Mitä on filosofia?

Anonyymi-ap

Ylioppilaskokeissa kokelaita pyydettiin esittämään kysymys, joka on filosofiaa?

Itse esittäisin sen vaikeimman, eli mitä on filosofia? - Tähän kysymykseen ei ole vastausta.

Voidaan hahmotella filosofian olevan 'ajattelun ajattelua'. Näin Esa Saarinen muodikkaasti filosofiaansa muotoilee. Filosofi siis pohtii ajattelunsa rakenteita ja edellytyksiä.

Korkeammalle abstraktiossa päädytään, kun mietitään 'ajattelun ajattelun ajattelua'. Ehkä se on huonosti ilmaistu, mutta ajattelun ajattelun mahdollisuuden pohtiminen on kiinnostava aihe. Mikä rajoittaa ajattelun rakenteiden ymmärtämistä? Se on esimerkki tuosta "kolminkertaisesta" ajattelusta. Olemmeko aidosti vapaita ajattelemaan ajatteluamme? Vai ohjaako biologiamme [ja evoluutio] ajattelumme mahdollisuuksia?

Niin kuin sekin, että joku luulee sukupuolia olevan vain kaksi!

5

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Filosofia on kertomuksia jonkun "saatusedän" parisuhteesta

    • Anonyymi

      Filosofia asettaa kyseenalaiseksi enemmistön ajattelun ja kokemusten tulokset. Yrittää kehittää arkipäivän ajattelua syvällisempää ajattelua. Arkipäivän elämä onkin tylsää ja vailla suuria tapahtumia. Saamme kyllä kaiken tarvitsemamme, mutta olemme kiittämättömiä. Aina kun jollakulla on onni merkitsee se, että jollakin toisella on ahdingo. Siksi mikään systeemi ei kestä, vaan tulee ulkopuolelta hyökkääjä joka tuhoaa kaiken olemassa olevan ja luo uuden systeemin.
      Tämä johtaa lopulta tarpeeseen luoda koko maailmaa hallitseva Maailmanhallitus, jotta onni voisi kestää ilman häiriöitä mahdollisimman monella. Mutta tuo Maailmanhallitus on jo ennalta tuomittu epäonnistumaan.

      Edes filosofia ei kykene luomaan systeemiä vailla ahdingoja ja sortoa ja siksi myös filosofian luomat utopiat nopeasti sortuvat. Atlantis oli kolmas taivas maan päälle taivaasta tuotuna. Jopa tuollainen taivaan tuoma utopistinen systeemi on aina sortuva. Mikään valta taivaassa, maan päällä tai maan alla ei kykene luomaan sorrosta vapaata systeemiä. Jopa kaikki uskonnolliset utopiat sisältävät viime kädessä helvetin äärimmäisenä sorron osoituksena.

    • Anonyymi

      Yksi keskeinen kysymys filosofiassa on tämä:

      Who are you?
      Who, who, who, who?
      Who are you?
      Who, who, who, who?
      Who are you?
      Who, who, who, who?
      Who are you?
      Who, who, who, who

      :-)

      • Anonyymi

        Lukion psykologiassa opetettiin että voi omata lukuisia eri rooleja. Uskonnoissa puhutaan uudestisyntymisestä ja uskotaan muutoksen tekemisen voimaan.

        Mutta itse tunnen jämähtäneeni kuoppaan ja jatkuvasti toistan samaa pyrkimystä nousta kuopasta ylös vailla onnistumisen mahdollisuutta. Käyttämäni metodi ei toimi eikä tuo voittoa.

        Metodini on luontokielteisyys. Tahdon pitää luontoa pienenä ja voitettavana. Niinkuin Tesla piti 1900 luvun alussa. Hänetkin luonto voitti. Hän kuoli hylättynä ja aliravittuna jossakin rähjäisessä hotellissa. Eikä hän voittanut luontoa.

        Jos ottaa kohteeksi avaruuden, Marsin ja asteroidit niin on helppo mieltää että luontoa ei voida voittaa, mutta kun se ei vain mene silti perille sielun syövereihin. Jään jämähtäneeseen tilaan toistamaan hyödytöntä pyrkimystä ylös kuopasta. Ja käymistä taas luonnon kimppuun.
        Joka on loppujen lopuksi voittamaton.


    • Anonyymi

      Se on pelkkää jaskan pauhantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      121
      2375
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1206
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      82
      1000
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe