google translate
komsomolskaya pravda
Maasta löydetty aiemmin tuntematon elämänmuoto
Maapallolla elänyt kerran olentoja, jotka näyttivät pilareilta.
Puhumme prototaksiiteista – jopa 8 metriä korkeista ja noin metrin halkaisijaltaan pylväiden muodolsa olevilta olennoilta, jotka asuivat maan päällä noin 400 miljoonaa vuotta sitten. Geologit löysivät kivettyneet jäännökset ensimmäisen kerran toisella vuosisadalla nykyisen Kanadan alueella.
"Pylväät" olivat kerran puita, tutkijat päättivät melko loogisesti. He pitivät tätä mielipidettä tämän vuosisadan alkuun asti, jolloin paleontologit luokittelivat prototaksiitit sieniksi.
Vuonna 2017 sveitsiläiset mikrobiologit Zürichin yliopistosta ja brittiläiset luonnontieteilijät Cardiffin yliopistosta POLITICSEXCLUSIVE KP.RU "pormestarin autonkuljettajan vaimo" voittivat yhtäkkiä vaalit, mutta ei halua hallita: Ymmärrämme tuettua draamaa, joka avautui yliopistossa (Ural Townffdiification) Ja näyttää siltä, että he lopulta vakuuttivat kollegansa: kyllä, he väittivät, että "pilarit" ovat sieniä. Jättiläiset sienet ovat aikansa korkeimpia maaeliöitä. Kohtuuttoman korkea. Alueen asukkaat ylsivät tuskin 10 senttimetriin.
Brittiläiset biologit, paleontologit, fyysikot, tähtitieteilijät, geologit, astrobiologit Edinburghin yliopistosta ja maanmiehemme, kemisti Andrei Gromov, eivät rauhoittuneet. He kääntyivät jälleen Prototaxites-näytteiden puoleen – ei kuitenkaan kanadalaisia, vaan niitä, jotka on otettu fossiileista, jotka löydettiin vuonna 2021 Rhynie chert -alueelta Skotlannista. Tutkimme niiden mikrorakennetta. Sen pohja - kolmen erikokoiset putket - oli erilainen kuin mikään tieteen tuntema. Se ei näyttänyt ollenkaan "sieneltä" - se haarautui oudosti. Lisäksi sienistä löytyisi kitiiniä, soluseinien rakennusmateriaalia. Eikä hänestä ollut jälkeäkään "pilareissa".
Tiedemiesten johtopäätös: prototaksiitit eivät ole sieniä, mutta ne eivät myöskään ole kasveja, leviä tai eläimiä. Ne ovat olentoja, joiden rakenteella ja ominaisuuksilla ei ole mitään yhteistä aikansa maanpäällisten organismien kanssa - silurian ja devonikauden niukan kasvillisuuden yläpuolelle kohoavien elävien "pilarien" kanssa, jotka edustavat jotain tuntematonta elämänmuotoa - valitettavasti täysin sukupuuttoon kuolleita. Muuten, tämä elämänmuoto ruokkii naapurikasveja. Ehkä hän myrkytettiin lopulta?
Tiedemiesten päätelmät esitetään artikkelissa, joka on julkaistu preprint-verkkosivustolla bioRxiv. Hän odottaa arvostelua.
Ihmiset ovat peräisin sienistä.
JA TÄLLÄ AIKANA Tutkijat ovat löytäneet "sienen", joka eli miljardi vuotta sitten - ennen "pilareita" - ja josta tuli ihmisten esi-isä. Esi-sienen nimeksi annettiin Ourasphaira giraldae. Vanhimmat tutkijoiden löytämät eläimet ovat paljon häntä nuorempia. Esimerkiksi Dickinsonia - pehmeät, symmetriset kakut, jotka muistuttavat joko höyheniä tai palmunoksia - ilmestyi maan päälle 558 miljoonaa vuotta sitten. Ja ehkä heistä tuli sienten jälkeläisiä. Muuten, kerran niitä itseään pidettiin sieninä. Mutta lopulta ne luokiteltiin eläimiksi.
Ei puita, ei eläimiä, ei sieniä: maapallolta on löydetty uusi elämänmuoto bioRxiv:
Anonyymi-ap
0
202
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1001829
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa681797- 1361655
- 971401
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo321328MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3141233- 581175
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301082Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711031Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446923