Ruoka loppuu kaupoista

Taas kansalaisiin on mennyt viesti että ruoka loppuu kaupoista. Eikö kannattaisi kuunnella mitä kauppa tiedottaa. Hamstrata voi kun haluaa elää ilman kauppaa 2 viikkoa. On suomalaisilla vielä paljon opeteltavaa edelleen tästä hölmöilystä.
11285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hamstraamisen logiikka toimii juuri näin: jos riittävän momi uskoo, että ruoka loppuu niin kyllähän se loppuu, kun kaapit hamstrataan täyteen ruokaa.

1Äänestä
  • Kuulemma itä-Suomessa prismoissa hyllyt eilen ammoitti tyhjinä.

    1Äänestä

Kannattaa silti käyttää palveluita lakon aikana ,ettei kaupalle jäisi yli jäämää ja näin tuettaisiin kauppiaita. Koska kauppakin on ajatellut asiakkaita.

Äänestä

Prisman ja Cittarin asiakaskunnassa on selvä ero. Muistan kun korona alkoi 2020 ja menin sulkua edeltävänä perjantaina Prismaan puolen päivän aikaan. Vessapaperihyllyt olivat tyhjinä, samoin säilykehyllyt ja makaronihyllyt. Tunnelma oli kuin Walking Deadissa. Sen jälkeen menin Cittariin hakemaan puuttuvia tarvikkeita ja kaikki oli siellä ihan normaalisti ja hyllyt täynnä.

Toinen esimerkki oli viime sunnuntailta kun menimme Prismaan vasta klo 22 jälkeen kun tulimme myöhään kotiin mökiltä. Lähes kaikki hyllyt olivat tyhjiä ja mieheni totesikin, että tarjontahan on runsasta kuin Neuvostoliitossa aikanaan.

1Äänestä
  • Osuuskaupan vihreän kortin lumossa elävät persujuntit ja kepulaiset ovatkin ihan oma ihmisryhmänsä.

    Äänestä

Kävimme juuri Rovaniemellä Minimanissa... siis tuntui, että kaikkea tavaraa on niin, että seinät pullistelee... Kun nuo työntekijät uskoisivat, että tällaiset lakot on luotu vain mainostarkoituksessa, että nyt me taistellaan...harmia tulee eniten lakkoilijoille, kun joutuu anomaan päivärahoja liitolta... ja liittojen herrat vain nauraa, kun taas tuli todistettua, että lakko se on jotain... mehän mennään lakkoon.... ja taas iso tili juoksee vuoden päähän...

Äänestä
  • En tiedä mitä yrität sanoa, mutta Minimani ei ole tämän lakon piirissä.

    Äänestä

Helsingin keskustan kaupoissa ei ainakaan mitään hamstrauksen vaikutuksia näin.
Ehkä enemmän maalaisten tapa?

Äänestä

Ei ollut maanantainakaan aamulla vielä näkyvissä mitään hamstrausta itäisessä Helsingissä. Tosin meille tuli ostettua edellisellä viikolla vähän enemmän tavaraa, kun oli sopivat teemaviikot lidlissä niin sieltä normaalia enemmän lähti mukaan.

Äänestä

Itse haen kyllä vessapaperia pari säkkiä ettei se vaan pääse loppumaan.

Äänestä

Joo, mäkin hain yhen säkin, eiköhän se siihen riitä kun lakko loppuu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Taas kansalaisiin on mennyt viesti että ruoka loppuu kaupoista. Eikö kannattaisi kuunnella mitä kauppa tiedottaa. Hamstrata voi kun haluaa elää ilman kauppaa 2 viikkoa. On suomalaisilla vielä paljon opeteltavaa edelleen tästä hölmöilystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu