Pyörän osien ylihinta Suomessa

Anonyymi-ap

Mikä juttu tämä on, että Suomesta ei kannata oikeesti hankkia mitään osaa, paitsi jos on kiire? Onko firmat vaan, niin ahneita vai mikä? Bike discountista saksasta Shimanon takapakka ja kmc:n ketjut 15€ postimaksullakin on 10-20€ halvemmat kun ostaa mistään Suomesta. Bike discountista lähti RockShox Judy ilmakeula 99€ alennuksesta, kun taas Suomessa tuota saa halvimmillaan 170€ ja ahneimmat pyytävät 250€. Oon tässä yli 10 vuotta käyttänyt vaan Rosea, bike24 ja bike discountia, niin ei näissä pyörähommissa kannata Suomea tukea. Säästänyt yli 1000€, jos lasketaan sekin, että koko pyöräkin on tullut Saksan maalta. Saksassa hintalappu oli 729€ ilmaisella toimituksella ja Suomessa 949€. Joutuhan sen itse kasaamaan, mutta ei ollut hirveä homma ja meni ehkä puoli tuntia.

5

236

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kivijalkaliikkeillä on kustannuksia, kuten vuokria, kiinteistön lämmityskuluja, mahdollisia palkkakuluja yms. Myös rahtikustannukset tänne pohjolaan vaikuttavat myös. Kaikki nuo vaikuttavat tietenkin tuotteiden hintoihin täällä Suomessa.

      • Anonyymi

        Myyntivolyymi varmasti myös pienempää, joten silläkin on vaikutusta.


    • Anonyymi

      Epäilen vahvasti, että tukkumyyjät ovat tässä kusettajia, eivät yksittäiset liikkeet. Ja yksittäisen vähittäismyyjän ei ole kannattavaa alkaa maahantuojaksi. Voi jopa olla kilpailua rajoittavia (laittomia?) suoratuonnin estoja?

    • Anonyymi

      Joo jos kattoo esim. paljonko Foxin Factory sarjan keulat ja takaiskarit maksaa Rtechillä vs Bike Disount niin ei tee mieli tukea sitäkään firmaa,aika huikeat hintaerot.

    • Anonyymi

      Toimitusajalle ja toimitusmaksulle pitää laskea jokin hinta.

      Jos kivijalka on lähellä ja osan tarvitsee heti, kivijalka on paras. Kivijalasta saattaa myös saada kokonaisen pyörän käyttöönotettuna ilman eri maksua.

      Toimitusmaksu erityisesti Saksasta on lähetyksen koosta riippuen 15 - 150 euroon. Se pitää laskea hinnan päälle. Itselle kova pettymys oli erään Saksasta tilatun tuotteen laatu, joka ei vastannut luvattua. Palautus on siis ihan asia erikseen.

      Paljonko omalle vaivalle pitää laskea hinnaksi? Kiinasta en enää tilaa juuri mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1060
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      49
      978
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      874
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      816
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      4
      684
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      637
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      633
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      607
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe