Millä korkeakoulututkinnoilla on korkea työttömyys. Tarkoitaan siis että voi työllistyä mutta ei omalle alalle. No varmaan niin sanotut humanistiset tutkinnot. Entä tekniikan ja kaupan tutkinnot? Moniko konetekniikasta valmistunut pääsee alalle?
Millä tutkinnoilla on korkea työttömyys?
13
313
Vastaukset
- Anonyymi
tässä yksi tilastoviritelmä josta voit tehdä hakuja
https://vipunen.fi/fi-fi/yliopisto/Sivut/Tutkinnon-suorittaneiden-sijoittuminen.aspx- Anonyymi
Jokin virheviesti saapuu kun yrittää etsiä koulutusalan mukaan.
- Anonyymi
tässä toinen härpäke jolla työhön sijoittumista voit tutkailla.
https://www.toissa.fi/fi_FI- Anonyymi
Tarkistin sen koulutusalan työttömyyden jota olen opiskellut, sivun mukaan työttömyys on 0% mutta ainakin itse olen työtön. Ei ole siis oikein.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkistin sen koulutusalan työttömyyden jota olen opiskellut, sivun mukaan työttömyys on 0% mutta ainakin itse olen työtön. Ei ole siis oikein.
Se on kysely, ei tutkimus eli pelkkää roskaa.
- Anonyymi
Suomalaiset ajautuvat ylikoulutettuina työttömiksi, ellei sitten onnistu pääsemään julkisen sektorin puolelle. Joku opettajan virkahan tarkoittaa että olet ikuisesti turvassa. Rahaa tulee vaikka olet puolet vuodesta lomilla. Kumma ettei ole enempää haluja opettajiksi. Suomessa verrattain huonoa ainesta opettajissa nykyisin, mm. Pisa tulokset jo kertovat.
- Anonyymi
pointtihan ei ole yksinomaan asia-osaaminen, vaan se miten saada lapset innostumaan itsensä kehittämisestä. Joillakin ihmisillä (opettaja jne) on maaginen taito sytyttää valoa pimeyteen.
- Anonyymi
En mä ainakaan haluaisi joidenkin lasten kanssa tehdä töitä. Erikoista olisi. En luontevasti osaa olla lasten kanssa enkä oikein pidä heistä mutta en vihaakaan. Olen itsekin aikoinaan ollut lapsi. Ehkä se paikka on henkilöille jotka haluaa opettaa ja pitää lapsista.
Eikö isoissa kaupungeissa ole liikaa opettajia, pulaa paikoista. Myös opettajien turhautumisesta ja uupumisesta olen lukenut. Liikaa "paperihommia" ja kuulemma opsikelijoita jotka ei osaa suomea eikä englantia.
- Anonyymi
Lomautettujen määrä ilmoitettu alan mukaan. Miksei työttömien määrä.
- Anonyymi
Tutkintoja on oltava kasassa pajon jotta voisi työllistyä eikä olla yleinen lihapala mihin kukaan ei kajoa!
- Anonyymi
ei mene noin,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei mene noin,
Jos ei mene noin, niin miten sitten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193943Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972669SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot222613Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202482"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita332339Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642286Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132216Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss91769