Schwalbe ice spiker. Huonoja kokemuksia

Schwalbe ice spiker ei toimi jäisellä uraisella pyörätiellä. Lipsuu sivusuunnassa urissa koko ajan. Testasin eri ilmanpaineilla. Renkaan pinta on ilmeisesti liian pyöreä, sillä esim suomityresin gazza on paljon parempi ja siinä kulutuspinta on tasaisempi ja siten isompi osa renkaasta ottaa tiehen.

Schwalbe 1/5
Suomi tyres 5/5
9403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No miksi ehdoin tahdoin ajat jäällä?

Äänestä
  • Suomessa joskus esiintyy jäätä sillä ainoalla työpaikalle tai muuhun asiointipaikkaan johtavalla reitillä.

    Äänestä

  • Ice spikerhan on maastorengas talveen,toki sillä kelveilläkin voi ajaa kun ne on jäässä,jos taas pehmeetä lunta tai sohjoa niin spiker on aivan paska ajettava,nuljuu ja hakee kokoajan. Paljon parempi valinta on Suomi Tyresin piikkisika. Mutta teille citypyöräilijöille joita täällä on toimii joku Schwalben muu kumi,esim Marathon,turha hommaa mtb käyttöön tarkoitettua rengasta sinne Inseranne alle,vannekin liian kaponen sellaiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ice spikerhan on maastorengas talveen,toki sillä kelveilläkin voi ajaa kun ne on jäässä,jos taas pehmeetä lunta tai sohjoa niin spiker on aivan paska ajettava,nuljuu ja hakee kokoajan. Paljon parempi valinta on Suomi Tyresin piikkisika. Mutta teille citypyöräilijöille joita täällä on toimii joku Schwalben muu kumi,esim Marathon,turha hommaa mtb käyttöön tarkoitettua rengasta sinne Inseranne alle,vannekin liian kaponen sellaiseen.

    Jotkut voivat ajaa maastopyörällä kelveillä päästäkseen metsän reunaan. Toki tuo on säälittävää. Auto ja kuljetusteline pitää olla.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Jotkut voivat ajaa maastopyörällä kelveillä päästäkseen metsän reunaan. Toki tuo on säälittävää. Auto ja kuljetusteline pitää olla.

    No shit,itekkin tulee tehtyä niin ja ajan myös duuniin maastopyörällä kelvejä pitkin,toisessa nastat ja toisessa ei. Tarkoitin että Spiker on paska myös maastossa talvella jos ei ole kovaa pintaa alla koska se on pelkkä jäärengas.

    Äänestä

Tuotekuvissa en huomannut juuri muita merkittäviä eroja kuin nappuloiden yläpinta oli Ice spikerissä reunoiltaan jyrkemmässä kulmassa kuin Gazzan kumissa jossa nappulat myös hieman laakeampia sekä nastat törröttivät näkyvämmin esillä.

Äänestä

Onhan pyörimissuunta oikein?

Äänestä
  • Ice Spikereissä ei ole määrättyä pyörimissuuntaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ice Spikereissä ei ole määrättyä pyörimissuuntaa.

    On, se on se mihin rengas pyörii.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Schwalbe ice spiker ei toimi jäisellä uraisella pyörätiellä. Lipsuu sivusuunnassa urissa koko ajan. Testasin eri ilmanpaineilla. Renkaan pinta on ilmeisesti liian pyöreä, sillä esim suomityresin gazza on paljon parempi ja siinä kulutuspinta on tasaisempi ja siten isompi osa renkaasta ottaa tiehen.

Schwalbe 1/5
Suomi tyres 5/5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu