Voiko magnetismia varastoida ja purkaa sitä? Onko sillä energialuonne? Pieni magneetti, miljoona pientä tai valtamerialuksen kokoinen, liikkuva tai paikallaan pysyvä, kylmä tai kuuma, kaksi eri etäisyydellä tai yksi.
Pohdittavaa
8
304
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi.
- Anonyymi
Jos olisi mangneettista energiaa kuten on kineettistä ja potentiaalista energiaa? Magneetti nostaa toisen kappaleen jollakin energialla, mutta ei liian painavaa. Häviääkö siitä pudonneen magneettisuus ja vähentääkö se magmeetin omaa? Eikö energialla ole tässä mitään tekemistä?
Jos rauta magnetisoidaan, siihen tarvitaan sähkövirtaa ja energiaa. Mihin energia silloin kuluu? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olisi mangneettista energiaa kuten on kineettistä ja potentiaalista energiaa? Magneetti nostaa toisen kappaleen jollakin energialla, mutta ei liian painavaa. Häviääkö siitä pudonneen magneettisuus ja vähentääkö se magmeetin omaa? Eikö energialla ole tässä mitään tekemistä?
Jos rauta magnetisoidaan, siihen tarvitaan sähkövirtaa ja energiaa. Mihin energia silloin kuluu?Magnetismi on ilmiön nimi, eikä kyseistä ilmiötä voi varata eikä purkaa. On yhtä mahdotonta kuin gravitaation varaaminen tai purkaminen.
Mutta magneettikentän voi luoda taikka purkaa, ja siihen varastoituu / vapautuu energiaa.
Magnetismin purkaminen tarkoittaisi ettei magneettikenttää enää voisi luoda, eikä missään maailmankaikkeudessa enää siksi olisi magneettikenttää.
- Anonyymi
Kaksi eri asiaa, puhutaanko ferromagnetismista vaiko sähkömagnetismista,,,
- Anonyymi
Lattialla on rautapala ja sen yllä roikkuu sähkömagneetti. Tähän syötetään virtaa jolloin se nostaa rautapalan kiinni itseensä. Tässä tehdään työtä.
Mistä tuon työn vaatima energia tulee? Kuluttaako magneetti enemmän virtaa noston aikana?
Entä kun pala sitten roikkuu magneetista. Palan potentiaalienergia on roikkuessa suurempi kuin lattialla ollessa. Kuluttaako magneetti nyt enemmän virtaa kuin ilman tuota rautapalaa? Vai mistä tuo potentiaalienergian kasvu saadaan?- Anonyymi
Tietenkin sen työn vaatima energia tulee siitä sähkövirrasta, E=UIt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietenkin sen työn vaatima energia tulee siitä sähkövirrasta, E=UIt.
Ja nosto vaatii aina suuremman virran kuin kiinnipito ylhäällä.
- Anonyymi
Sähkömagneetin magneettikenttään voidaan varastoida energiaa. Näin toimii auton sytytyspuola jossa 12 V käämillä tuodaan energia käämin magn kenttään ja kun virta katkaistaan magneettikentän energia poistuu suurjännitekäämistä sytytystulpille tuottaen kipinän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3412936Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463- 1081291
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841282Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581215- 481125
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781027Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837