Analoginen vs digitaalinen media ummikolle

Anonyymi-ap

Jos Maan ulkopuolinen humanoidi elämänmuoto saisi käsiinsä (/ulokkeisiinsa tms.) ihmisen tekemiä tallenteita/lähetyksiä analogisina ja digitaalisina, niin kumpiakohan hän pystyisi helpommin avaamaan ja tulkitsemaan? Oletetaan, että hänen aistinsa vastaisivat suunnilleen ihmisen aisteja.

Luulisi, että analoginen media olisi huomattavasti helpompi purkaa ja tulkita? Toki tallennus-/lähetysmenetelmästä riippuen sekin voi olla koodattua, mutta ei kuitenkaan yhtä rankasti kuin digitaalinen. Esim. LP-levyn sisällön lukeminen ei vaadi kovin monimutkaista teknologiaa, mutta CD-levyssä sisältö on vain ykkösinä ja nollina, ja käsittääkseni vielä sekoitettuna virheenkorjauksen (naarmut) parantamiseksi. Voisiko alien edes pystyä murtamaan tuollaista "salakirjoitusta"?

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voidaan ajatella, että humanoidiväki on ehkä jakautunut tässä suhteessa kahteen porukkaan.

      Toisille digitaalinen puoli avautuu paremmin ja toiset saavat paremmat värähtelyt vanhoista vinyyleistä niin, että tälläkin hetkellä jalka (tms. uloke) naputtaa kamanaa ja toinen uloke huitoo rytmikkäästi eetteriä.

    • Anonyymi

      Eiköhän se riipu täysin vastaanottajilla käytössä olevasta tekniikasta, tai niiden omasta rakenteesta jos sellaisia olisivat.

      Meidän ihmisten seassa liikkuu jatkuvasti loputon määrä analogista ja digitaalista dataa, mutta ilman apuvälineitä emme huomaa mitään. Tarvitaan telkkari tai radio tms poimimaan ne signaalit.
      Mutta jos me (tai humanoidit) olisimme ruumiinrakenteeltaan vaikka perinteisen ULA-radion mallisia, niin tuntosarvista saattaisi kuulua analogisen radion lähetykset. Digitaaliset menisi ihan ohi. Tai toisin päin.

    • Anonyymi

      Saattaa olla jopa sama tilanne kuin ihmisilläkin ettei löydy enää laitteita kovin vanhojen tallenteiden avaamiseen. Asia huomattu jo esim. vanhojen datatiedostojen kanssa.

      • Anonyymi

        Siinäpä se, että keksiikö alien miten ihmisen dataa pitäisi yrittää lukea? Jääkö jälkeemme lopulta vain digivirtaa, jota parhaimmat Universumin älyt yrittävät tuhansia vuosia epätoivoisesti ymmärtää?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe