Kun eilen katselin televisiosta ilmastonmuutoksesta kertovaa ohjelmaa, niin kiinnitin huomiota, että siinä käytettiin termiä ”ennustus”, kun mielestäni oikea termi olisi ollut ”ennuste”. Semanttinen ero noiden kahden termin välillä on se, että ”ennuste” on faktoihin ja malleihin pohjautuva kuvaus mahdollisista tulevaisuuden tapahtumista, kun taas ”ennustus” on pelkästään selvänäkijänä itseään pitävän mielipide tulevaisuudesta.
En sitten tiedä, olenko tässäkin asiassa pelkästään ortodoksiaan pyrkivä kielifundamentalisti. Mielestäni kielen tarkkuutta ja kuvauskykyä ei kuitenkaan pitäisi tarpeettomasti rämettää huolimattomilla termivalinnoilla.
Ennustamisen tulos?
6
463
Vastaukset
- Termit sekaisin
Luulenpa, että yli puolet suomalaisista tunkee sapuskaa "pakasteeseen", kun pitäisi sanoa "pakastimeen".
Samat säilöjät eivät kuitenkaan kaada poimimiaan marjoja "mehusteeseen". Miksikähän? No, eivät he taida käyttää "mehustintakaan", vaan "mehumaijaa".Täällä kotitaloustermistön puolella olen heikommalla jäällä, mutta tuo "mehuste" on mielestäni jonkinlainen katalyytti, joka saa mehun irtoamaan marjoista tai hedelmistä. Muistaakseni sitruunahappoa käytetään juuri mehusteena.
Mutta mikä ero on "mehustuksen" ja "mehustamisen" välillä, vai merkitsevätkö molemmat samaa?- Kiälipuali
Jäärä kirjoitti:
Täällä kotitaloustermistön puolella olen heikommalla jäällä, mutta tuo "mehuste" on mielestäni jonkinlainen katalyytti, joka saa mehun irtoamaan marjoista tai hedelmistä. Muistaakseni sitruunahappoa käytetään juuri mehusteena.
Mutta mikä ero on "mehustuksen" ja "mehustamisen" välillä, vai merkitsevätkö molemmat samaa?Sepustamisen tulos on sepustus.....
- Siili
Olen samaa mieltä tuosta ennusteesta. Mutta nyt en kuolemaksenikaan muista, mitä muuta omituista ilmaisua samaisessa dokumentissa käytettiin toistuvasti. Argh.
- sattumalta
miksi astrologia keksittiin?
No siksi, että ekonomismi saataisiin näyttämään
vakavasti otettavalta tieteeltä.
Kyllä sille naureskellaan, että Amerikan (?)
presidentit käyvät kysymässä neuvoa selvänäkijältä,
mutta eivätpä osanneet suomalaisetkaan sen
paremmin ennustella, ennustaa, tehdä ennustetta tai
mikä se nyt sitten olisi, ennenkuin lama iski
1990-luvun alussa. Vaikka oli olevinaan hyvät ja
luotettavat mallit ja ekonometriset menetelmät.
Eivätköhän kuulu kaikki sinne ennustelun ja
mallinnuksen ja lasipallojen tuijottelun puolelle.
Joten terminologia on aivan yhdentekevää.- Metodikko
...on joka tapauksessa Stetson-Harrison-menetelmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent222518Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1442453Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär531781En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis881431Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1831149Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa261013Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59813Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83811viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu11766- 60701