Oletteko älylaitteen orjia?

Tuntuu siltä, että joka paikassa kaikki vaan hiplaavat älypuhelimiaan. Sekä miehet että naiset. Katsokaa liikenteessä olevia autoja: kuski ajaa, etupenkillä on joku kännykkää hiplaten, takapenkillä joka lapsella oma kännykkä kädessä.

Säälillä katsoin Burger Kingissä, kun alle koulikäisen lapsenkin pitää katsoa puhelimestaan jotain ohjelmaa, kun ei ilmeisesti malta odottaa ruoan saapumista pöytään ilman, että on nenä kiinni ruudussa. Toisessa pöydässä teini samaan tapaan nenä kiinni kännykässään. Olisihan se ihan hirveää vaan olla 5 minuuttia ja katsella ympärilleen ja käyttää aivojaan asioiden ajatteluun. Miettikää, 5 minuuttia ilman älylaitetta! Ihan kammattova ajatus!

Oletteko te älylaitteen orjia? Hiplaatte värkkiänne koko ajan, kun vaan mahdollista?
12226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei tod! Mehän ollaan palstalla koko ajan.

Äänestä
  • Paitsi että ooks sä älyluurin kautta täällä ;)?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Paitsi että ooks sä älyluurin kautta täällä ;)?

    Touche!

    Äänestä

Asiallinen aloitus, joskin minulla on erilainen käsitys värkistä.

Olen harkinnut laittavani tulevaan kotiini "kännykkäkieltoalueen" jotta ihmiset muistaisivat miten olla läsnä niille ihmisille, jotka istuvat nenän edessä samassa tilassa.

Sen verran pahasti on mennyt maku kaikenlaisiin tingentangeli-sovelluksiin, joissa jotkut haluavat pakonomaisesti roikkua.

Voin sitten kertoa kokemuksia siitä, että menetänkö naamatusten kyläilevät kaverit pyydettyäni ensin jättämään puhelimen äänettömälle eteisessä olevaan koriin. 😁

Ihmisellä on kuitenkin paha tapa koukkuuntua aina johonkin. Toisilla se on puhelin, toisilla viina tai muut päihteet, joillakin seksi tmv.

Äänestä

Minun sukupolvelleni ovat vielä käyttäytymissäännöt muistissa. Ja muiden huomioonottaminen. Kyllä se laite pöydällä on ja edessä, mutta voi sitä seurata koko aikaa tuijottamattakin. Kokouksissa, palavereissa lounailla. Jos toisessa päässä verkkoa ei hermo kestä odottaa vastausta, niin ehkä on väärän henkilön kanssa tekemisissä.
Sovellukset. No ne taas käsittääkseni on suunniteltukin ihmisten käytettäviksi. Apuvälineiksi ja ajankuluksi.
Niitä käyttävät eivät vain aina ymmärrä näyttävänsä hassuilta ulkopuolisen tarkkailijan silmissä.
Niin, sukupolvemme käy elokuvateatterissa pelaamassa, chattailemassa tai tekemässä töitä! Kuuntelemme, katselemme ja kirjoitamme. Sujuvasti. Yhtäaikaa.

Mies 65

Äänestä

En ole älylaitteiden orja koska en omista edes älypuhelinta. Elän vapaata elämään Mies 45v Lappeenranta :-))

Äänestä

En ole, käytän puhelinta hyvin harkitusti.
Sen sijaan olen SUPERhuolissani vauvoista, jotka töllöttävät vaunuissaan kännykästä/padista jotain ohjelmaa. Laitetta varten on oikein sellainen teline, voi luoja.

Mihin maailma on menossa?

- Sheena

Äänestä

Älylaitteelle: järjenveit ja minusta orjan teit...
Vilma

Äänestä

Välillä on päiviä kun ei oiken saa mitäön aikaan, tulee selattua nettiä enemmän ja välillä on päiviä kun en juuri kiinnostu netistä enkä puhelimesta. Aina tiedä missä puhelin edes on. 😂

Jasu

Äänestä
  • Tänään kyllä selailin diagnoosiani, mitä se tarkalleen ottaen on. Obstruktiivinen uniapnea tarkoittaa hengitysilmavirtauksen rajoittumista tai estymistä, joka johtuu ylähengitysteiden unenaikaisesta ahtautumisesta. Jos toistuviin apneajaksoihin liittyy unen häiriintyminen ja päiväväsymys, puhutaan obstruktiivisesta uniapneaoireyhtymästä.

    Siinä.

    Jasu

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Tänään kyllä selailin diagnoosiani, mitä se tarkalleen ottaen on. Obstruktiivinen uniapnea tarkoittaa hengitysilmavirtauksen rajoittumista tai estymistä, joka johtuu ylähengitysteiden unenaikaisesta ahtautumisesta. Jos toistuviin apneajaksoihin liittyy unen häiriintyminen ja päiväväsymys, puhutaan obstruktiivisesta uniapneaoireyhtymästä.

    Siinä.

    Jasu

    Sen myötä mielialakin on perseestä turhan usein.

    Jasu

    Äänestä

En todellakaan ole!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuntuu siltä, että joka paikassa kaikki vaan hiplaavat älypuhelimiaan. Sekä miehet että naiset. Katsokaa liikenteessä olevia autoja: kuski ajaa, etupenkillä on joku kännykkää hiplaten, takapenkillä joka lapsella oma kännykkä kädessä.

Säälillä katsoin Burger Kingissä, kun alle koulikäisen lapsenkin pitää katsoa puhelimestaan jotain ohjelmaa, kun ei ilmeisesti malta odottaa ruoan saapumista pöytään ilman, että on nenä kiinni ruudussa. Toisessa pöydässä teini samaan tapaan nenä kiinni kännykässään. Olisihan se ihan hirveää vaan olla 5 minuuttia ja katsella ympärilleen ja käyttää aivojaan asioiden ajatteluun. Miettikää, 5 minuuttia ilman älylaitetta! Ihan kammattova ajatus!

Oletteko te älylaitteen orjia? Hiplaatte värkkiänne koko ajan, kun vaan mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu