Aikaisemmin kunnat ovat säästyneet työttömien sakkomaksuissa valtiolle kun ovat ohjanneet työttömiä Kuntouttavaan työtoimintaan.
Nyt ilmeisesti työttömän Kuntouttavassa työtoiminnassa oleminen ei vapauta kuntia tästä maksusta.
Kuntouttava työtoiminta aiheuttaa kunnille kustannuksia.
Onko nyt hiipunut into laittaa työttömiä Kuntouttavaan työtoimintaan tämän muutoksen seurauksena?
Kuntouttava työtoiminta & sakkomaksut?
6
327
Vastaukset
- Anonyymi
Se on muuttunut sen verran että valitaan/ohjataan kuntouttavaan niitä jotka oletetaan myös vielä työllistyvän eli pääasiassa nuoria.
- Anonyymi
Ei noihin piirileikkeihin taida enää pitkäaikaistyöttömät joutua. Halvemmaksi tulee pitää heidät toimettomana kun eivät kuitenkaan työllistyisi. Tietysti karenssit tulisi varmaan vielä halvemmaksi kunnille, mutta itse olen saanut ainakin olla tämän vuoden aikana täysin rauhassa. Eläessäni en ole karenssia saanut ja piirileikkeihin osallistunut kun on semmoisiin laitettu. Olettavat kai että osallistuisin jatkossakin, ja sehän kunnalle maksaisi.
- Anonyymi
Miksi suostuit kuntouttavaan? Onko sinulla ollut niin paha tilanne?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi suostuit kuntouttavaan? Onko sinulla ollut niin paha tilanne?
Jos työllisyyspalveluiden virkailija päättää että sinä menet kuntouttavaannkoska virkailija itse haluaa sinusta suoriutumislisät palkkansa kylkeen, ja uhkaa toimeentulotuen 40% leikkauksella jos niskoittelet, paljonko jää vaihtoehtoja? Nykyinen laiton lainsäädäntö mahdollistaa tämän. Työttömän viimesijaisint toimeentulotukea voidaan leikata lähes puolella jos hän on "kieltäytynyt kuntouttavasta työtoiminnasta ilman pätevää syytä".
Mitään ei ole tietenkään pakko.
Hengittäkään ei ole pakko.
Elääkään ei ole pakko. Voit kuolla jos ei eläminen hotsita.
- Anonyymi
Mahdollisimman paljon taloudellista sabotaasia niin tulee kunnalle kalliiksi jos Kuntouttavaan työtoimintaan joutuu.
- Anonyymi
leiriä leririn perään...ennen pääsi suoraan palkkatuelle ,mutta nykyään on vaatimuksena kaksikuukautta työkokeilua..? ammattiliiton päivärahalle ei pääse ja eläkettä ei kerry...ketä varten nämä pakkatukipaikat on... hullummaksi vaan menee yhteiskunta..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1247569Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26604874Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243204Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381337- 501325
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e931233Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1641178Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi55983- 17952
Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27873