https://tekniikanmaailma.fi/linnunradan-keskustasta-loytyi-mahdollinen-uusi-kandidaatti-pimealle-aineelle/
Nämä kaukaiset galaksit haastavat vallitsevan BB teorian, koska ne sopivat hyvin MultiBang teoriaan mutta huonosti BB teoriaan. Vastakkaisella puolella taivaankantta on myös yhtä kaukana tilassa ja ajassa vastaavanlaisia galakseja.
Tietenkään valtavirta ei vielä myönnä tätä, mutta pian on pakko myöntää. BB selitys näille galakseille on täysin ontuva. Paras selitys on jokin uusi teoria universumista. Se pitää vaan keksiä ja todistaa. Siinä on työtä tähtitieteilijlille ja kosmologeille.
BB dogmatiikasta on aika luopua.
Kaukaisia galakseja
4
158
Vastaukset
- Anonyymi
Etkö seuraa tiedeuutisia missä nämä on selitetty?
Ja ei kaatunut mikään teoria, paitsi sinun mielikuviotuksess. Ja kukaan ei välitä mitä siellä tapahtuu.
"BB selitys näille galakseille on täysin ontuva. "
Kerroppa miten tämä teoria nyt slittää näitä jos se on sinusta väärä.
"Paras selitys on jokin uusi teoria universumista. "
Miksi olisi? Ethän ole osoittanut mitään mikä olisi väärin nykyisissä teorioissa. Sinä taidat luulla että on vain yksi teoria joka yrittää selittää kaiken. Mutta tämä vain osoittaa taas miten pihalla olet tästäkin asiasta.
Jättäisit nämä tiede asiat niille jotka siitä tietävät jotain.Oma filosofiani asiasta, en ole valtavirran kannalla, eikä käsitys universumista ole tiedettä vaan maailmankatsomusta, tämä sisältää fysiikankin kyllä ja tähtitieteen:
https://www.santavuori.com/Maailmank.pdf
- Anonyymi
onko ns musta aukko pimeää ainetta?
Musta aukko ja pimeä aine ovat eri asioita. Pimeää ainetta ei ole, ne asiat, miksi se oletetaan, selittyvätkö sillä, että voimia on erilaisia ja enemmän kuin on luultu, ja vaihtamalla BB parempaan teoriaan.
Minä tarkoitan sellaisia mustia aukkoja, mustia paikkoja, taivaalla, jotka ovat alkuräjähdysten sumuja, jolloin niiden takana ei näy galakseja.
Mustat aukot muulla tavoin, yleensä, tarkoittavat kuolleita tähtiä, tähtien sellaisia lopputiloja, jotka imevät itseensä kaiken läheltä, valonkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1018827
- 474349
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html391554- 241480
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121190Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837