Mitä jos lähestyn ja toinen ei sano mitään?

Joskus käynyt ulkomailla niin että lähestyn ja tervehdin ja ei sanota mitään takaisin. Miten reagoida sellaiseen. Se tuntuu tosi tylyltä.
13242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Riippuu maasta.

Äänestä
  • Huono vastaus

    Äänestä

Ulkomailla kaikki ei puhu suomea, eikä edes englantia. Kokeile puhua heidän omaa kieltään.

Äänestä
  • Mäkin lapsena menin sanoo saksalaisille, kun meillä oli se yritys ensi gutzeit, niin mä menin sitä loppu osaa niille toistaa. Ja sitten mulle sanottiin, että se ei ooikään tervehdys vaan tarkoittaa hyvä aika.

    Äänestä

  • No voi noin suomessakin tapahtua. Että toinen aistii lähestymisen ja sitten tuijottaa vain eteenpäin. Miten reagoida sellaiseen? En varmaan tekisi kenellekään niin ellei olisi jotenkin tosi erikoinen ja karmiva.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    No voi noin suomessakin tapahtua. Että toinen aistii lähestymisen ja sitten tuijottaa vain eteenpäin. Miten reagoida sellaiseen? En varmaan tekisi kenellekään niin ellei olisi jotenkin tosi erikoinen ja karmiva.

    Jos joku ignooraa toisen lähestymisen, se tarkoittaa "jätä rauhaan", eli lähestyttävä haluaa olla rauhassa.

    - Sheena

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Jos joku ignooraa toisen lähestymisen, se tarkoittaa "jätä rauhaan", eli lähestyttävä haluaa olla rauhassa.

    - Sheena

    Mut se on niin tylyä tai jopa sairasta. Voi jotain sanoa. Se on karu tapa huomata että ei ole kemiaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mut se on niin tylyä tai jopa sairasta. Voi jotain sanoa. Se on karu tapa huomata että ei ole kemiaa.

    Karu? Mielestäni aika jämäkkä tapa huomata, ettei ole kemiaa. Tämä siitä näkökulmasta, että jos sanoo ihan mitä vaan, vaikka "moi" ja näyttää niin mukavalta ja ystävälliseltä kuin normaalistikin, niin lähestyjä innostuu ja pahimmassa tapauksessa hänestä ei pääse eroon mitenkään. Se jos mikä on rasittavaa.

    - Sheena

    Äänestä

Parempi sekin, kuin mitä itselle kävi, että toinen on kuin ei tietäisi ollenkaan kuka olen. No siitäkin pääsin "yli" enkä kuollut :-D

Äänestä
  • Siis teeskentelisi ettei tietäisi vaikka tietäisi?

    Äänestä

Unohda koko juttu.

- Sheena

Äänestä

Naiset suomessa ei sano mitään muuta kuin ei kiitos.

Äänestä

Ne ei ole välttis ymmärtäny mitä kieltä edes puhut saatika että olisivat sua ymmärtäny mua se ei ole tosin häirinny sekään

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joskus käynyt ulkomailla niin että lähestyn ja tervehdin ja ei sanota mitään takaisin. Miten reagoida sellaiseen. Se tuntuu tosi tylyltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu