Niin sitä vaan tiedustelisin että kuinka kauan vauva elää pelkällä maidolla? entä koska saa aikasintaan alkaa syöttää muita pöperöitä? mielenkiinnosta kyselen.
Maitoa ja perunaa
hönöhenahannaleena
124679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
uusien makujen maistelun. Teelusikallinen ensimmäisellä kerralla perunaa tai porkkanaa. Jos sopii, niin pikkuhiljaa lisäät annosta.
Mihin mahtaa suosituksesi perustua näin varhaisesta kiinteän ruoan lisäämisestä ruokavalioon? Maistelu on kai sitten eri asia kuin varsinainen aloittaminen, vai? Perunasta voi muuten tulla joillekin hankalia oireita, siinä taitaa olla jotakin melkein masennuslääkettä vastaavaa ainesta ja sellaistahan ei lapsille ole tapana antaa. Porkkanaa voisi lisätä ehkä muutaman kuukauden päästä säännöllisesti tästä otsikossasi mainitsemastasi. Jos äidinmaitoa ei riitä siitä ei sitten useinkaan kannata siirtyä lehmänmaitoon, kun se ei passaa kuin lähinnä aasialaisten veren laadun kanssa yksiin! Vuohenmaito voisi olla parempi valinta useimmille.
Ihme juttuja sinulla! Jos lapsi on jatkuvasti nälkäinen eikä maito riitä nälän tyydyttämiseen, kyllä silloin voi jo 3 kk:n iässä alkaa antaa esim. perunaa ja porkkanaa. Ensin tietysti maistelua, harva lapsi siinä iässä ahmii kiinteää... Mihin mahtaa perustua oma päätelmäsi perunan haitallisuudesta?
Jos äidinmaito ei riitä, vastikkeita kannattaa käyttää koska niissä on tarvittavat vitamiinit ym. Ja mitä aasialaiset tähän juttuun kuuluvat? Sielläpäin kuulemma nimenomaan lehmänmaito aiheuttaa vatsavaivoja (veljeni vaimo on japanilainen).
En tosiaankaan tiedä miksi useimmille suomalaisille lapsille pitäisi syöttää mahdollisesti allergisoivaa perunaa tai lehmänmaitoa. Intiassa nämä varmastikin ovat suosiossa ja niitä pidetään terveellisinä, mutta Suomessa varmastikin olisi parempaakin tarjottavaa kuten vaikkapa nyt herkullisia nauriita ja erilaisia viljatuotteita. Riisi esimerkiksi, vaikkei kotimainen olekaan, sopii pienellekin lapselle varsinkin jos se käsitellään hiukan sulavampaan muotoon. Veljesi japanilainen vaimo voisi varmaankin opastaa tälläisen aasialaistyyppisen riisipuuron tekoon - entsymaattisesti käsitelty riisi on oikeasti hyvän makuista eikä mitään terveysruokaa kuten täällä tutumpi idättämällä valmistettu ns. tuorepuuro. Japanilaisilla on sekä kulttuurista- että geneettistä intoleranssia maitotuotteisiin, mutta ne eivät estä heitä käyttämästä esimerkiksi maitopohjaisia jäätelöitä tai jugurtteja. Äidinmaidon vastikkeeksi ehdottaisin lisäksi kvinoamaitoa, koska siinä on täydellinen aminohappokoostumus - vuohenmaidossa tosin olisi lisäksi kalsiumia.
Huhhei näitä nykyajan hihhulihöpinöitä. Opettakaa vain lapsenne hömppävalioihinne niin eiköhän ala kohta allergiat kukkia ja lapset itkeä nälkäänsä. Joka lapseni olen syöttänyt siitä 3-3,5 kk:sta ylöspäin ihan tavallisella suomalaisella potulla ja kasviksilla,hedelmä ja kasvissoseilla, sitten kun vellejä sai antaa nekin mukaan ruokavalioon ja kaikki mikä näytti olevan mieleistä lisättiin vaan pikkuhiljaa. Tämä nykyajuan allergiavouhotus on mennyt aivan liikasiin, vauhkot vanhemmat taitaa ne suurimmat allergiat aiheuttaa, ilmankos nykylapset näyttävätkin niin aliravituilta luisine vartaloineen, kun jo ennalta aletaan ehkäisemään eikä anneta lapsen syödä.
Mihin mahtaa suosituksesi perustua näin varhaisesta kiinteän ruoan lisäämisestä ruokavalioon?
- Jos lapsi syö kerran tunnissa mitä tehdä ehkä syöttää muutakin kuin maitoa esim maissivelliä maitoa
Maistelu on kai sitten eri asia kuin varsinainen aloittaminen, vai? Perunasta voi muuten tulla joillekin hankalia oireita, siinä taitaa olla jotakin melkein masennuslääkettä vastaavaa ainesta ja sellaistahan ei lapsille ole tapana antaa.
- Annetaan psykiatrisessa sairaalassa muutakin kuin perunaa
Porkkanaa voisi lisätä ehkä muutaman kuukauden päästä säännöllisesti
- Porkkana peruna seos on erittäin hyvä
tästä otsikossasi mainitsemastasi. Jos äidinmaitoa ei riitä siitä ei sitten useinkaan kannata siirtyä lehmänmaitoon, kun se ei passaa kuin lähinnä aasialaisten veren laadun kanssa yksiin! Vuohenmaito voisi olla parempi valinta useimmille.
- Ei ymmärrä tai sitten valaanmaito vai imettääkö emakkosi...???????????
LUOMU VAI AIDOT RINNAT ?????????
Rekisteröi oma nimimerkki
Liity Suomi24:n jäseneksi ja rekisteröi ikioma nimimerkki!
Rekisteröinti kannattaa, koska sama nimimerkki on käytössäsi sekä chatissa että keskusteluissa eikä kukaan muu voi samaa nimimerkkiä palveluissa käyttää.
Varaa oma nimimerkki
Peruna sisältää hirvittävän määrän tärkkelystä ja on melko mikroravinneköyhää.
Ensisoseeksi on sata muuta vaihtoehtoa kuin aina jauhettu perunaperunaperunaperuna. Peruna on sitäpaitsi koisokasvi, eikä muitakaan koisokasveja suositella alle vuosikkaille.
On se ihme kun Suomessa ei osata laittaa muuta kuin perunaa.
Bataatti, kukkakaali, parsakaali, kesäkurpitsa, vaikka se porkkanakin. Hedelmäsoseet.
Käyttäkää mielikuvitusta ja järkeä.
Aivan hyvin voit aloittaa kiinteän ruuan antamisen lapsellesi 3kk iässä. Normaalia perunaa ja porkkanaa vaikka aluksi. Antaa kai ne nykyään neuvolasta ohjeita mitä missäkin iässä saa ruveta antamaan. Unohda ainakin se nauris jota tuolla yhdessä viestissä ehdotettiin. Ei perunassa ole mitään mielialalääkkeitä...höhö.
vauvahan pärjää pelkällä rinta- tai vastikemaidolla noin puolenvuoden ikään. Siis se riittää ravitsemuksellisesti. Paras mittari on, että lapsi kasvaa ja kehittyy normaalisti. kiinteän ruuan maistelut aloittaisin 4 kuukauden iässä. Näitä ohjeita antaisin asiakkaille ja näillä olen kaksi omaani syöttänyt. Nuorempi söi huhtikuun lopusta alkusyksyyn pelkkää maitoa sekä rinta- että pullomaitoa. neuvolan terkka kyllä ehdotti lisää ruokaa jo aiemmin, mutta tein oman pään mukaan.
lisäruuan aloitin perunasta ja porkkanasta sekoitettuna vastikemaitoon. Ja siitä eteenpäin neuvolan ohjeiden mukaan. Kannattaa luottaa omaan järkeensä lapsen hoidossa. tavallisilla ruuilla vauvat on ennenkin kasvaneet. Ei siihen mitään erikoispöperöitä tarvita.
Maissia suosittelivat neuvolasta ensin, sitten pottua, porkkanaa jne. Hedelmät ja marjat parin viikon jälkeen kuvioihin. Jotkut eivät syö perunaa ollenkaan - eivät pidä siitä (kokemusta on). Jotkut taas syövät sitä paremmin jos se on sekoitettuna vaikka maissiin tai makeutettuna vaikka päärynällä. Ja me ainakin saimme silloin neuvolasta luvan 3 kk aloitella kun on käyrät kunnossa ja ruokahalut huipussa.
On kyllä uskomatonta miten kiire vanhemmilla voi olla lisäruuan kanssa!!! Miksi sitä pitäisi alkaa antamaan jo 3 kk:n iässä??? Suositus on tosiaan tuo 6kk:tta minkä jälkeen tarve lisäruokaan alkaa tietysti äidinmaidon ohessa. Aikaisempi ohjeistus oli että kiinteät aloiteltaisiin 4kk:n iässsä, vaikka silloinkin vanhemmille kerrottiin että täysimetystä voi jatkaa puolivuotiaaksi. Jos maitoa tulee ja vauva on tyytyväinen ja kasvu hyvää älkää kiirehtikö, kyllä lapsi kerkiää vielä monta perunaa elämässään syödä.
Yleensä tämä suunnaton kiire tuntuu olevan ensimmäisen lapsen kohdalla...
Nauttikaa vauva-ajasta, se on kuitenkin lyhyt!
itsellä on reilun kuukauden ikäinen tyttö joka on kova syömään ei riitä 1 tutteli purkki per ruokailu.olen alkanut lisämään maissi velliä maidon joukkoon muutaman millin ja tyttö paljon tyytyväisempi nytten.mitenkäs ennenvanhaan kun ei ollut tutteleita ja itseltä ei maitoa tullut,tuskimpa muksuja silti nälkään tapettiin...