Lämmön emissio pinnasta avaruudessa?

Anonyymi-ap

Tiedän että ISS käyttää ammoniakkipohjaisia järjestelmiä aurinkopaneelien jäähdyttämisessä.
Fysiikan opinnoista Tekulla on 40+ v aikaa... Eli jos avaruudessa on musta pinta (jäähdytyspaneeli), niin pystyykö se tyhjiössä emissoimaan lämpöä avaruuteen olleessaan varjossa kun deltaT on esim. 320 K?

3

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, mikäli pinnalla on emissiviteettiä lämpötilan 320K mustan kappaleen säteilyä vastaavilla aallonpituuksilla. Varjon puolella ympäristön lämpötila on 2.7K joten jäähdytysteho on varsin merkittävä.

      • Anonyymi

        Esimerkkilaskelma: emissiviteetti e = 0,95, deltaT = 320K ja ympäristö 2,7K

        teho/m² = 0,95*5,67E-8*(322,7^4 - 2,7^4) = 584 W/m²


    • Anonyymi

      "Musta kappale" on fiktiivinen käsite, jota ei ole olemassa, tai ei ainakaan voida tunnistaa, koska sillä ei ole aineille ominaista spektriä.

      Em. S-B kaava on nimenomaan teoreettinen mustan kappaleen säteilyteho, reaalisten aineiden osalta myös emission säteilytaajuus vaikuttaa tehoon (Planck, Wien).
      Emissiivisyys taas on voimakkaasti riippuva a myös molekyylitiheydestä, eli kaasut ovat surkeita emittoijia, mutta emtropian lain mukaan, kaikki aine tasaantuu ympäristönsä lämpötilaan, ellei ulkoisia energiamuutoksia ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3195
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1264
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      988
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      61
      873
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      752
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe