Tunteiden ja ajattelun evoluutio

Anonyymi-ap

Miten paljon näitä on tuumailtu? MIelestäni se, että meillä on tunteet viittaisi siihen, että maailmankaikkeus on ikuinen eli on ollut aina olemassa. Ajattelisin, että mistään, missä ei ole tunteita ei voi tunteita syntyä vaan tunteet ovat olleet aina olemassa sillä ne ovat nyt olemassa.

7

490

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko esim. planeetoilla ja tähdillä omat itsenäiset tunteet vai voisivatko jopa tuntea kaiken sen, mikä on kunkin kappaleen pinnalla syntynyt tunteva asia?

    • Anonyymi

      Eli että planeetat tuntisivat kaiken sen mitä sen eliötkin tuntevat tai ajattelevat...

    • Anonyymi

      Taisit lipsahtaa väärälle palstalle.

    • Anonyymi

      Tunteet on vain aivojen fyysisen prosessoinnin tuotteita, aivan kuten muutkin aistimukset. Tässä on ikävänä puolena se, että tietoisuutta ja siihen liittyviä asioita joudutaan tutkimaan tietoisuuden itsensä sisällä. Ts. ei ole mahdollista saada kolmannen osapuolen "ulkopuolista" näkemystä, mistä johtuen kaikki tieto syntyy sisäsyntyisesti ja subjektiivisesti. Tämän vuoksi kaikki tietoisuuteen ja siihen liittyvä tieto on lähtökohtaisesti "korruptoitunutta" ja myös erittäin kirjavaa (neurotieteisiin, psykologiaan, filosofiaan, materialismiin, dualismiin jne. perustuvaa), laidasta laitaan vaihtelevaa. Siksi ihminen, tutkija, ei ole koskaan tyytyväinen, vaan keksii aina uusia selityksiä ja määritelmiä etsiessään totuutta, jota ei tule koskaan löytämään. Seuraavaa selitystä odotellessa :)

    • Anonyymi

      "Tunteiden ja ajattelun evoluutio
      Miten paljon näitä on tuumailtu?"

      Tuo on aika iso paketti, johon löytyy tietoa.

      En rupea koko puhtia laittamaan tähän, vaan käyn alustavasti läpi.

      Erilaiset tunteet ovat auttaneet selviytymisessä. Eli kun tälläinen tunne on jollekin kehittynyt, sen selviytyminen ja suvun jatkaminen on parantunut, mikä on nostanut kyseisen mutaation määrää populaatiossa.
      Esimerkiksi pelko on auttanut välttelemään vaaroja. On olemassa esimerkiksi loisia, jotka poistaa pelon tunnetta. Nämä loiset käyttävät sitä hyväkseen nimenomaan kiertokulun kannalta, mutta uhri menehtyy siihen.
      Kipu on hyvin samanlainen ilmiö, ja on sairaus missä ihminen ei tunne kipua. Tälläinen henkilö on jatkuvassa vaarassa kuolla.

      Sitten on toki sosiaalisia tunteita kuten empatia. Tuo taito auttaa ryhmää kokonaisuutena. Sosiaalisten tunteiden voiman voi havaita sosiaalisilla eläimillä ryhmäkäyttäytymisessä, jossa jäsenillä on kokonaisuutena selvästi helpompi selviytyä.

      Tunne ja ja ajattelu eivät ole synonyymejä toisilleen. Eliö voi tuntea ilman aivoja, tai toisin sanottuna ilman ajattelua. Eli tunne on vanhempaa perua.

      Ajattelu mahdollistaa tehokkaan oppimisen ja sosiaalisilla lajeilla tiedon tarjoamisen muille. Tämän ansiosta eläimen ei tarvitse itse kokea jotain, jotta kykenee tunnistamaan uuden asian.

      Ihminen on kehittynyt äärimmäisen tehokkaaksi ajattelun kannalta, ja sen evoluution tuloksen voi nähdä meidän tämän hetken hierarkiassa biodiversiteetissa. Mutta tuntematon asia on vielä, voiko tämä ajattelu olla myös meidän tuhoava erikoistuminen.

      "MIelestäni se, että meillä on tunteet viittaisi siihen, että maailmankaikkeus on ikuinen eli on ollut aina olemassa."

      En ymmärrä miten tulit tuohon tulokseen. Oletatko tunteiden olevan vanhempaa perua kuin materiaalin?

      "Ajattelisin, että mistään, missä ei ole tunteita ei voi tunteita syntyä vaan tunteet ovat olleet aina olemassa sillä ne ovat nyt olemassa."

      Eliökunnassa löytyy hyvinkin erilaista eliöstöä tunteiden kehityksen osalta. Tunteet ovat osa biologista menetelmää.

      Esimerkiksi kasvit tuntevat kemiallisilla viestijärjestelmillä ja reseptoreilla. Eli tunteminen on lähinnä kemiallinen ilmiö, eikä suinkaan mikään mysteeri.

      Samoin kun ihmisen monimutkaisemmat sosiaaliset tuntemukset kuten rakkaus on kemiallinen ilmiö.

      En ihan ymmärrä oletatko tunteiden olevan joku kehon ulkopuolinen ilmiö?

    • Anonyymi

      Tunteet, vietit ja vaistoton ihmistä vanhempaa kehitystä.

      Järki käteen ja vähemmän mystiikkaa, niin ei se olekaan niin vaikea käsittää.

    • Anonyymi

      tunne eli intuitio on täyttä paskaa 🤣 voi tietenkin olla että se on tiedostamaton aivojen prosessoinnin tulos ongelmaan 🤔

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      205
      2177
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1439
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1081
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      927
    5. 58
      918
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      50
      842
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      787
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      115
      717
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      707
    Aihe