Manttaalimiehet saa jo nyt miljooniien tulot Pumppuvoimalaitoksista Salainen tietoarkisto kertoo. Suomi24 paljastaa että Kemijärven yhteismetsä kerää Suomun Vaaranlammen ja Luusuan Kapustan maista jo nyt miljoonien eurojen maanvuokrat. Manttaalimiehet kerää paksuun pörssiin kerralla satoja tuhansia vuodessa. Kelpaa siinä vaalien aikaan mainostella. Yhteismetsä se on joka seuraavaa kaupunginhallitusta pyörittää taustalla. Vasurit ja demarit on Hessun ja Manttaalimiesten taskussa, entiset työkaverit. Suomen Voima se on joka jyllää. Saa siinä perseaukiset vihervouhottajat pitää mellakkaa. Manttaalimies se on joka jyllää.
Manttaalimiehillä Pumppuvoimalaitoksista miljoonia
31
745
Vastaukset
- Anonyymi
Nämä tulot ei ole mitään sen rinnalla mitä uuden biotehtaan osakkeet tuottavat.
- Anonyymi
Paljonkos se Yhteismettän 100.000 sijotus Boreal Biorehvin on tuottanu osinkoja ? Yhteimettän talousgurut ovat sijotusten mestareita ?
- Anonyymi
Kemijärven yhteismetsä on Kemijärven Keskusta.
- Anonyymi
Ja sen kellokkaat tietää kaiken ihan sotea myöten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja sen kellokkaat tietää kaiken ihan sotea myöten.
Vaikkei nyt tiedäkään, tulevat tietämään. Totta met äänestämmä aluevaaleissakin oikein. Alkaa sotekin tuottaa palveluja sopuhintaan.
Vanhukset ei kuulu vanhainkotiin. Toimimma niin, ettei nuoret miehet jouvu uusiin sotiin.
Äänestä oikein keskeltä suoraan. Asiat oikenevat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikkei nyt tiedäkään, tulevat tietämään. Totta met äänestämmä aluevaaleissakin oikein. Alkaa sotekin tuottaa palveluja sopuhintaan.
Vanhukset ei kuulu vanhainkotiin. Toimimma niin, ettei nuoret miehet jouvu uusiin sotiin.
Äänestä oikein keskeltä suoraan. Asiat oikenevat.Just niin kebulien Pumppuvoimala tuottaa mummoille hoitopaikkoja.
- Anonyymi
Köyhät kyykkyyn. Täältä pesee. Turha ruikuttaa . Pumppuvoimala nostaa Suomun Suomen ykköseksi. Manttaalimiehet hoitaa asian.
- Anonyymi
Kerkelä ja Nivala pyörittää Kemijärven Keskustaa.
- Anonyymi
Jokainen tietää, että kuka on manttaalimies, Antti tietysti. Se takana vouhottaa Brysselin ikiukko, Janne K. Nämä veijarit aikoo ottaa vallan takaisin Kemijärvellä. Janne saa tehdä uuden kirjan, Me Manttaalimiehet teimme Pumppuvoimaa. Kemppateatteri, Jannen kirjasta tehty näytelmä, Manttaalimies aloittaa esityksen kaatamalla kastelukannulla vettä ämpäriin. Mettästä syöksyy Viitapiru joka kaataa Manttaalimiehen kannun. Alkaa 100 vuotinen sota, Manttaalimiehet vastaan luontoarvojen puolustajat. Taustalla välkkyy Vuotoksen haamu, Pekka I on palannut Sirpan kanssa kotiin Kemijärvelle.
- Anonyymi
Tarkoitat varmaan Isonkylän yhteismetsää.. ei sillä Kemijärven kanssa ole mitään tekemistä.
- Anonyymi
Boreal Bioref meille rahaa tuo
Kemijärvelle työt 110 % varmuudella suo
Massaliike ei koskaan antaudu
Sille kannatti tukea antaa
Ilman heitä ei työ tänne rantaudu
Taistelu hyvinvoinnin meille kantaa
Marssille vaan, Kotikymppi tiedottaa - Anonyymi
Ettekö todella muuta enää keksi?
Kovin on eväät syöty!- Anonyymi
Eväät on syöty eteenkin päin. Visioita toki on. Mutta jostakin syystä matkailuvirrat menevät ohi ja yli.
Kestomenestystä tuovia lajeja ei ole keksitty. Eivät ne tule tänne. Olemme heikossa kierteessä jumissa.
Aloitettaissiin vaikka toisen torin rakennusröttelöiden purulla. Maksaahan se maltaita, mutta eivät omistajat mitään pura. Kunnan se on tehtävä.
Parrun Pätkä kaipaa ympärilleen säpinää. Onhan aikoihin eletty, kun vapaaehtoisvoimin pyörivä tuiki tarpeellinen kahvio on torin ainoa valopilkku. Toriaukea, joka ennen sun lauluista raikui, kimpoilee tyhjyyden tuottamasta huminasta.
Avoin, röttelöistä vapaa tila inspiroi investointeihin, kun nousukausi pääsee jaloilleen.
Hokkusta eikä pokkusta tilanteen korjaamiseksi ei ole, mutta jostakin on hyvä jatkaa.
- Anonyymi
sosialiti,kuole,pois,
- Anonyymi
Ostakaa helekutissa Yhteismetsän osuuksia. Kohta alkaa lompookki täyttyä. Pumppuvoimalat ne kukkaron täyttää.
- Anonyymi
Pumppuvoimalat tuo hyvinvointia Kemijärvelle. Hyvä niin.
- Anonyymi
Hyvä juttu manttaalimiehet. Kummunjärvi iloitsee iltaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä juttu manttaalimiehet. Kummunjärvi iloitsee iltaisin.
Ja konjakki virtaa..100.000 € Huippusijoituksen kunniaksi Biosellutehtaaseen.
- Anonyymi
Ei kannata kadehtia manttalaimiehiä, osa on jo nuorempaa sukupolvea joka osaa laittaa rahan kiertämään. Jos paljon tulee rahaa hyötyy siitä muutkin kuin manttaalimiehet.
He ostavat uusia autoja ja remontoivat kiinteistöjä. Ostavat kaupasta muutakin kuin tarjousmakkaraa. Kyllä se on kaikkien etu jos saadaan paikkakunnalle rutkasti rahaa.- Anonyymi
näin on!
Lidlissä tarjousten perässä juoksijoiden on täällä turha möyhytä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
näin on!
Lidlissä tarjousten perässä juoksijoiden on täällä turha möyhytä!Näin on, kohta konjakki piruja tupsautellaan.
- Anonyymi
Just möin metsät kemijoki oylle. Ei tässä ole hädän päivää
- Anonyymi
Hyvä että manttaalimiehet rikastuu se on kaikkien etu. Kannattaa vanhoista tavoista luopua ja laittaa raha kiertämään silloin siitä hyötyy muutkin. Yleensäkin palveluita pitäisi käyttää, yritykset eivät pärjää jos vain näyteikkunoita katselee. Väestön vanhetessa tämä on se ongelma. Vanhempien ihmisten pitäisi tiedostaa se että siinä viimeisessä paltossa ei ole taskuja.
- Anonyymi
Äänestetään kaikki manttaalimies aluevaltuustoon. Aluevaltuutettu järjestää meille pumppuvoimalat ja halavat palavelut. On meillä pojat sitten mukava kölliä mahan vieressä.
- Anonyymi
Ainakaan vielä ei ole ollut näyttöä että manttaalimiehistä olisi ollut hyötyä yhteiseen hyvään.
Korkeintaan rahojansa kehaisseet, ja vanhoilla autoilla ajelevat, ja alennusruokia ostelevat.
- Anonyymi
Kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi valitaan yleensä suurimman puolueen ääniharava. Kemijärvellä vanha valta murtuu vain, jos äänestetään Anita Keskustan ykköseksi. Muuten tulee valituksi TIEDÄTTE KYLLÄ...
- Anonyymi
Kepusta ei tule kaupunginhallituksen puheenjohtajaa PISTE!
- Anonyymi
Tulee ykköspuolueesta. Jos et äänestä Anitaa, Hessu valitaan
- Anonyymi
Kohta mummojen sairaanhoitopalveluista päättää yhteismetsä, pumppuvoimalaitosten tuella. Lähtee ne viimisekki sairaanhoitopalvelut kelataksin perävalojen mukana rovaniemelle.
- Anonyymi
Nivalalalle kannattaa äänet keskittää, koska ajojahti näyttää olevan häntä kohtaan. Tuttu ilmiö, seuratkaa vaikka TV:stä noita kilpailuja, siellä vahvin aina savustetaan pois. että voiton mahdollisuus paranee heikoimmilla.
Tässähän on samasta kysymys, heikoimmat yrittävät näin päästä valtaan ja siksi puskista huutelevat. Siksi äänestän Nivalaa.- Anonyymi
Loikkari, ei edes omaa vaimoa.
Toisen vaimon vei, ei jatkoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662398Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822074Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452027Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1181752Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301748Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1791425Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2071369Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261215En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.91002- 801001