Meidän perhe ei syö enää kassikalaa

Anonyymi-ap

Se loppui nyt! Rääkättyjä ,sairaita kaloja ja seassa mätäneviä lintuja ja kaloja! EI KIITOS!

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo.Maistuvatkin niin muralle......

    • Anonyymi

      Etkö sä muista noiden kusipäiden vanhoja keinoja? Kuvamanipulaatiot on noilla paska-aivoilla kovassa käytössä ja huoletta levittää valheitaan, ottaneet näköjään vanhat keinot käyttöön, kun luulevat, että kaikki on yhtä tyhmiä, kuin ne. Rikollista toimintaa, ei muuta. Syö rauhassa kalaa, oli se sitten kasvatettu altaassa tai kasvanut vapaissa vesissä.
      Noiden paska-aivojen manipulointia ja valehtelua ei kannata uskoa ja syykin löytyy siitä, ettei ne edes uskalla lähteä kaupungin rajojen ulkopuolelle. Ne on sairaita säälityäviä pikkureppanoita, jotka loisii
      muiden taskuilla. Nuo paska-aivot ei ole minkään arvoisia, pelkkää jätettä, pohjasakkaa .

    • Anonyymi

      Syötkö kanaa?
      Katso video "How we kill chicken"

      Jos olet kasvissyöjä tutustu Almerian valtaviin kasvihuonealueisiin josta paprikat, mansikat, munakoisot ja tomaatit tulevat.
      Sadat tuhannet laittomat orjatyöntekijät hoitavat ja tuottavat suomessaa lähes ilmaisia kasviksia.
      Kavihuoneiden jätemuovia syntyy 20 miljoonaa kiloa vuodessa.
      52 miljoonaa kiloa kasvinsuojeluaineita tarvitaan tuottamaan
      Kasteluun tarvittava pohjavesi on jo 2000 metrin syvyydessä

    • Anonyymi

      Todella fiksua lopettaa norjalaisen kassilohen osto, onhan se maailman myrkyllismpiä tuotteita, tuohoaa villilohetkin ja jopa kolmasosa lohista kuolee siellä kasseissa. Onneksi Suomessa kuolee vain n. 2%.

      "Norjan kalatiloja vaivaa valtava kuolleisuus, Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoo. Eräässä laitoksessa jopa yli joka kolmas lohi heittää henkensä ennenaikaisesti.

      Ennätyskuolleisuudelle on useita syitä. Yhden kerran kaloja kuoli happi­generaattorin rikkoutumisen seurauksena, mutta kaloilla on todettu myös täitä ja erilaisia sairauksia.

      Kalatäit syövät verta. Ne pistävät tai leikkaavat suuosillaan reikiä kalan ihoon ja tuottavat haavaan eritettä, mikä estää veren hyytymisen.

      Tilastojen mukaan Keski-Norjan kalatiloilla kuoli 12,7 miljoonaa lohta vuonna 2023 marraskuun loppuun mennessä. Näistä 4,9 miljoonaa kalaa kuoli Mowi-nimisen lohituottajan alla. Mowi on yksi Norjan ja koko maailman suurimmista lohituottajista.

      Tilanne on jatkunut jo vuosia ja NRK on kirjoittanut siitä aiemminkin. Joissakin laitoksissa kalojen kuolleisuus oli yli 30 prosenttia jo vuosina 2020 ja 2021.

      Norjan elintarviketurvallisuusviraston osastopäällikkö John Falch kertoo NRK:lle, että he ovat kutsuneet Mowin johdon koolle hälyttävän korkeiden lukujen takia.

      Pelkästään yhdellä tehtaalla kuoli kuukaudessa 180 000 lohta. Mowin aluejohtaja Asgeir Hasund kommentoi NRK:lle, etteivät he tietenkään ole tyytyväisiä nykyiseen kuolleisuuteen.

      – Nämä ovat sietämättömän korkeita lukuja. Otamme tämän erittäin vakavasti, Hasund sanoo.

      Elintarviketurvallisuusvirasto kirjoittaa raportissaan, ettei Mowi ole tehnyt riittävästi tilanteen korjaamiseksi ja yrityksen epäillään lisäksi rikkoneen lakeja ja kalan­viljely­asetuksia.

      Mowia arvostellaan muun muassa siitä, että se on päästänyt vapaaksi sairaita kaloja.

      Norjan elintarviketurvallisuusviranomainen on havainnut, että heikkoja tai muuten sairaita kaloja on vapautettu.

      Tämä on säännösten ja vesiviljelyasetusten vastaista. Mowi on toimittanut viranomaisille pitkä listan parannus­ehdotuksia. Viranomaiset kertovat seuraavansa tilanteen kehittymistä tiiviisti."
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010252835.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8456
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      422
      7687
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5285
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      4939
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4719
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      213
      3105
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      2974
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      2856
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      73
      2810
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2476
    Aihe