Kertokaa uhkasakoista

Laittomasta majoitustoiminnasta kerrottiin jaettavan uhkasakkoja. Onko saaneet? Mistä saa tietoa?
30368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Tama olla salaus teeto,tasta ei huudella

Äänestä
  • Pitäis antaa mitali yrittäjille eikä sakkoa!

    Äänestä

Tervetuloa turistit,just tulin kylältä,eihän tuolla olis mitään elämää ilman turisteja!Hyi...vetti ilman heitä täällä olis ANKEAA!

Äänestä
  • Samaa mieltä, tervetuloa turistit, mutta ja ISO MUTTA, vain siinä määrin kun täällä on oikeita majoitustiloja ja sellaisia majoittajia jotka ottavat turistit OMAAN kotiinsa, siihen missä itse asuvat. Turistien määrä saadaan kohdilleen ja vaikka ei ole massaturismia niin euroja jää paikkakunnalle.
    Airbnb on majoittamista omaan kotiin, ei salahotellitoimintaa!

    En minä kyllä mitalia anna, kun toimivat laittomasti ja kyllä se laki koskee ihan kaikkia, muutenhan täällä saisi elää kuin Villissä Lännessä. Lainkuuliaisuus on hyve ja kunnioitan lakia sekä asetuksia noudattavia.
    Hassua, että joku palkitsisi rikollisia ennemmin kuin lainkuuliaisia ihmisiä. Oletkohan ihan sekaisin päästäsi, kun yhteiskuntaa kuitenkin pyöritetään kaikkien hyväksi sääntöjä laatimalla???? Ihmettelen noin hullua kommenttia, että palkittaisiin lainrikkojat. Huh, kyllä meitä on moneen junaan ja toivon, että ei oikeasti ole tuota mieltä vaan rienaat vain siksi että saat vastakkaisia argumentteja.

    Äänestä

  • Tule tänne Saarenkylään kerrostalolle niin et tunne itseäsi yksinäiseksi.
    Kaksi lapsiperheitä jo onnistuu häätämään turistien alta.
    Toisen perheen perseen alta joppari kahmi kämpän ja toinen lapsiperhe seinänaapurien booking asukkien vuoksi pakotettu muuttamaan pois. Töihin ja tarhaan aamupuolikuudelta.
    Mutta kun tahtoo alkuyöt mennä muukalaisten mölyämisen kuuntelemiseen ja paimentamiseen.
    Muillakin täysjjärkisillä muutot mielessä.
    Varmaankin tyhjeviin asutetaan kylän narkit ja rosvot.
    Ei täältä kukaan normaali asukas huoli vuokra-asunnot.
    Saa sitten arvon turistien riistäjä niitä 5 tähden suosituksia sinne nettiin viljellä rauhallisesta linnasta
    Toivottavasti karma tekee tehtävänsä niin kuin useasti tuppaa käymään. Piste.

    Äänestä

Notkohan se näköjään yrittää kalastella itselleen jotain palkintoa. Voi herranjumala miten noloa.

Äänestä
  • Onhan se aika erikoinen, kun ei ymmärrä, että laiton on laitonta. Tuollainenko ymmärtämätön muka päättämään kaupunkilaisten asioista? Voi hyvänen aika, voi hyvänen aika!!!!!!

    Äänestä

  • Notko vei eduskuntaan listan, niin hetipä alkoi lakimuutoksen valmistelu! Se poika ei ole mikään herrojen nuoleskelija, vaan uskaltaa puuttua, vaikka Rovaniemen hienosto-eliitti ei kestä matkailua, haluaisivat vain asua hiljaisessa VANHAINKOTI-KAUPUNGISSA, jossa lapsellisella äänellä jokainen vain saa kuiskia, no mie oon asukas...

    Äänestä

  • No niin tehtiin, kun adressissa oli allekirjoittajina muun muassa Donald Trump, Tarzan, Brigitte Bardot ja Aku Ankka ja ties mitä. Ihmiset löivät lekkeriksi juoksupojun nimien keruun ja nauroivat partaansa. Hupiukkojen kerhoon tämäkin kuuluu. Kuka vielä uskoo ja äänestää? No, ei kukaan järjissään oleva!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    No niin tehtiin, kun adressissa oli allekirjoittajina muun muassa Donald Trump, Tarzan, Brigitte Bardot ja Aku Ankka ja ties mitä. Ihmiset löivät lekkeriksi juoksupojun nimien keruun ja nauroivat partaansa. Hupiukkojen kerhoon tämäkin kuuluu. Kuka vielä uskoo ja äänestää? No, ei kukaan järjissään oleva!

    Äänestäkää Mustanaamiota. Se ymmärtää turismia. Vaeltelee itsekin vaikka missä.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Äänestäkää Mustanaamiota. Se ymmärtää turismia. Vaeltelee itsekin vaikka missä.

    Eihän se turismi ole se asia mitä vastustetaan vaan se LAITON majoitustoiminta asuintaloissa. Miten ihmeen lailla te ihmiset olette niin tolloja, että ette ymmärrä erottaa näitä kahta asiaa????

    Tervetuloa turistit. Alun alkaen airbnb on ollut vuokrata OMAA KOTIA, SITÄ MISSÄ ITSE ASUT VAKITUISESTI, mutta suunnaton ahneus särki tämänkin hyvän asian. Näin sitä saadaan pilattua hyväkin asia, kun ihminen on lähtökohtaisesti aina ahne ja kaikista ahneimpia ovatkin he joilla jo kaikkea on.

    Edelleenkin, tervetuloa turistit mutta vain sen verran matkaajia kun on OIKEITA majoituspaikkoja. Jos matkustajamäärä vaikka puolittuu niin se on kestävällä pohjalla ja siitä huolimatta rahaa jää paikkakunnalle.

    Kun turismi saadaan kestävälle tasolle muutkin "kermankuorijat" jäävät pois. Nyt takseissa ja aktiviteettien tarjoajissa niitä jotka toimii niin sanotulla harmaalla alueella ja luvaton majoitus on lakien ja asetusten rikkomista!

    Järkeä pönttöön ihmiset ja yrittäkää edes käsittää faktat!

    Äänestä

Notko tietää,lista on toimitettu

Äänestä

Kepu tämä Notko. Kepulaiset on ihme väkeä, hyväksyvät laittoman majoituksen ja itsekin toimivat siinä.
Tuli vain Kepulaisista mieleen, että ovatko sisaruksia nämä Antti Kurvinen ja Susanna Junttila/ Viitala, kun vaaleaverisiä ja saman näköisiä, nenät kuin samasta muotista?
Aina harhauttaa tuo, kun naisilla se sukunimi muuttuu.

Äänestä
  • On ne, samasta muotista, hauskat nuo niiden nenät......

    Äänestä

Kaupunkiin palkattiin ihminen ihan sitä varten, että salahotellit saadaan selville ja uhkasakot toimitetaan, mutta kyllä on erittäin hidasta toiminta. Tänään kerrottiin muutamasta uhkasakosta. Ei voi ymmärtää miksi ei toimita, kun laittomasti majoittavia jo useita satoja. Missä mättää???? Korruptio ja hyvävelijärjestelmä tulppasi koko tehtävän hoitamisen ja palkka juoksee viranhaltijoille. Hirveää, kyllä palkkansa eteen pitää työtä tehdä ja hommat hoitaa!!! Pitääkö tästä tehdä rikosilmoitus, kun laiminlyövät tehtävänsä. Missä niin sanottu virkavastuu?

Äänestä
  • Eiköhän nuo turistit mahdu ainakin huhti- lokakuun loppuun ihan oikeisiin majoituspaikkoihin ja rehellisiin kotimajoituksiin.
    Sais ees hetken hengähtää täällä booking kämppien seinänaapurina.
    Ei näköjään kun muutamalla kympilläkin 60e-70 e koitetaan ahneuksissaan paalata jviimeisetkin pennoset harvoilta kulkijoilta.
    Samoin kun siellä Lordin aukiolla se vanhus karvalakkikeisari törröttää väsyksissä niiden rihkamien seassa tyhjenevissä illoissa jos viela pari eyroa jostain vaikka vielä .
    On se tuo ihmisen ahneus säälittävä sairaus . Ei oikeen tiedä itkiskö vai naurais.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Eiköhän nuo turistit mahdu ainakin huhti- lokakuun loppuun ihan oikeisiin majoituspaikkoihin ja rehellisiin kotimajoituksiin.
    Sais ees hetken hengähtää täällä booking kämppien seinänaapurina.
    Ei näköjään kun muutamalla kympilläkin 60e-70 e koitetaan ahneuksissaan paalata jviimeisetkin pennoset harvoilta kulkijoilta.
    Samoin kun siellä Lordin aukiolla se vanhus karvalakkikeisari törröttää väsyksissä niiden rihkamien seassa tyhjenevissä illoissa jos viela pari eyroa jostain vaikka vielä .
    On se tuo ihmisen ahneus säälittävä sairaus . Ei oikeen tiedä itkiskö vai naurais.

    Portion boys. Kääriliinat. Youtube olkaa hyvä

    Äänestä

eihån,ne,saanut,,ees,heliåkåån,kiinni,korruptio,,rikolliset..950,tuhannen,egee,kupru,,

Äänestä

Lapin ja Oulun yli­opis­to­jen reh­to­rit eivät näe hyötyjä siinä, että yli­opis­tot yh­dis­tyi­si­vät
Yliopistot tekevät yhteistyötä jo nyt etenkin koulutuksessa ja sitä voidaan rehtoreiden mukaan vielä tiivistää.

JUOPOT,SAIS,LOPPUTILIT..EROTKAA.SAATANA.SOSIALISTI.KIINA,NUOLIJAT.

Äänestä

Ro­va­nie­mi aset­ta­mas­sa lisää uh­ka­sak­ko­ja asuin­huo­neis­to­jen ma­joi­tus­toi­min­nas­ta – val­von­nas­sa kolme huo­neis­toa


rakennusvalvonta
Rovaniemen ympäristölautakunnalla on tällä viikolla käsiteltävänään lisää uhkasakkoja asuinhuoneistojen majoitustoiminnasta.

Johtava rakennustarkastaja esittää kolmen keskustan tuntumassa sijaitsevan asuinhuoneiston osalta, että niiden omistajat velvoitetaan lopettamaan asunnossa harjoitettava majoitustoiminta. Lisäksi esitetään, että määräystä tehostetaan uhkasakolla.

Kyse on kolmesta yksittäisestä asunnosta, joista kaksi sijaitsee Maakuntakadulla Kiela-korttelissa sijaitsevassa taloyhtiössä ja yksi Kelokadulla 3. kaupunginosassa. Rakennusvalvonnan mukaan kyseiset talot on luvitettu asuinkerrostaloiksi.

Huoneistojen omistajille on annettu viime vuonna kehotus hakea uusi rakennuslupa tai lopettaa asunnon käyttö majoitustoiminnasta, mutta kehotuksia ei ollut noudatettu määräajan umpeutumiseen mennessä.

Ennen velvoitteen asettamista osakkaille on varattu mahdollisuus tulla kuulluiksi.

Äänestä
  • Vain kolmelle!!!! Kuitenkin salahotellihuoneistoja monta sataa. Hitaat on herrojen kiireet!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Vain kolmelle!!!! Kuitenkin salahotellihuoneistoja monta sataa. Hitaat on herrojen kiireet!!!!

    Ei kai mitkään resurssit riitä yksitellen noita riistäjjiä tutkimaan ja vielä kuulemma oikein mahdollisuus tulla kuulluksilkin.
    Laki on laki muissakin rikosasioissa.
    Tarkoitus on yleisesti noudattaa lakia ja rikolliset raastupaan .
    Rikollisilla toiminnalla hankitut varat sekä sakot ym korvaukset maksettavaksi valtiolle ja muille asianomaisille kuten on laita kaikissa muissakin rikosasioissa.

    Äänestä

Joo,kausi ja toiminta jatkuu

Äänestä
  • Ei saada päätettyä
    mikä on mitäkin
    Voi herran jestas.
    Siis mitä on majoitus ja mitä on lyhytvuokrauis

    Äänestä

Aivan älytöntä tunarointia. Erottaako nämä edes yötä päivästä tai kuuta auringosta?

Äänestä

Eikös se ollut jotta huhtikuulle aikaa rikollisille ainakin siinä Ropsin keississä.
Sittenpä siinä onkin aikaa vempuloilla yli puolivuotta sennen seuraavan sesongin alkua.

Äänestä

Seuraava sesonki on huippu.

Äänestä

Laki on laki ja koskee kaikkia. Nytkin vaaleissa ehdolla näitä lainrikkojia. Eivät häpeä edes sitä, että toimivat laittomasti. ÄLÄ ÄÄNESTÄ LAITTOMUUTEEN RYHTYNYTTÄ, miten se voi päättää yhteisitä asioista jos ei tajua edes sitä, että laiton on laitonta????
Ahneus ohjaa ja oma etu ja sekö muka ajaa kansalaisten etua?

Äänestä

Minä tunnen inhonväristyksiä, kun katson lehdestä vaalimainosta ja näen näiden laitonta majoitusta tekevien naamakuvia. Otin tussin ja vetelin rastit näiden naamakuvien päälle ja jos postilaatikkoon tulee heidän mainoksia niin pyyhin takapuoleni siihen naamaan.
Pyrkyrit, monen toimen huseeraajat saavat saman. Kahmivat kokouspalkkioita eivätkä kyvyt riitä yhtäkään hommaa kunnolla hoitamaan, rasti vain ja vessapaperiksi.

Äänestä

Meillä on kyllä hyviä ehdokkaita, jotka ymmärtää miten tärkeää lyhytvuokrsus on. Avoimin lipuin kohti yrittäjämyönteistä tulevaisuutta
Turismi on voimavara ilotkaamme ja laulakaamme
Tervetuloa sopalle

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Laittomasta majoitustoiminnasta kerrottiin jaettavan uhkasakkoja. Onko saaneet? Mistä saa tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu