PAHIN ON TANKISSA KASVATETTU KIRJOLOHI!
https://areena.yle.fi/1-72470159
EI KOSKAAN KIRJOLOHTA!
7
524
Vastaukset
- Anonyymi
Kalojen luontainen elinalue on muu kuin verkossa merellä isossa kasassa. Tuo sairauksia ja stressi. Kalojen vastustuskyky myös heikkenee.
Sama kuin kettujen kasvatus häkissä jossa ymmärtävä eläin on jumissa 24h häkissä.
Kasvatetussa lohessa on huonoin maku ja myös eniten rasvaa, liikaa rasvaa lihan seassakin. En ole ostanut kaupasta yhtään kasvatettua kalaa.
Muut kalat on parempia,
Kallavedellä virvelillä saatu järvitaimen oli hyvä ja pilkityt ahvenet, troolilla pyydetyt silakat, joita ei saa kokonaisia ja välikädet nostavat hintaa aivan liikaa. - Anonyymi
Ydinvoimalassa kasvatettu kirjolohi on hyvää, jos sattuu viel saamaan kolmisilmäsen, nam.
- Anonyymi
Pahin on Norjan maailman myrkyllisin kassilohi, tuhoavat taudeilla, loisilla ja karanneilla pilalle jalostetuilla lohilla kaikki villilohikannat.
Mitä suuremmat yksiköt ja mitä teollisempaa, sitä suuremmat ongelmat, onpa laji mikä tahansa. - Anonyymi
Ikävän näköistä Suomessakin ettei ole poistettu kuoleita kaloja ja jopa yksi kuollut lintukin oli altaasa, mutta pientä verrattuna Norjaan missä jopa kolmasosa lohista kuolee altaaseen ja levittävät kalatäit villikaloihinkin. Hurjinta että' laskevat sairastuneet kalat mereen.
"Norjan kalatiloja vaivaa valtava kuolleisuus, Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoo. Eräässä laitoksessa jopa yli joka kolmas lohi heittää henkensä ennenaikaisesti.
Ennätyskuolleisuudelle on useita syitä. Yhden kerran kaloja kuoli happigeneraattorin rikkoutumisen seurauksena, mutta kaloilla on todettu myös täitä ja erilaisia sairauksia.
Kalatäit syövät verta. Ne pistävät tai leikkaavat suuosillaan reikiä kalan ihoon ja tuottavat haavaan eritettä, mikä estää veren hyytymisen.
Tilastojen mukaan Keski-Norjan kalatiloilla kuoli 12,7 miljoonaa lohta vuonna 2023 marraskuun loppuun mennessä. Näistä 4,9 miljoonaa kalaa kuoli Mowi-nimisen lohituottajan alla. Mowi on yksi Norjan ja koko maailman suurimmista lohituottajista.
Tilanne on jatkunut jo vuosia ja NRK on kirjoittanut siitä aiemminkin. Joissakin laitoksissa kalojen kuolleisuus oli yli 30 prosenttia jo vuosina 2020 ja 2021.
Norjan elintarviketurvallisuusviraston osastopäällikkö John Falch kertoo NRK:lle, että he ovat kutsuneet Mowin johdon koolle hälyttävän korkeiden lukujen takia.
Pelkästään yhdellä tehtaalla kuoli kuukaudessa 180 000 lohta. Mowin aluejohtaja Asgeir Hasund kommentoi NRK:lle, etteivät he tietenkään ole tyytyväisiä nykyiseen kuolleisuuteen.
– Nämä ovat sietämättömän korkeita lukuja. Otamme tämän erittäin vakavasti, Hasund sanoo.
Elintarviketurvallisuusvirasto kirjoittaa raportissaan, ettei Mowi ole tehnyt riittävästi tilanteen korjaamiseksi ja yrityksen epäillään lisäksi rikkoneen lakeja ja kalanviljelyasetuksia.
Mowia arvostellaan muun muassa siitä, että se on päästänyt vapaaksi sairaita kaloja.
Norjan elintarviketurvallisuusviranomainen on havainnut, että heikkoja tai muuten sairaita kaloja on vapautettu.
Tämä on säännösten ja vesiviljelyasetusten vastaista. Mowi on toimittanut viranomaisille pitkä listan parannusehdotuksia. Viranomaiset kertovat seuraavansa tilanteen kehittymistä tiiviisti."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010252835.html - Anonyymi
Luonnovaraisilla lohilla kuolleisuus on täydet 100%
- Anonyymi
Oletko oikeasti noin yksinkertainen?
- Anonyymi
Sastamalasta tulee paras suuri Norjan lohi!
Neutraali maku! Raikas premiumlohi sushiin!
"markkinat"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432789SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis622247Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 611078
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön230875- 39770