Miksi ruoka maksaa niin paljon

Anonyymi-ap

Olen jo joutunut jättämään K-kaupat huiman hintaeronsa takia ja muutenkin metsästän laputettuja tuotteita ja kaupan omia halvempia merkkejä tai coop-merkkiä, jonka jotkut tuotteet ei tosin olekaan niin hyviä.
Koska Suomessa asiakkat nousee lakkoon vastustamaan kaupan korkeita hintoja kuten Ruotsissa ?

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3ea9e146-1a69-4d77-8964-6a6f44e2944a

5

210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Se tässä nyt silmille käy, että hävikkiruoan takia leipäjonoihin ei enää riitä ruokaa, leipää kyllä pyritään saamaan viimeiseen asti. Kiitokset Vaasan leivälle.

    • Anonyymi

      Ei se ole kallista jos jättää kaiken turhan ostamisen pois, esim. 1000€ puhelimet, kalliit lomamatkat etelään tai kaukomaille, auton, elokuvissa ja ravintoloissa ja pubeissa käynnin, merkkituote vaatteet jne.
      Silloin voi ostaa vaikka joka viikonloppu kuhafilettä tai naudan sisukkaa ja leivän päälle kymäsavuporoa, meillä panostetaan enemmän hyvään ruokaan kuin turhuuksiin.

    • Anonyymi

      Tuo K-kauppojen hintojen kalleus on saksalaisen kaupan harhautus. Toki K-marketin hinnat ovat kalliimmat kuin Supermarketin, Citymarketista puhumattakaan. Mutta hintavertailut eivät ole reiluja, koska verrattavat tuotteet eivät ole samoja. En ole kokeillut Lidlin bonusjärjestelmää, minulle riittää K-kaupan tarjoukset, plussaedut ja plussapisteet, joista palautusta tulee aina kuun lopussa.

    • Anonyymi

      K-kauppojaolen onnistuneesti kartellut jo vuosikymmeniä niitten kaksi- jakolmihintajärjestelmän takia. Nyt on Liiteri ominut saman idean ja minä alkanut kartella sitäkin. Ei ole Liiteri enää pitkiin aikoihin ollut mikään halpakauppa vaan kaukana niistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      417
      9191
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3800
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2268
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1403
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1198
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1155
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1132
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1128
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe