Kuivat silmät - uusi kansantauti

🤔🥽🚿 älylaitteiden tuijottamisesta tulee helposti kuivat silmät. Lähelle tuijotettaessa aivot luulevat, että tehdään jotkin tarkkaa työtä joten silmien räpyttely vähenee. Silloin silmät kuivuvat. Kuivat silmät haittaavat jopa näkökykyä.

Tauolla pitäisi räpytellä silmiä hetken voimakkaasti. Se aktivoi silmissä olevia rauhasia joiden tehtävä on voidella silmiä. Eikä nyt ole kysymys kyynelnesteestä joka on eri juttu, vaikka sekin on hyödyllinen kun se putsaa silmiä.

20

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä muistutus ihmisille. Kiitos. 🤗

      • Anonyymi

        😉😉🥹


      • Mulla itellä sumenee joskus näkö ja se palautuu kun voimakkaasti räpsyttelen. Maikkarin aamuohjelmasta kuulin, että siihen on olemassa lääketieteellinen syy. Olen kaikki spteekin silmätipat käynyt läpi. Niistä ei ole hyötyä kuin apteekkarin lompsalle.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Mulla itellä sumenee joskus näkö ja se palautuu kun voimakkaasti räpsyttelen. Maikkarin aamuohjelmasta kuulin, että siihen on olemassa lääketieteellinen syy. Olen kaikki spteekin silmätipat käynyt läpi. Niistä ei ole hyötyä kuin apteekkarin lompsalle.

        Sama juttu minulla.


    • Mä kannatan taas sitä, että työtehtävien pitää olla monipuolisempia. Ei mitään ruudun tuijottamista, vaan luovaa toimintaa. Tietokone voi ihan hyvin käyttää itse itseään tekoälyn avulla. Ihminen käyttäköön käsiään ja aivojaan.

      • Joittenkin palkkatyönä on ruutuun tuijottaminen. Kaikkia töitä ei nykyisin voi tehdä käsillä. Sen tiesin ennestään, että silmien taukojumppana on se, että välillä tuijottelee kauemmas kuin ruutu. Esim ikkunasta maisemia.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Joittenkin palkkatyönä on ruutuun tuijottaminen. Kaikkia töitä ei nykyisin voi tehdä käsillä. Sen tiesin ennestään, että silmien taukojumppana on se, että välillä tuijottelee kauemmas kuin ruutu. Esim ikkunasta maisemia.

        Aattelin vaan, kun moni haitallinen ja yks puolinen työ on pystytty korvaamaan koneilla. Cnc korvas aiemmin teollisuudessa, nyt vois olla tekoäly toimistossa.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Joittenkin palkkatyönä on ruutuun tuijottaminen. Kaikkia töitä ei nykyisin voi tehdä käsillä. Sen tiesin ennestään, että silmien taukojumppana on se, että välillä tuijottelee kauemmas kuin ruutu. Esim ikkunasta maisemia.

        Mutta toi taukojumppa on hyvä. Mä ite huomasin, että silmät meinaa jumittua lähiasentoon. Eli näyttötyöskentelyn jälkeen kun lähti ajamaan. Ei meinannut nähdä tien viittoja tai hirviä tai mitä muutakaan siellä ois. Että jo turvallisuus tekijäkin toi on.


    • Anonyymi

      piikin seurauksia nämäkin

      • Anonyymi

        🙁☹️😢


      • Anonyymi

        Siitä koronapiikistä on moni sairastunut, eikä tiedetä vielä tarpeeksi mitä pandemia on jälkikäteen aiheuttanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä koronapiikistä on moni sairastunut, eikä tiedetä vielä tarpeeksi mitä pandemia on jälkikäteen aiheuttanut.

        totta toriset


      • Kuivasilmäisyys vaivaa eniten alle 24 vuotiaita, joiden koko elämän ajan on ollut älyjuttuja. Jos se olisi piikin seurausta, niin se olisi ikäihmisillä enempi koska yli 65 on rokotettu eniten.

        Meillä on ihan lääketieteeseen koulutettuja henkilöitä. Kannattaa luottaa ennemmin tieteellisesti tutkittuihin faktoihin kuin omiin tai kotirouvan ja merkonomin luulemisiin.

        Netissä on sellainen sivu, kuin Terveyskylä. Sieltä löytyy luotettavaa alan ammattilaisten keräämää tietoa käypähoito ohjeineen. Käypä hoito -suositukset laatii Suomalainen Lääkäriseura Duodecim yhdessä erikoislääkäriyhdistysten kanssa. Käypä hoito -suositukset ovat riippumattomia, tutkimusnäyttöön perustuvia kansallisia hoitosuosituksia.
        https://www.terveyskyla.fi/silmasairaudet/silmasairauksia/kuivasilmaisyys


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä koronapiikistä on moni sairastunut, eikä tiedetä vielä tarpeeksi mitä pandemia on jälkikäteen aiheuttanut.

        Persupölö taas äänessä.


    • Anonyymi

      Silmiä täytyy suudella välillä.

      • Liian lähelle katselu rasittaa silmiä 👀


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Liian lähelle katselu rasittaa silmiä 👀

        Silmät kiinnikin voi suudella. 😚


    • Anonyymi

      On kyllä muutkin paikat nykyisin kuivia. Kun ei harrasteta sitä.

      • Anonyymi

        Totta. Suukin kuivuu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Suukin kuivuu.

        Mulla on apteekin aco merkkinen huulivoide ahkerassa käytössä.💋


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      200
      11829
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6246
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5169
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      47
      4930
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4492
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4398
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3880
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3373
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1887
    Aihe