Adlercreutz

Anonyymi-ap

Miksi se lausutaan kröits, tai jopa gröits?
Sehän on ilmiselvää saksaa joka mielestäni lausutaan kroits.

9

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska se on nimi ja tyyppi itse voi päättää mikä on oikea tapa lausua se.

    • Anonyymi

      En minä tuohon öötä tarjoaisi.

    • Anonyymi

      Nimenhaltija voi päättää vain itse kuinka nimensä lausutaan näyttäisipä se sitten miltä kieleltä hyvänsä. Muut voivat äännähdellä mitä lystäävät.
      Sinänsä ihan naurettava sääntö.
      Esim. Kauppinen, Kaappinen, Kuappinen. Kaikki yhtä ja samaa savolaista sukunimeä itse puhelimessa todenneena puhelimeen vastaajan todentamana.

      • Anonyymi

        Mutta se ei riitä, että nimenhaltija itse tietää, miten hänen nimensä lausutaan. Miten hän tiedottaa tämän oikean lausuntatavan muille kahdeksalle miljardille maapallon asukkaalle, että hekin tietävät?

        Muutenhan koko säännössä ei ole mitään järkeä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta se ei riitä, että nimenhaltija itse tietää, miten hänen nimensä lausutaan. Miten hän tiedottaa tämän oikean lausuntatavan muille kahdeksalle miljardille maapallon asukkaalle, että hekin tietävät?

        Muutenhan koko säännössä ei ole mitään järkeä.

        No asiansa osaavat uutistoimittajat kyllä varmistavat tarvittaessa vaikka henkilöltä itseltään miten nimi kuuluu lausua. Esim. herra Adlercreutz on kyllä kertonut mediassakin jaetulla videolla miten hänen nimensä lausutaan. Tuskin hän kuitenkaan stressaa siitä osaavatko kaikki Maan asukit varmasti oikean lausumistavan.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/aatelisen-tunnistaa-suomessa-usein-vain-sukunimesta-en-muista-etta-lasten-kanssa-olisi-koskaan-puhuttu-aateluudesta/8499704


    • Anonyymi

      Kun sana kirjoitetaan Google- kääntäjään, ilmestyy teksti "ruotsi tunnistettu". Muistelisin kuitenkin, että noin puoli vuotta sitten samalle sanalle tuli ilmoitus "englanti tunnistettu". En kuitenkaan voi tätä vannoa.

    • Anonyymi

      Ka Uateljroetsihan tuo on, mitä sitä kysymmää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      121
      2375
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1206
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      82
      1000
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe