Miten paljon näitä on tuumailtu? MIelestäni se, että meillä on tunteet viittaisi siihen, että maailmankaikkeus on ikuinen eli on ollut aina olemassa. Ajattelisin, että mistään, missä ei ole tunteita ei voi tunteita syntyä vaan tunteet ovat olleet aina olemassa sillä ne ovat nyt olemassa.
Tunteiden ja ajattelun evoluutio
7
467
Vastaukset
- Anonyymi
Onko esim. planeetoilla ja tähdillä omat itsenäiset tunteet vai voisivatko jopa tuntea kaiken sen, mikä on kunkin kappaleen pinnalla syntynyt tunteva asia?
- Anonyymi
Eli että planeetat tuntisivat kaiken sen mitä sen eliötkin tuntevat tai ajattelevat...
- Anonyymi
Taisit lipsahtaa väärälle palstalle.
- Anonyymi
Tunteet on vain aivojen fyysisen prosessoinnin tuotteita, aivan kuten muutkin aistimukset. Tässä on ikävänä puolena se, että tietoisuutta ja siihen liittyviä asioita joudutaan tutkimaan tietoisuuden itsensä sisällä. Ts. ei ole mahdollista saada kolmannen osapuolen "ulkopuolista" näkemystä, mistä johtuen kaikki tieto syntyy sisäsyntyisesti ja subjektiivisesti. Tämän vuoksi kaikki tietoisuuteen ja siihen liittyvä tieto on lähtökohtaisesti "korruptoitunutta" ja myös erittäin kirjavaa (neurotieteisiin, psykologiaan, filosofiaan, materialismiin, dualismiin jne. perustuvaa), laidasta laitaan vaihtelevaa. Siksi ihminen, tutkija, ei ole koskaan tyytyväinen, vaan keksii aina uusia selityksiä ja määritelmiä etsiessään totuutta, jota ei tule koskaan löytämään. Seuraavaa selitystä odotellessa :)
- Anonyymi
"Tunteiden ja ajattelun evoluutio
Miten paljon näitä on tuumailtu?"
Tuo on aika iso paketti, johon löytyy tietoa.
En rupea koko puhtia laittamaan tähän, vaan käyn alustavasti läpi.
Erilaiset tunteet ovat auttaneet selviytymisessä. Eli kun tälläinen tunne on jollekin kehittynyt, sen selviytyminen ja suvun jatkaminen on parantunut, mikä on nostanut kyseisen mutaation määrää populaatiossa.
Esimerkiksi pelko on auttanut välttelemään vaaroja. On olemassa esimerkiksi loisia, jotka poistaa pelon tunnetta. Nämä loiset käyttävät sitä hyväkseen nimenomaan kiertokulun kannalta, mutta uhri menehtyy siihen.
Kipu on hyvin samanlainen ilmiö, ja on sairaus missä ihminen ei tunne kipua. Tälläinen henkilö on jatkuvassa vaarassa kuolla.
Sitten on toki sosiaalisia tunteita kuten empatia. Tuo taito auttaa ryhmää kokonaisuutena. Sosiaalisten tunteiden voiman voi havaita sosiaalisilla eläimillä ryhmäkäyttäytymisessä, jossa jäsenillä on kokonaisuutena selvästi helpompi selviytyä.
Tunne ja ja ajattelu eivät ole synonyymejä toisilleen. Eliö voi tuntea ilman aivoja, tai toisin sanottuna ilman ajattelua. Eli tunne on vanhempaa perua.
Ajattelu mahdollistaa tehokkaan oppimisen ja sosiaalisilla lajeilla tiedon tarjoamisen muille. Tämän ansiosta eläimen ei tarvitse itse kokea jotain, jotta kykenee tunnistamaan uuden asian.
Ihminen on kehittynyt äärimmäisen tehokkaaksi ajattelun kannalta, ja sen evoluution tuloksen voi nähdä meidän tämän hetken hierarkiassa biodiversiteetissa. Mutta tuntematon asia on vielä, voiko tämä ajattelu olla myös meidän tuhoava erikoistuminen.
"MIelestäni se, että meillä on tunteet viittaisi siihen, että maailmankaikkeus on ikuinen eli on ollut aina olemassa."
En ymmärrä miten tulit tuohon tulokseen. Oletatko tunteiden olevan vanhempaa perua kuin materiaalin?
"Ajattelisin, että mistään, missä ei ole tunteita ei voi tunteita syntyä vaan tunteet ovat olleet aina olemassa sillä ne ovat nyt olemassa."
Eliökunnassa löytyy hyvinkin erilaista eliöstöä tunteiden kehityksen osalta. Tunteet ovat osa biologista menetelmää.
Esimerkiksi kasvit tuntevat kemiallisilla viestijärjestelmillä ja reseptoreilla. Eli tunteminen on lähinnä kemiallinen ilmiö, eikä suinkaan mikään mysteeri.
Samoin kun ihmisen monimutkaisemmat sosiaaliset tuntemukset kuten rakkaus on kemiallinen ilmiö.
En ihan ymmärrä oletatko tunteiden olevan joku kehon ulkopuolinen ilmiö? - Anonyymi
Tunteet, vietit ja vaistoton ihmistä vanhempaa kehitystä.
Järki käteen ja vähemmän mystiikkaa, niin ei se olekaan niin vaikea käsittää. - Anonyymi
tunne eli intuitio on täyttä paskaa 🤣 voi tietenkin olla että se on tiedostamaton aivojen prosessoinnin tulos ongelmaan 🤔
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2162886Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1702539Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321072Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035- 681028
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait274978Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka323946Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778