Sanon itse aurinkokunnan kiertoa kiekkokieroksi eli kiekon kiertämiseksi.
Maapallo eli tuttavallisesti maa on kuin onkin universumin keskus. Tätä tosiasiaa on vaikea sisäistää jollei ymmärrä korkeampaa tähtitiede-kulttuuria.
Maapallo on litteä jolla ei ole reunoja. Tämän voi ymmärtää ainoastaan jos ymmärtää neliulotteisuuden. Maa on neliulotteinen ydin jota muut taivaankappaleet kiertävät. Aurinko, kuu ja muut planeetat, pieniä pallukoita.
Kun katsotaan öistä tähtitaivasta, oikein katsomalla katsotaan niin silloin pitäisi huomata että tasaista maapalloa kiertää koko horisontaalinen universumi.
Neliulotteinen "pannukakku" maa on halkaisijaltaan 4 kertaa 4 kertaa 4 kertaa 4 ja tämä kerrotaan vielä 12 756 km niin saadaan neliulotteisen maan todellinen halkaisija.
En vaivaudu selittämään neliulotteisuutta sen enempää koska siihen ei ole ihmiskunta keksinyt edes sanoja.
Kiekon kieräminen
4
194
Vastaukset 4
- Anonyymi
Sai taasen illan parhaimmat naurut aloituksesta!!!!
- Anonyymi
Maan todellinen halkaisija on 3265536.
havaittavan maailmankaikkeuden halkaisija on noin 93 miljardia valovuotta. Sen kun kertoo 256 saadaan todellinen luku todellisuudesta.
Ja juuri tämän keskellä on maa. Alku-universumi Johon aikanaan kaikki 23808 miljardin valovuoden olevaisuus jälleen tiivistyy.
Silloin kun se alkaa tapahtumaan on ihminen jälleen ikuisessa syklissä yksi ja ainut entiteetti. - Anonyymi
Aloittaja on lukenut liikaa Urantia kirjaa ;)
Tämä aloitus pitäisi siirtää joko uskonto- tai salaliittopalstalle - Anonyymi
sie se et varmaan usko Apolloukkojen seikkailuihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011663
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä421207Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23970Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170806Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13770Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201703- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS35655Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39598