Mutta, oma pääkoppa jätetään aina tarkastamatta... kenellä meistä oikeasti on varaa arvioida toistemme mielenterveyksiä? Jostain kumman syystä kovimpia mielenterveyksien arvioijia ovat ne kiukkupäisimmät ihmiset jotka ovat kovimmissa selviytymisentiloissa päivästä toiseen ja kaikenlisäksi ne jotka ovat kieltämään itsensä!
Jostain kumman syystä nämä satunnaiset toisten aivojen sisältöjä arvioivat ihmiset eivät ole oikeasti kiinnostuneita auttamaan toista arvioitavaansa, vaan pikemminkin käyttävät toisten henkisiä vaikeuksia lyömäaseina!
Ja joo... sitten on tämä ihmistyyppi joka olisi halukas tarjoamaan apua, mutta jos joku ei suostu ottamaan heidän apuaan vastaan esim sen takia että eivät koe tämän avun olevan tehokas, niin sitten tämä "auttaja" kääntyykin sillä punaisella sekunnilla sabotoijaksi ja pyrkii tuhoamaan tämän henkilön mielenterveyden tyystin ja alkaa käyttämään tämän kieltäytyneen henkilön epäkohdat aseeksi häntä vastaan!
Pohdintoja:
Minkä takia ihmiset eivät voi vain myöntää vajaavaisuuttaan, miksi se on niin vaikeaa? Sitten, minkä takia jotkut ihmiset tekevät niin että jos joku ei ota heidän apuaan vastaan, niin sitten suututaan? Miksi sen sijaan ei voisi esim todeta: "Okei... jos tämä ei käy sinulle, niin sitten varmasti on muita vaihtoehtoja mutta minä en osaa auttaa muulla tavalla!"
Onko tässä kyse siitä että jos ihminen ei kykene myöntämään vajaavaisuuttaan, niin sitten heidän pitää jotenkin tietyllä tavalla kehittää heidän vajaavaisuudestaan "absoluutti" eli "muuta ei ole kuin tämä" ja sitten sen varjolla tietyllä tavalla saada heidän älykkyytensä näyttämään suuremmalta kuin se todellisuudessa on?
Pelollahan pystyy hallitsemaan ihmistä ja pelolla tosiaankin voi vaikuttaa toisen käytöksiin... esimerkkinä ihmiset jotka tosiaankin korottaa ääntä toisille koko ajan... eikös tämä jo ole yritystä hallita pelolla?
Menemme seuraavaan: Kaikki nämä analysoijat yrittävät koko ajan istuttaa ihmisten mieliin sellaisia "absoluutteja" että "sä oot hullu" tai "sulla on mielenterveys ongelma, sä et vain myönnä/näe sitä", eli tietyllä tavalla jotenkin istuttavat ihmisten mieliin jonkinlaisia mind trappeja joihin haluavat ihmisten lankeavan ja sitten kun ihminen lankeaa niihin, niin sitten ollaankin: "haha, mitä mä sanoin? Sä oot ihan sekaisin!" Eli tässä voisi käyttää vertauskuvana: Tehdään ihmisestä potilas rampauttamalla hänet!
Ihmiset ovat todella "hyviä" arvioimaan toistensa mielenterveyksiä!
Anonyymi-ap
0
66
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879