Tekoäly vaan viisastuu

Anonyymi-ap

Nythän matematiikan saralla on lukemattomia ratkaisemattomia probleemoita. Mutta kun tekoäly on aina vaan älykkäämpi ja älykkäämpi, niin kohta ollaan siinä pisteessä, että tekoäly on ratkaissut kaikki probleemat. Kehitys on niin huimaa, ettå ehkä jo vuoden päästä ei ole enää epäselvyyksiä.

7

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entäpä jos tekoäly ratkaisee niin konstikkaasti ettei ihmisälyllä pysty tuota ratkaisua verifioimaan? Olisiko tehtävä tuolloin ratkaistu tai jokin lause toditettu?

      Entäpä jos ohjelmassa on virhe???

    • Anonyymi

      Esko Valtaoja totesi, että tekoäly ei ole helmitaulua kummempi. Komppaan.

    • Anonyymi

      Tekoäly on aika rajoittunut puhtaan matematiikan alueella, koska se ei kykene luomaan uusia käsitteitä. Numeerisessa laskennassa se kyllä pärjää. Turha kuvitellakaan, että kaikki ongelmat ratkeavat, sillä tiedon lisääntymisestä seuraa aina uusia kysymyksiä.

      • Anonyymi

        Kyllähän olet oikeassa. Esim tietokoneella pystytään laskentatehosta riippuen muodostamaan aina uusia alkukuja nopeammin kuin ihminen pystyisi laskemaan seuraavan löydettävissä olevan alkuluvun.

        Tosin Riemannin zetan ja alkulukujen esiintymistiheyden välistä yhteyttä tekoäly ei löytäisi ainakaan itsekseen.


    • Anonyymi

      Kielimallien ja teoreemantodistajien yhteistyötä tutkitaan ainakin Arxiv.orgien preprintien mukaan.

    • Anonyymi

      Tietokoneellekin saa baarin, inetbaarin.

      • Ensimmäiset käännöskoneet käänsivät englannista suomeen tyyliin Space Bar => Avaruusbaari.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11079
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      45
      8492
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      129
      5363
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3598
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3278
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2559
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      37
      2073
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe