Eikö olisi yksinkertaisempaa puhua vain biljoonista vai eikö iltapäivälehdet tunne sellaista lukua ollenkaan?
Miksi pitää puhua tuhansista miljardeista?
7
303
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä se on tavalliselle kansalle vähän tuntemattomampi luku ja niin iso, että helpompi hahmottaa miljardeissa?
Ehkä iltapäivälehdet eivät halua niitä aiheettakaan syytettävän moukiksi, joten viisaasti välttelevät biljoonan käyttöä tekstissä, koska nykyenglannissa biljoonalla tarkoitetaan miljardia.
- Anonyymi
Eikö kaikkein helpointa olisi kirjoittaa 10^x
- Anonyymi
Miksi pitää laulaa ”miljoona miljoona miljoona ruusua”?
Eikö olisi helpompaa laulaa vaikka ”ruusuja potenssiin”… - Anonyymi
Voisi puhua myös miljardeista tonneista, mutta sitä käytetään enemmän painoissa.
- Anonyymi
Voisi myös suoraan käyttää SI-järjestelmän merkintöjä ja esimerkkisi tapauksessa puhua eksagrammoista Eg.
Miljardi tonnia on kuitenkin helpommin ymmärrettävissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisi myös suoraan käyttää SI-järjestelmän merkintöjä ja esimerkkisi tapauksessa puhua eksagrammoista Eg.
Miljardi tonnia on kuitenkin helpommin ymmärrettävissä.SI-järjestelmästä kun nyt puhut, niin siinä massan perusyksikkö on kg, ja lisäyksikkö tonni.
Ei pidä yrittää olla liian tietäväinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 72822
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104688- 35557
- 46550
- 40545
- 29542
- 31530
- 50510
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34507- 35444