Laihduttaminen on aivan turhaa.Ennemmin kannattaa tehdä elämäntapa muutos eli syödä terveellisemmän ja liikkua enemmän.
Laihtuminen tapahtuu tuolla tavalla tehtynä hitaasti ja itsestään.Lievässä ylipainosta paino pysyy vain samassa,mutta mitat pienentyy ja suuressa ylipainossa laskee myös painokin,mutta hitaasti.
Se on totta että ihminen pystyy laihtumaan nopeastikkin halutessaan,mutta niin ei kannata tehdä
KOSKA lihot suurella todennäköisyydellä takaisin entiseen painoon.
Laihtuminen tapahtuu tuolla tavalla tehtynä hitaasti ja itsestään.Lievässä ylipainosta paino pysyy vain samassa,mutta mitat pienentyy ja suuressa ylipainossa laskee myös painokin,mutta hitaasti.
Se on totta että ihminen pystyy laihtumaan nopeastikkin halutessaan,mutta niin ei kannata tehdä
KOSKA lihot suurella todennäköisyydellä takaisin entiseen painoon.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kun vaan saa tarpeeksi proteesia.
Ei kannata laihduttaa liikaa. Pudotin painon 90 kilosta 65 kiloon, alkaa hampaat heilua ja muutenkin masentaa.
Laihduttaminen ja elämäntapa muutos on kaksi eri asiaa.
Kumpi on helpompaa?
Tietenkin elämäntapa muutos.Ei niistä kuureista ole mitään hyötyä,ennemmin vain haittaa.
Aivan turhaan ihmiset tuhlaa rahaa erilaisiin maksullisiin ohjelmiin KOSKA nämä ohjelmat pystyy aivan hyvin tekemään itsekkin.Kuureja ei kannata kuitenkaan käyttää missään nimessä.
Mielestäni lihominen on helpompaa, koska grillattu makkara ja kanankoivet ovat AIJAIAI hyviä.
On ne hyviä mutta mite ne liittyy lihomiseen? Liikaa voi syödä vaikka soijaa.
Elämäntapamuutos on monta kertaa hitaampaa,mutta pysyvää,siinä muutetaan pysyvästi omat ruoka ja liikunta tavat. Esim valitaan ranskalaisten perunoiden sijaan tavalliset perunat eikä käytetä rasvaa eikä sokeria niin paljon kuin ennen.
Valitaan auton sijasta polkupyörä,yms
Laihtumisessa menee aikaa monta kertaa enemmän kuin laihdutuskuureissa.😳
Laihdutuskuureissa laihdutetaan nopeasti 4-10 kiloa kuukaudessa ja kuurin jälkeen PALATAAN takaisin entiseen jolloin paino NOUSEE TAKAISIN 🙁 siihen missä se on ollut ennenkin tai paino saattaa vähän noustakkin,ja lisääntynyt paino on tullut rasvan muodossa KOSKA nopeassa laihtumisessa on laihtunut myös lihasta joka kuluttaa hieman energiaa noin 100 kal
Olen tallainen pitkän linjan niuhottaja. Olen laihtunut 8 ja puoli kiloa ( just äsken kävin vaaalla )Minun pitäisi olla kyllä laihempi, mutta tiedän, että haluan välillä herkutella. Pääsiäinen on edessä. Silloin haluan tehdä mustikkakukkoa. Tosin teen sitä vähän kevennetyllä reseptillä, ettei tule niin paljon rasvaa. Paistia on myös silloin, mutta sehän ei lihota.
Se on todella niin, että painoa on seurattava. Jos ajattelee, että otanpa vähän rennommin, niin herkkä vaaka heti näyttää madon luvut. Täytyy harkiten herkutella.
HERKUTELLEN !
Nämäkin lihoo kaikki takaisin.
https://andyfrisella.com/pages/75hard-info
MKH tietää, että kirjoitettaessa pilkun jälkeen jätetään väli, mutta MKH poistaa välin tarkoituksella. Tuodaan myös tämä seuraava asia esille.
MKH: "Proteiinit nousi kerralla 50 g päivässä kahden pienen roteenileipäpalan ja kalan ansiosta."
Edellisestä lainauksesta on hyvin nähtävissä, että Massiivikalorihöpöttäjä osaa kirjoittaa halutessaan sanan valkuaisaine myös oikein: proteiini.
On tullut näytetyksi, että MKH luo sanamuodot proteeni, proteesi tai roteeni tarkoituksellisesti väärin. Syy, jos se on muu kuin pilailu, ei tietenkään voi olla muiden tiedossa. Huomionhakuisuus on epäilyksenä ihan kärkipäässä.
MKH on pilailija ja esiintyy useilla eri hahmoilla.
Hankkikaa tytöt jokin älyllinen harrastus niin ei tarvitse analysoida MKH: n jokaista sanaa.
Pysy sinä vain elektrolyyteissä, koska osaat siitä parhaiten valehdella.
Koska MKH osaa kirjoittaa myös oikein, on pääteltävissä, että hän on pilailija ja huomionkipeä ihminen. Siis aivan kuten sinä, joka on merkillinen yhtäläisyys. Siitäkin on jo aikaisemmin vuosia sitten huomautettu.
Onko MKH siis tuo naisvihaaja?
Jos höpöukoista puhuminen on korrektia, sitten on korrektia myös tytöttely.
Heti piti nostaa naisvihaajakortti esiin.
Sinä olet ilmeisesti itse tuo MKH.
Hän on naisvihaaja.
Pikemminkin miesvihaaja. Onko miehillä jotain sellaista mikä naisilta puuttuu?
Juuri hän on lesbo.
Lisäksi hänellä on lihavan ihmisen sielu. Hän on ollut myös pakkoruokinnassa.
Elämäntapa muutoksella lievässä ylipaonossa syö vain 200 kaloria alle kulutuksen,paino pysyy melkein samassa mutta mitat pienentyy.
Suuressa painossa painokin laskee mutta hitaasti.
Osaatko kirjoittaa uudestaan sanan proteiini?
Hyvin yksinkertaista,valitse vähempikalorinen tuote joka maistuu yhtä hyvältä tai paremmalta kuin isompikalorinen tuote 😧Näin kalorit puolittuu.
Ei vaan proteesi.
Ottakaa viintä ottakaa 🤭 https://youtu.be/MTeTzRDfiD0?si=RC0E6qMko-HO-JER
Elektrolyytit ja proteenit on suuri pila. Niitä ei tarvita.
Pullasta pala vai píllusta pula – siinä kysymys.
Hyvin sanottu.
Hyvin sanottu. MKH, elektrolyytit, tytöt ja proteesit.
Se on pilailjia joka matkii muita.
Naisvihaaja havaittu.
Pullapillu imasee munkkiakin paremmin! UUUHHHH!
Ai aivopesty vegaani keksi uuden jutun juuren
Koska muuten lihot takaisin.
Mikä sopii kenellekin.
Minulle sopi sekä, että.
Ensin 0-hiilreilla painoa 6:ssa viikossa pois 18kg josta osa vettä ja osa lihastaki.
Sitten siirtyminen etukäteen suunnteltuun elämäntapaan koskien ravitsemusta ja liikuntaharrastusta..
Nestevajauksen ja suoliston totuttelun normaaliin sapuskaan hytelöityvän granulaatin jälkeen palautti oainosta 2 - 3 kiloa mutta sitten tilanne vakiintui.
Lopullinen painon lasku oli noin 16kg jonka puitteissa jatkoin elämää.
Myöhempinä vuosina, huolimatta kuntoilustani, paino jatkoi hidasta laskuaan lihasmassan menettämisn muodossa, joten tilanne nyt 41 vuotta myöhemmin on noin 3 kiloa alle kuurin jälkeisen minimin.
Missään vaiheessa en nähnyt nälkää emepää kuin normaaliin ruokailurytmiin kuuluu.
Työmatkoihin liittyvien noutopöytien antimien suhteen oli alkuun oltava tiukkana. Kaikkea maistuvaa vain hiukan ja hitaasti. Ruokajuomana vettä.
Sinä olet HARVINAINEN ihminen.
Tässä totuus 90 % lihoo takaisin,eli melkein kaikki 🫤
Eli tekemällä elämäntapa muutoksen on ainut konsti pysyä laihana.Varsinkin nämä pikalaihdutukset aiheuttaa yleensä nopean takaisinlihominen.
https://seura.fi/terveys/10-kysymysta/tasta-syysta-laihdutus-epaonnistuu-jopa-90-prosenttia-lihoo-uudelleen/
Eräs mitätön yksityiskohta elämäntapamuutoksessani.
Ruokalautasen koko.
Siirryimme vaimoni kanssa pienempiin lautasiin.
"Ruokapesän" koko D20 cm > D15 cm:iin. Pienempi sapuska-annos näyttää pienemmässä yhtä suurelta kuin suurempi annos suuremmalla lautasella.
Tuntuu lapselliselta mutta muutos tapahtui huomaamatta.
Tietenkin sapuskan ravintoainekoostumus on ollut ratkaisevaa.
Eihän elämäntapamuutoksessa tarvitse vähentää ruuan määrää vaan syödä enemmän vähäkalorisempaa ruokaa ja liikkua enemmän.
Myös isokaloristakin ruokaa saa syödä ja herkkuja kunhan syö niitä vähemmän ja harvemmin EIKÄ joka päivä.
Lihominen tapahtuu yleensä niin että syö herkkuja jokaisena päivänä.
Ensimmäinen virkkeesi sisältää kaikille itsestään selvän asian.
Vähäkalorisuuteen liittyy sapuskan ravintoaineiden sisällön jakauma.
Energiasisällön jakauman lisäksi myös suojaravinteet
Varsinainen viisaus. "Isokalorista ruokaa vähemmän ja harvemmin"!
Tässä käytännön todiste 😳
https://vm.tiktok.com/ZNddEU8BB/
Isokalorinen dieetti tarkoittaa samakalorisuutta. Esim. tutkimuksessa voidaan verrata vähähiilihydraattisen ruokavalion ja normaalin ruokavalion vaikutusta terveyteen samalla kun molemmat dieetit pidetään isokalorisina, eli vähähiilihydraattisessa ruokavaliossa puuttuvat hiilihydraatit korvataan jollain toisella aineella, jotta ruokavalion vaikutukset eivät johtuisi laihtumisesta.
https://www.kielitoimistonsanakirja.fi/#/iso-?searchMode=all (merkitys 2): vierasperäisten yhdyssanojen alkuosana: sama(n)-, yhtäläis- (isobaari, isomeria, isoterminen).
Tuostakin sen näkee kumpi kannattaa.Seurasin tuota tubettaja muutama vuosi sitten.Söi kuurilla yleensä vain salattia.Ja sitten pullaa ja herkkuja.
Myöntää nyt itsekkin😧 että on laihduttanut väärällä tavalla.
Tulin torjutuksi kun sanoin miten se pitäisi syödä.😱
https://youtu.be/XRALrVrqYBA?si=lA7NjRLK4nZt8j71
Mistä 35 g propeenia päivässä?