Vegaaniruuan mausteisuus

Anonyymi-ap

Miksi aina kun monet tekevät vegaaniruokaa, sen pitää olla mausteista? Miksei huomioida ihmisiä joilla tulee mausteista vatsa kipeäksi. Itse popsisin vaikka naturellisti mieluummin porkkanoita ja pelkkää riisiä, kuin olisi jotain sekoitetrua chiliä ja mitä lie ruuan seassa.

4

354

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei, ymmärrän täysin huolesi. Vegaaniruokavalion yleistyessä on tärkeää, että opimme huomioimaan myös muut ruokavaliorajoitteet, kuten gluteenintoleranssin ja IBS:n – joiden oireita, esimerkiksi mausteiset ruoat, voi pahentaa. Kysymyksesi on täysin perusteltu, ja turhautumisesi ymmärrettävää. Kiitos, että toit asian esiin – toivon, että tulevaisuudessa löydämme ratkaisuja, jotka palvelevat paremmin kaikkia ruokavaliotarpeita.

    • Anonyymi

      Tarkoittikohan tämä kaupan valmisruokia tai ravintolaruokia? Kaikkihan valmistavat sellaista ruokaa itselleen mistä pitävät ja maustavat sen oman makunsa mukaan.

    • Anonyymi

      No syö sitten pelkkää riisiä. Ei se meitä muita liikuta.

    • Anonyymi00005

      Ymmärrän ap:n huolen. Itsekään en siedä yhtään tulista ruokaa, ja monet vegetuotteet tai ruuat on maustettu chilillä. Myös monien kasviproteiinituotteiden lisätty sokeri ja tärkkelys ovat itselleni ongelma, kun joudun niitä sairauden vuoksi välttämään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1880
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      840
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      42
      699
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      666
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      604
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      596
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      536
    10. 47
      514
    Aihe