Ultrakävelyä poluilla?

Puhutaan polkujuoksusta, mutta todellisuudessa ukot kävelevät 90% matkasta. Mitä peliä tämä tällainen on? E24 sentään ukkelit yrittivät juosta, mutta keskeyttivät tai hyytyivät kävelyyn. Eivät aloittaneet kävelyllä kisaa niinkuin polku-ukot.
29655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Poluilla nautitaan pitkään. Jos kävelee, saa nauttia enemmän. Itkonen kertoi pitkän nauttimisen tärkeydestä.

Äänestä

Kuntomedia teki hyvän videon onko ultraamisessa järkeä. Poluilla kävellään, ei juosta.

Äänestä

Minun mielestä on hyvä, että ihmiset lähtevät haastamaan itseään pitkille matkoille, mutta sitä en ymmärrä, miksi titueerata itsensä ultrajuoksijaksi, jos kävelee valtaosan matkasta? Itse olen tehnyt sekä polku- että rataultria ja pyrkinyt juoksemaan alusta loppuun. Joskus tulee ongelmia ja pitää laittaa kävelyksi. Polkukisoissa kävelen vaikka maaliin asti, jos ongelmat ei mene ohi tai pahemmiksi, koska siinä voi katsella maisemia ja muuta. Rataultrissa kävelen ja lepään hetken ja jos ongelmat jatkuu niin keskeytän.

Äänestä

juostessa ei kuule voi syyä

Äänestä

Teneriffassa asti käyty polkujuoksukisasss, eikun kävelyähän se oli.

Äänestä
  • Ai että tarkeniko?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ai että tarkeniko?

    Kysy nollaukolta.

    Äänestä

Snowdonia 100km polkukävely rentoa on.

Äänestä

Miksei voi vaan myöntää osallistuvansa polkupatikoihin? Juoksua, hah.

Äänestä

100km ultrajuoksu, Nuts 100. Ukot kävelee, ei juokse.

Äänestä

Juu. Kk83 kävelyä. Juoksua oli ehkä 30km. Rentoa? Not.

Äänestä
  • Liika kapiat polut kun mäni jonoksi

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Liika kapiat polut kun mäni jonoksi

    Sallin videolla oli vallan yksinmenoa. Oliko ukko rennosti häntäpäässä?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Sallin videolla oli vallan yksinmenoa. Oliko ukko rennosti häntäpäässä?

    Ukko oli 45 minuuttia ekalla huoltopaikalla. Kiirusimmat kaukana siinä vaiheessa. Sanoi kyllä tulleensa 400 juoksijan ohittamaksi polulla.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ukko oli 45 minuuttia ekalla huoltopaikalla. Kiirusimmat kaukana siinä vaiheessa. Sanoi kyllä tulleensa 400 juoksijan ohittamaksi polulla.

    Ukko nauttii koko rahan edestä syömällä huoltopisteet tyhjiksi. Itkone teeppä perässä.

    Äänestä

Takaperin kävely polulla on poikaa

Äänestä
  • Juu lopun mäet mentävä tyylikkäästi takaperin kun ei etuperin pääse.

    Äänestä

Ai että!
Parasta viihettä seurata kävelyy poluilla.
Ainakin jos höpöttävät kameralle

Äänestä
  • Ai ettien että. Minnuu kiinnostaa enempi podiumakat.

    Äänestä

Kun edes kävelisivät maaliin asti, mutta kun ottavat kävelydnf:iä. Mitä järkeä?

Äänestä
  • Suurin into menomatkalla. Kun paikat on nähty, ei jaksa viipyä metässä pidempään. Nykyään keskittyminen lyhyt

    Äänestä

Kannattaisi hommata lippalakki jossa lukee Turista jos haluaa turista tai porista poluilla.

Äänestä

Ennen sentään kähöilivät ultria maaliin. Nykyään DNF yleisempi kuin Finisher poluilla.

Äänestä

kuule yrittivätkö oikeesti E24 juosta? Kukaan ei joutunu tiputukseen. Siellä käveltiin rennosti.

Äänestä

Kävelkääpäs UKK reitti, kuten UKK aikoinaan teki. Siinä ultraa.

Äänestä
  • Riittää että kävelin Mallaskellarista kotia.
    Melekonen rintti kun pivot pantu visusti talteen

    Äänestä

Eetu käveli 103km. Tee perässä.

Äänestä
  • en tee. Juoksen mieluummin 15 km matkan Jussi Utriaisen perässä.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    en tee. Juoksen mieluummin 15 km matkan Jussi Utriaisen perässä.

    Rentoo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Puhutaan polkujuoksusta, mutta todellisuudessa ukot kävelevät 90% matkasta. Mitä peliä tämä tällainen on? E24 sentään ukkelit yrittivät juosta, mutta keskeyttivät tai hyytyivät kävelyyn. Eivät aloittaneet kävelyllä kisaa niinkuin polku-ukot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu