Minulla on eräs sosiologinen idea.
Kirjan pääsanoma oli se, kuinka minän ja yliminän välinen kaksiselitteinen olotila värittää ihmisen kokemuksia läpi elämän. Minusta oikeistolaisuus perustuu minän heikkouteen ja minän itsenäistymisen puuttumiseen. Itsenäistyminenhän on se tapahtuma, jossa minä tekee psyyken päätökset otettuaan ensin etäisyyttä itse luomastaan yliminästä, johon kohdistuu voimakkaita ristiriitaisia vaatimuksia ulkopuolelta. Samaan puutostilaanhan perustavat ennakkoluuloisuus, autoritäärisyys ja kyvyttömyys asettua toisten asemaan. Itse asiassa koko yhteiskuntamme näyttää olevan jaettu kahtia niihin, joilla on vahva minä ja niihin, joita hallitsee yliminä, ulkoiset vaatimukset. Se näyttää selittävän nykyaikana joidenkin ihmisten kohdalla ilmenevän kyynisyyden ja luovuuden ja humanismin vastustuksen. Humanismi perustuu minän kykyyn ilmaista ihmiselle aitoja tarpeita, ja jos minä on heikko tai vaiennettu, minän toimintoja ei pystytä ymmärtämään.
Eikö yhteiskuntaa voitaisi siis jyrkästi parantaa keskittymällä kasvatuksellisiin uudistuksiin, jossa huolehditaan siitä, että kasvavien yksilöiden itsetunto ja minäkuva selviytyvät yksilöllisyyden ja ulkoisten vaatimusten ristiriidasta vahvoina?
T.I.Ruskeepää
Baumanin Sosiologinen
5
583
Vastaukset
- Epicuros
Jonkinlaista uusfreudilaisutta? Sosiologiasta hyvin kaukana, sikäli kun ymmärrän. Tärkeitä asioita silti.
- vai haluatko
että teen sinusta väitteen esimerkin?
- korjauksen?
Kiitos.
- etiäpäin
Yleistä politiikalla -palstalla joku "lietsoo sotaa rotan lailla Suomi24ssä lisääntyvien punikkirottien listimiseksi". Tämä kertoo kirjoittajan sisäisestä ristiriidasta, jonka hypotisoin mainituksi "epävarmuudeksi". Hypotisoin myös, että yhteiskunnassamme vallitsee perustava ristiriita "epävarmojen" ja "itsenäisten" ihmisten välillä. Miten Suomessa tämä olisi sovitettu? Eikö näennäisdemokratia ja vallanpitäjien kuuro korva kansan tahdolle ole riittävän ristiriitaisia ilmiöitä ollakseen vaihtoehtoja keinoille ristiriitojen lakaisemiseksi maton alle? Eikö tällainen ristiriita ratkaisemattomana merkitse toistuvia "painekattilatilanteita"? Mitä historia opettaa meille yhteiskuntien valtasuhteiden muuttumisesta?
T.I. Ruskeepää- t.i.ruskeepaa
Itsenäistymisen suurin este tässä yhteiskunnassa on palkkatyö, jossa nuori joutuu teeskentelemään kiinnostunutta, motivoitunutta ja omistautunutta, jotta ei häviä kilpailua tulonlähteestä. Palkkatyö on yrittäjän oman agendan toteuttamista, eikä siten toteuta nuoren yksilöllisiä objektiiveja. Nuori joutuu hylkäämään itsenäisen ajattelun, itsenäistymiseen kuuluvan auktoriteettien uhmaamisen ja itselle tärkeät asiat oravanpyörään hyppäämisen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37812521Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2665478Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2223999Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2452883Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192040Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191874Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina166934Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273915No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59766