Ihmiset ovat todella "hyviä" arvioimaan toistensa mielenterveyksiä!

Anonyymi-ap

Mutta, oma pääkoppa jätetään aina tarkastamatta... kenellä meistä oikeasti on varaa arvioida toistemme mielenterveyksiä? Jostain kumman syystä kovimpia mielenterveyksien arvioijia ovat ne kiukkupäisimmät ihmiset jotka ovat kovimmissa selviytymisentiloissa päivästä toiseen ja kaikenlisäksi ne jotka ovat kieltämään itsensä!

Jostain kumman syystä nämä satunnaiset toisten aivojen sisältöjä arvioivat ihmiset eivät ole oikeasti kiinnostuneita auttamaan toista arvioitavaansa, vaan pikemminkin käyttävät toisten henkisiä vaikeuksia lyömäaseina!

Ja joo... sitten on tämä ihmistyyppi joka olisi halukas tarjoamaan apua, mutta jos joku ei suostu ottamaan heidän apuaan vastaan esim sen takia että eivät koe tämän avun olevan tehokas, niin sitten tämä "auttaja" kääntyykin sillä punaisella sekunnilla sabotoijaksi ja pyrkii tuhoamaan tämän henkilön mielenterveyden tyystin ja alkaa käyttämään tämän kieltäytyneen henkilön epäkohdat aseeksi häntä vastaan!

Pohdintoja:

Minkä takia ihmiset eivät voi vain myöntää vajaavaisuuttaan, miksi se on niin vaikeaa? Sitten, minkä takia jotkut ihmiset tekevät niin että jos joku ei ota heidän apuaan vastaan, niin sitten suututaan? Miksi sen sijaan ei voisi esim todeta: "Okei... jos tämä ei käy sinulle, niin sitten varmasti on muita vaihtoehtoja mutta minä en osaa auttaa muulla tavalla!"

Onko tässä kyse siitä että jos ihminen ei kykene myöntämään vajaavaisuuttaan, niin sitten heidän pitää jotenkin tietyllä tavalla kehittää heidän vajaavaisuudestaan "absoluutti" eli "muuta ei ole kuin tämä" ja sitten sen varjolla tietyllä tavalla saada heidän älykkyytensä näyttämään suuremmalta kuin se todellisuudessa on?

Pelollahan pystyy hallitsemaan ihmistä ja pelolla tosiaankin voi vaikuttaa toisen käytöksiin... esimerkkinä ihmiset jotka tosiaankin korottaa ääntä toisille koko ajan... eikös tämä jo ole yritystä hallita pelolla?

Menemme seuraavaan: Kaikki nämä analysoijat yrittävät koko ajan istuttaa ihmisten mieliin sellaisia "absoluutteja" että "sä oot hullu" tai "sulla on mielenterveys ongelma, sä et vain myönnä/näe sitä", eli tietyllä tavalla jotenkin istuttavat ihmisten mieliin jonkinlaisia mind trappeja joihin haluavat ihmisten lankeavan ja sitten kun ihminen lankeaa niihin, niin sitten ollaankin: "haha, mitä mä sanoin? Sä oot ihan sekaisin!" Eli tässä voisi käyttää vertauskuvana: Tehdään ihmisestä potilas rampauttamalla hänet!

0

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Upea peppuisella naisella

        Upea peppuisella naisella on upea peppu.
        Ikävä
        100
        6494
      2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

        Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
        Tornio ja Haaparanta
        30
        3883
      3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

        isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
        Tornio ja Haaparanta
        28
        3280
      4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

        https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
        Maailman menoa
        378
        1783
      5. Mihin se sysipska hävisi?

        Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
        Ikävä
        33
        1408
      6. Upea peppuisella miehellä

        Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
        Ikävä
        27
        1350
      7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

        Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
        Maailman menoa
        47
        1033
      8. Anteeksi kulta

        En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
        Ikävä
        11
        986
      9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

        Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
        Tv-sarjat
        11
        910
      10. Tykkään susta todella

        Paljon. Olet ihana ❤️
        Ikävä
        42
        879
      Aihe