Ennustamisen tulos?

Kun eilen katselin televisiosta ilmastonmuutoksesta kertovaa ohjelmaa, niin kiinnitin huomiota, että siinä käytettiin termiä ”ennustus”, kun mielestäni oikea termi olisi ollut ”ennuste”. Semanttinen ero noiden kahden termin välillä on se, että ”ennuste” on faktoihin ja malleihin pohjautuva kuvaus mahdollisista tulevaisuuden tapahtumista, kun taas ”ennustus” on pelkästään selvänäkijänä itseään pitävän mielipide tulevaisuudesta.

En sitten tiedä, olenko tässäkin asiassa pelkästään ortodoksiaan pyrkivä kielifundamentalisti. Mielestäni kielen tarkkuutta ja kuvauskykyä ei kuitenkaan pitäisi tarpeettomasti rämettää huolimattomilla termivalinnoilla.

6

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Termit sekaisin

      Luulenpa, että yli puolet suomalaisista tunkee sapuskaa "pakasteeseen", kun pitäisi sanoa "pakastimeen".

      Samat säilöjät eivät kuitenkaan kaada poimimiaan marjoja "mehusteeseen". Miksikähän? No, eivät he taida käyttää "mehustintakaan", vaan "mehumaijaa".

      • Täällä kotitaloustermistön puolella olen heikommalla jäällä, mutta tuo "mehuste" on mielestäni jonkinlainen katalyytti, joka saa mehun irtoamaan marjoista tai hedelmistä. Muistaakseni sitruunahappoa käytetään juuri mehusteena.

        Mutta mikä ero on "mehustuksen" ja "mehustamisen" välillä, vai merkitsevätkö molemmat samaa?


      • Kiälipuali
        Jäärä kirjoitti:

        Täällä kotitaloustermistön puolella olen heikommalla jäällä, mutta tuo "mehuste" on mielestäni jonkinlainen katalyytti, joka saa mehun irtoamaan marjoista tai hedelmistä. Muistaakseni sitruunahappoa käytetään juuri mehusteena.

        Mutta mikä ero on "mehustuksen" ja "mehustamisen" välillä, vai merkitsevätkö molemmat samaa?

        Sepustamisen tulos on sepustus.....


    • Siili

      Olen samaa mieltä tuosta ennusteesta. Mutta nyt en kuolemaksenikaan muista, mitä muuta omituista ilmaisua samaisessa dokumentissa käytettiin toistuvasti. Argh.

    • sattumalta

      miksi astrologia keksittiin?
      No siksi, että ekonomismi saataisiin näyttämään
      vakavasti otettavalta tieteeltä.
      Kyllä sille naureskellaan, että Amerikan (?)
      presidentit käyvät kysymässä neuvoa selvänäkijältä,
      mutta eivätpä osanneet suomalaisetkaan sen
      paremmin ennustella, ennustaa, tehdä ennustetta tai
      mikä se nyt sitten olisi, ennenkuin lama iski
      1990-luvun alussa. Vaikka oli olevinaan hyvät ja
      luotettavat mallit ja ekonometriset menetelmät.
      Eivätköhän kuulu kaikki sinne ennustelun ja
      mallinnuksen ja lasipallojen tuijottelun puolelle.
      Joten terminologia on aivan yhdentekevää.

      • Metodikko

        ...on joka tapauksessa Stetson-Harrison-menetelmä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      879
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      613
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      558
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      503
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      492
    Aihe