Miksi ihmeessä Rovaniemen seurakunta
ei laita soppatarjoiluaan vaalitauolle?
Yksi henkilö käyttää hyvää asiaa
hyödykseen vaalimainonnassaan.
Onko oikein, että seurakunta
sekaantuu politiikkaan?
ei laita soppatarjoiluaan vaalitauolle?
Yksi henkilö käyttää hyvää asiaa
hyödykseen vaalimainonnassaan.
Onko oikein, että seurakunta
sekaantuu politiikkaan?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei ne ole seurakunnan soppaa, mitä on nyt jaettu vaalitilaisuuksissa, vaan hän on itse jakanut omalla kustannuksellaan tekemäänsä soppaa, ilmaiseksi ihmisille, kuten ruoka-avun hengessä jakaa ja tietenkin saa myös vaalitilaisuuksissa omalla rahalla hankkimaansa keittoa jakaa kaupunkilaisille. Soppatykki on Rovaniemellä jo eräänlainen käsite, kaikki puhuvat, että koskahan sitä "pikkusen hyvää" on jaossa.
Tuo on nyt sitä Henttusen omaa toiveajattelua ,että,noin porukat päivittelisivät. Toteamme kyllä useinkin jotta eipä ole mielistelijän mainostanut tarjoavansa omakustanteista yhteisö ruokailua Loordilla koko talviaikana.
. Seurakunnan tykkiayeriaa hän kyllä mainostaa omanaan.
Ystävänpäivänäkin muistaakseni hän tarjosi ilmaista ruokaa. Miksi pilkata, jos jotkut auttaa vähäosaisia? Täällä toiset jakaa ruokaa, toiset käy vanhuksia kävelyttämässä jne., yksinäisyys on myös aikamme paha ongelma! Vapaaehtoiset antavat ajastaan! Ei Matti ole ainoa auttaja, on monta muutakin vapaaehtoistyöntekijää!
Todellakin iso kiitos näille vilpitöntä lähimmäisen rakkautta osoittaville vapaehtois työntekijöille .Monen sairaan/vanhuksen päivä ja koko oleminen on paljon valoisampi heidän ansiostaan.
Noi voi noita pyyteettömiä vapaaehtoisia. On heillä laupias ja auttava sydän.
Eikä ole oma lehmä ojassa.
Vaaleista puhumattakaan.
Omanedun tavoittelija "pikkuisen hyvää".oitottaja yrittää valheellisin perustein ängetä itsensä joukkoon mihin hän ei tule mitä ilmeisemmin ikinä kuulumaan .
Tuskimpa ihmiset äänestää sentakia mitä ehdokkaat tai puolue tarjoilee. Jokainen käy vain sentakia näkee muitakin ihmisiä.
Minun ajatusmaailmassa ihminen joka rikkoo lakia on rikollinen. Nämä salahotelleja ja luvatonta majoitusta tekevät rikkovat lakeja ja asetuksia. En äänestä yhtäkään rikollista.
Toinen ketä en äänestä on nykyiset kansanedustajat. Ahneuksissaan ja kokouspalkkioiden toivossa ehdolla moneen paikkaan ja hoitavat huonosti sen päätehtävän, kansanedustajuuden, kun eivät ehdi perehtyä sen kunnolla hoitamiseen, kun liikaa luottamustehtäviä. Kansanedustaja, valtuutettu aluevaltuustossa, kaupunginvaltuustossa ja firmojen hallituksissa.
Arvostan ihmistä joka hoitaa pestinsä kunnolla paneutuen, kun kerran äänestäjät ovat niin halunneet!
Pitääkö oikein muistella muistaakseen
milloin on tullut maksettua
vaalimainosvellit omistaan
, eikä Diakonian kukkarosta.
Tenttusella on "Raamatullista viisautta".
Äänestämme jatkoon.
Vai oikein raamatullisia. Niinpä vissiin.