Kannattaako kanan kasvatus

Anonyymi-ap

Platon kyseli onko hyvä hevosten kasvattaja hyvä ihminenkin.

Itse mietin mikä linnuista on paras laji: Kotka, haukka, korppi, varpunen, västäräkki vai kana. Päädyin tulokseen että mitä tylympi, epäjalo , kiukutteleva, äksy tms. tottelematon laji niin sitä enemmän hyötyä on ihmiselle siitä.

Kana, sika, koira, pässi, minkki tms.

Hyvyys ei perustukkaan viisauteen ja aivojen kokoon muuta kuin näennäisesti. Kaikki mikä on hyödyksi on äärimmäisen tyhmiä ja äksyjä. Mitä tyhmempi joku on sitä enemmän hänestä on muille hyötyä.

8

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuli mieleen että voin käyttää omaa vapaata tahtoani muiden alistamiseen tai muiden auttamiseen.

    • Anonyymi

      Jos lempeä, hempeä ja nössö ihminen kokee muodon muutoksen ja uudistuu luonteeltaan äksyksi ja tiuskivaksi tulee hänestä hyödyllinen kun hän ennen oli aivan hyödytön.

    • Anonyymi

      Vanha kanatalouden keskusliiton ohje kanankasvatukseen: Jos aikoo harjoittaa kanataloutta, niin yhtä kanaa vähempää ei kannata pitä.

      • Anonyymi

        Kanatalouden suurin ongelma on ollut se että yksi (1) kana ei kannata ja se että kaksi (2) kanaa on liikaa.


    • Anonyymi

      Itse olin ennen nössö ja täydellisen hyödytön. Kiltti ja hyväntapainen. Sitten luovuin omaisuudesta Kristuksen tähden ja kuvittelin muuttuvani entistä paremmaksi ja täydelliseksi.

      Mutta kävikin päinvastoin. Minusta tuli karkea ja pahantapainen. Villi-ihminen ja muista piittaamaton muiden pois tieltä tönijä. MUTTA ENNEN KAIKKEA HYÖDYLLINEN. Nyt löydän itselleni tehtäviä yli äyräiden ja kehityn tiedoissa jos niin tahdon.

      Hyvä ihminen ei välttämättä ole sekään huono asia. Hänen rukouksiaan ehkä toteen laitetaan mutta paha ihminen on sellainen josta Raamattu sanoo: MINÄ OPETAN SINUT ETSIMÄÄN HYÖTYÄ ITSELLESI.

      Hyvän ihmisen elämä on kyllä surkeaa. Hän ei juurikaan elä täysillä vaan hoippuu lähellä kuolemaa kaiken aikaa. Paha ihminen on täysillä elävä ja hyödyllinen vaikka kyllä myös kiusaa muita.

    • Anonyymi

      Joskus voi tapahtua että ihmisen persoonallisuus muuttuu, mutta ei aina parempaan suuntaan muiden silmissä, vaan hyödylliseen suuntaan pitkään jatkuneen paikallaan polkemisen jälkeen.

      On ainakin kolme eri Henkeä länsimaissa. Itämaissa jopa enemmän kuin kolme.

      Valkoinen Jumalan Henki on lempeä ja pitkämielinen, rauhaisa ja iloinen.

      Punainen Pyhä Henki on vähän salattu mutta luulisin sen olevan välillä lempeä ja välillä äksy. Se kykenee kaiketi luovimaan kumpaankin suuntaan.

      Sininen on Herran Henki joka on pääasiassa raju, ylevä ja äksy.

      Näiden kolmen lisäksi on toki muitakin mutta tarkoitukseni on osoitella että tuo Lempeä Jumalan Henki saattaa muuttua kohden toista eli äksyä ääripäätä. Kohden Herran Henkeä.

      Äksy ihminen voi olla parempi ratkaisu ja jumalisempi tie kuin lempeys. Äksyä ihmistä tai eläintä ei tarvitse kasvattaa kohden jotakin utopista käsitystä siitä mikä on hyvää. Sillä äksy on sellaisenaan hyödyllisempi kuin mikään muu. Ainakin sangen usein.

      Sitä en edes tiedä voiko jollakin olla kasvatuksesta sellainen mielikuva että pitää tulla parempia ihmisiä. Virallinen käsitys kasvatuksesta on että KASVATETAAN LAPSET YHTEISKUNNASSA VALLITSEVIEN ARVOJEN MUKAISEKSI. Eli jos yhteiskunta on natsi myös lapsi joka on natsi on oikein kasvatettu.

      Ja jos yhteiskunta on islamin arvojen hallussa niin lapsista kasvatetaan islamisteja.

    • Anonyymi

      Unohtuiko, että hyvyys on ihmisten käsite: Eläimet eivät ole hyviä taikka pahoja, koska eivät ymmärrä tällaista käsitettä. Eläinten käyttäytyminen on opittua ja perustuu oppimiseen - mitään tekemistä akselin hyvä-paha kanssa sillä ei ole.

      • Anonyymi

        Intia opettaa että on kolme luonnon laatua jotka vaikuttavat kasveihin, eläimiin ja ihmisiin.

        Hyvyys
        Intohimoisuus
        Tietämättömyys

        Jopa kasvien joukossa on hyviä, intohimoisia ja tietämättömiä lajeja. Entä eri koirarodut ja hevosrodut? Eikö ne selvästi ilmennä kolmea luonnon laatua.

        Saksan paimenkoira hyvä ja pitkäkarvainen
        Ajokoira intohimoinen ja lyhytkarvainen
        Rotwailer tietämätön ja läski

        Voiko hyvyys ilmetä myös lahjakkuutena. Paimenkoira on saanut lahjaksi pitkät karvat yms. Kun taas tietämättömillä ei ole lahjoja lainkaan. He hankkivat korvikkeita kuten läskiä ylensyömällä saadakseen olla lämpiminä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7246
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4028
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      55
      3533
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      46
      3052
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2776
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2226
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      44
      2214
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      46
      2181
    Aihe