Korroosio-ilmiö ja veden sublimoituminen

Anonyymi-ap

Kaikki tietävät yleisellä tasolla, että vesi ja kosteus aiheuttavat metallien (erit. rauta tai teräs sekä alumiini) korroosiota. Suola ja sähkönjohtavuus sekä lämpötila lisäävät korroosionopeutta.

Mitä jos systeemi on pakkasen puolella ja metalli kontaktissa kiinteän kosteuden, sovitaan lumen, kanssa: lumi sublimoituu ja katoaa metallin pinnasta höyrynä muodostamatta vettä. Miten käy korroosion kanssa ts. korrodoiko lumi, siis sublimoituva lumi, metallin pintaa, jos lämpötila on jatkuvasti pakkasen puolella? Tapahtuuko korroosiota vai onko se vain hidasta riippumatta lumen puhtaudesta?

En tarvitse asiassa mielipiteitä tai arvauksia, faktat olisi hauskaa tietää ts. vaikkapa korroosion ihan peruskonsepti. Voidaanko sanoa, että vesi olomuodosta riippumatta korrodoi, vai pitääkö kontaktissa olevan veden olla nestemäistä?

1

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raudan ruostumisessa nestemäinen happipitoinen vesi on käytännössä välttämätön. Toki korroosiota tapahtuu muutoinkin, mutta moninkertaisesti hitaammin. Ruostumisen yhdessä välivaiheessa raudan vapaiden elekronien tulee kohdata sekä vesi- että happimolekyyli. Vesipisarassa elektronit kulkevat lämpöliikkeen johdosta pitkin vesipisaran reunoja ja tällöin mahdollisuus kohdata happimolekyyli on suuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      223
      1397
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      62
      985
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      854
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe