Liittyykö kallo jotenkin kelloon, ihminen havainnoi ajan kulkua kallon sisällä? Muitakin tällaisia yhteyksiä sanoissa löytyy kun miettii. Aika paljon.
Miksi sana kello ja kallo muistuttavat toisiaan?
9
283
Vastaukset
- Anonyymi
Entä liittyykö sana "tollo" jotenkin aloittajaan?
- Anonyymi
Arvasin että kiusaaja, nimittelijä ja haukkuja iskee TAAS, ei täällä enää muita olekaan kuin kiusaajat. Kuten toisellakin palstalla pelkkää herjaamista ja naureskelua. Onko sulla tosiaan noin vaikeaa antaa muiden keskustella rauhassa eri aiheista, oletko sama ihminen joka palstalla kommentoimassa vai onko teitä monta, mikä siinä on niin vaikeaa jättää muut kokonaan rauhaan. Roikutko aina toisten hihassa kiinni kiusaamassa väkisin. Sulla ei itsellä taida liikkua päässä mitään sanayhteyksiä tai sanaleikkejä, koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arvasin että kiusaaja, nimittelijä ja haukkuja iskee TAAS, ei täällä enää muita olekaan kuin kiusaajat. Kuten toisellakin palstalla pelkkää herjaamista ja naureskelua. Onko sulla tosiaan noin vaikeaa antaa muiden keskustella rauhassa eri aiheista, oletko sama ihminen joka palstalla kommentoimassa vai onko teitä monta, mikä siinä on niin vaikeaa jättää muut kokonaan rauhaan. Roikutko aina toisten hihassa kiinni kiusaamassa väkisin. Sulla ei itsellä taida liikkua päässä mitään sanayhteyksiä tai sanaleikkejä, koskaan.
Oliko aloitus sitten omasta mielestäsi kovin tasokas? Olisit voinut itse vaikka aloittaa tutkimalla noiden sanojen etymologiaa.
https://kaino.kotus.fi/ses/
- Anonyymi
Ei kallo ja kello liity toisiinsa kuitenkaan.
Kello on ruotsin ja englannin kielen klock sanasta otettu lainasana.
Jos noita sanoja lukee lopusta alkuun päin. Niin kallo sana on olka eli olan päällä oleva ja kello sanasta saa elo eli elämä sanan. Se voisi olla elämän pituutta mittaava kone.
Suosittelen aina sanojen lukemista lopusta alkuun päin. Siten saa joitakin hyviä Osumia tai ainakin sanaleikkejä.
Esim. Numerot
Yksi = isyk = Isä
Kaksi = Isak = Iisak
Kolme = emo = äiti
Neljä = äjeln = äijä
Viisi = isi = Isä
Kuusi = isuuk = Isukki= ukki = isoisä
Jne. - Anonyymi
Onhan ne ainakin samanmuotoisia. Joten olet tehnyt älykkään havainnon. Sinun kannattaisi suuntautua tutkijan uralle.
- Anonyymi
Onhan siellä yksi ylen mieskuuluttaja jonka naama on kuin kello eli täydellinen pallinaama! Ei tartte edes miettiä.
- Anonyymi
Kuin juusto tai täysikuu Hangon keksilaatikossa?
- Anonyymi
Kello mittailee aikaa ja kalloa voidaan mittailla. Liittyväthän ne siten toisiinsa.
Kun joku puhuu nyt eri tavalla kuin aiemmin, sanotaan että ”nyt ääni kellossa on muuttunut”. Hyvin voitaisiin sanoa, että nyt ääni kallossa on muuttunut. - Anonyymi
Suomen kielessä on paljon sanoja jotka muistuttavat toisiiaan. Esimerkiksi pallo ja pullo ja pillu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117