINA ASIALLA!


    • Anonyymi

      Nasan mukaan massa on valtava! Jos painan sen pinnalla 380 kg, se ei ole paratiisi, missä kontaan!

      • Anonyymi

        Ei ole uskomista nasan satuihin!


      • Anonyymi

        Eihän se silloin ole asuttava!


    • Anonyymi

      Kuinka vety piti varhaisen Marsin lämpimänä
      Mars kummittelee meitä visiona pieleen menneestä planeettasta. Se oli kerran lämmin ja märkä, ja sen pinnalla virtasi jokia ja (mahdollisesti) yksinkertaista elämää sen vesistöissä. Nyt on kuivaa ja pakkasta.

      Voisiko maa saada tämän kohtalon? Onko universumissa lukemattomia muita maailmoja, jotka olivat asumiskelpoisia jonkin aikaa ennen kuin niistä tuli asumiskelvottomia?

      Jotta voimme vastata näihin kysymyksiin, meidän on vastattava yhteen avaruustieteen suurista kysymyksistä: Mikä aiheutti muutoksia Marsissa? Uusi tutkimus osoittaa, että vedyllä oli ratkaiseva rooli muinaisen Marsin pitämisessä lämpimänä jonkin aikaa, kun planeetan lämpötila vaihteli lämpimän ja kylmän välillä.

      • Anonyymi

        Marssin ilmakehä höyrystettiin Ydinsodalla avaruuteen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marssin ilmakehä höyrystettiin Ydinsodalla avaruuteen!

        Noin 40 isoo ydinasetta voisi siivota Veenuksen ilmakehän.


    • Anonyymi

      Elämä tuli maahan ehkä marssista!

      • Anonyymi

        Sielläkö se luotiin.


      • Anonyymi

        Maasta se elämä on alkanut eli sienipurkit tunkiolle kun mieli harhailee!


    • Anonyymi

      Rahan ja ajan haaskausta avaruustutkimus.
      Liikaa lukeneet haaveilee utopistisia juttuja ja ampuu raketteja avaruuteen. Ei ole muualla maapallon elämän kaltaista joten haaskatut rahat voi kohdistaa elämän kehittämiseen täällä maapallolla.

      • On siellä paljon maan kaltaisia ja niissä eläimiä ja ihmisen tasoisia. Kyllä se voidaan jo päätellä olemassa olevasta tiedosta. Se on tiedetty jo 500 vuotta ja varmistuu koko ajan.


      • Anonyymi
        santtunen kirjoitti:

        On siellä paljon maan kaltaisia ja niissä eläimiä ja ihmisen tasoisia. Kyllä se voidaan jo päätellä olemassa olevasta tiedosta. Se on tiedetty jo 500 vuotta ja varmistuu koko ajan.

        Vantteria lihasmöykkyjä niiden täytyisi olla saadakseen edes itsensä maasta ylös, ja ilmanpainekin planeetalla olisi on kova kuin täyteen pumpatun autonrenkaan sisällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vantteria lihasmöykkyjä niiden täytyisi olla saadakseen edes itsensä maasta ylös, ja ilmanpainekin planeetalla olisi on kova kuin täyteen pumpatun autonrenkaan sisällä.

        Älä yleistä - tuohan riippuu aivan planeetan massasta ja mahdollisen kaasukehän koostumuksesta. Maan kaltaisia kiviplaneettoja on olemassa valtavat määrät, jotkut isompia ja toiset pienempiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vantteria lihasmöykkyjä niiden täytyisi olla saadakseen edes itsensä maasta ylös, ja ilmanpainekin planeetalla olisi on kova kuin täyteen pumpatun autonrenkaan sisällä.

        Ilmanpaine on ihan eri juttu.


      • Anonyymi
        santtunen kirjoitti:

        On siellä paljon maan kaltaisia ja niissä eläimiä ja ihmisen tasoisia. Kyllä se voidaan jo päätellä olemassa olevasta tiedosta. Se on tiedetty jo 500 vuotta ja varmistuu koko ajan.

        Olet vuosi vuodelta pidemmällä todellisuudesta. Suorastaan surullista nähdä sinun vajoavan vain syvemmälle.

        Ei ole mitään tuollaista tietoa, että tuolla olisi minkäänlaista elämää. Puhumattakaan ihmisen kaltaisesta elämästä. Eikä ainakaan ollut 500 vuotta sitten.

        En nyt ala tuhlaamaan puhtia selittääkseni kemiallista ja biologista evoluutiota, koska et varsinaisesti kiellä niitä. Et vain vaikuta ymmärtävän niitä täysin.

        Tosin vastasit henkilölle, joka todennäköisesti luulee maan olevan litteä. Ei kai kukaan muu kiistä avaruustutkimuksen hyödyllisyyttä. Ironisesti hän käytti todennäköisesti avaruustutkimuksessa kehitettyä teknologiaa tuon viestin lähettämiseen.


    • Anonyymi

      Melko turhalta vaikuttaa toistaiseksi. Lähin tähti on neljän valovuoden päässä eli valolta kuluu matkaan kyseinen aika. Äkkisältään laskien nykytekniikalla sinne voisi päästä jo 30 00 vuodessa avaruusaluksella. Aluksen tulisi olla giganttinen ja energiaomavarainen: Jopa ydinvoimalla olisi hankaluuksia, koska voimala pitäisi uudistaa 50 vuoden välein..

      • Anonyymi

        Luultavasti muita aurinkokuntia ja niiden planeettoja tutkimaan lähetetään kuitenkin ensimmäiseksi luotaimia. Esim. hyvin pieniä ja keveitä luotaimia, jotka vauhditetaan matkaan ampumalla niiden heijastavaan purjeeseen suuritehoisella laserilla. Jopa 0,2 valonnopeudella matka-aika kohteeseen voisi olla vain kymmeniä vuosia.


    • Anonyymi

      Nasan mukaan liian iso ihmiselle, mm painovoimaltaan.

    • Anonyymi

      Onko ne löytäneet maapallon missä elämme? Ei huono havainto ja siitä tiedemiehille maksetaan! Ei ne ihan tyhmiä sitten olekaan vaikka siltä ne kyllä vaikuttavat.

    • Anonyymi

      Taivas varjele millaista elämää siellä on!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe