Olen kuullut monen yrittäjän sanovan, että he tekevät koko vaiveillaolonsa ajan työtä. Tästä he saattavat jatkaa tarinaansa niin, että he eivät osaisikaan edes vain "olla" tekemättä mitään.
Onko oleileminen siis ajan tuhlaamista? Tekeekö työntekeminen siihen käytetystä ajasta arvokasta? Tässä en nyt tarkoita rahalla mitattua arvoa, sillä sehän on sinänsä selvää, että jos joku [yrittäjän] työn tuloksesta maksaa, niin se työhön käytetty aika on rahassa arvostettavissa [esim. tuntipalkkana].
Tässä lähestymiskulma on henkilökohtainen. Aika, jonka elämässä "käyttää", on aina arvokasta, tekipä sillä ajalla jotakin, tai olisipa vain paikallaan. Itse asiassa ajattelen niin, että työhön käytetty aika on arvotonta, jollei siitä saatua rahaa osaa käyttää arvokkaaksi kokemiinsa asioihin. Raha on siis vain väline, jonka arvo määräytyy sen avulla saatavien asioiden myötä.
Jos rikas henkilö vain kerää rahaa miljoonittain, hänen kaikki työnsä on mennyt hukkaan, koska hän ei silloin käytä saatua rahaa mihinkään. Tämä johtopäätös on yllättävä sellaiselle björnwahlroosmaiselle ajattelijalle, jolle raha vaikuttaa olevan aina "arvokasta". Sitä se ei ole.
Tietysti, jos rikas ostaa rahallaan vapaa-aikaa, hän käyttää sen arvokkaaksi yleisesti koetulla tavalla. Mutta vapaa-ajan ostamiseen ei tarvita miljoonia, sillä paljon pienemmällakin varakkuudella voi elää vapaasti.
Mitä tekee se yrittäjä vapaa-ajalla, joka ei osaa olla tekemättä mitään? Hän on ymmärtänyt varmuudella väärin sen, mitä tarkoittaa "olla tekemättä mitään".
Oleileminen ei nimittäin ole tekemättömyyttä. Päin vastoin, silloin henkilö tekee niitä asioita, mitä itse pitää arvokkaana. Joku hoitaa vaikka puutarhaa, tai ajelee purjevenellä. Molemmissa on tekemisen meininki, mutta kukaan tuskin maksaisi hänelle siitä, että hän vain purjeveneilee. Oleileminen on siis henkilölle itselleen merkityskellisten asioiden tekemistä täysin vapaassa aikataulussa ja itsemäärämisoikeutensa maksimointia. Hän voi koska tahansa päättää olla tekemättä sitä, mitä juuri silloin tekee. Purjehtija voi ajaa rantaa ja lähteä vaikka hoitamaan puutarhaa!
Työn ja vapaa-ajan filosofiaa
3
203
Vastaukset
- Anonyymi
Tarvitaanko rahaan perustuvaa järjestelmää lainkaan? Mikä voisi olla sen vaihtoehto.
Tarvitaan ainakin sitten äänivalta joka ulottuu yksivuotiaisiin lapsiin asti. Jokainen yksilö tulisi ottaa huomioon sekä hänelle tarvittava antamalla mutta myös estämällä ylikulutus.
Johtaisi ehkä totalitarismiin. Ehkä olisi huononnonus nykyiseen järjestelmään. Velvollisuudet kasvaisi koskemaan jokaista eikä kukaan voisi välttää esim. Metsästykseen osallistumista tai epämiellyttäviin töihin.
Rahajärjestelmälle ei helposti löydy mitään korvaavaa parempaa systeemiä. Itselleni on kyllä hepreaa kuinka tuo systeemi toimii. Pitää kai olla valtion ainainen välistävetäjä ja suurimman osan rahasta päätyä yksiin käsiin joka sitten jakaa rahan uudelleen yhteiskunnan päämäärien mukaan. En tiedä.
Hankalia asioita, joiden parantaminen saattaa olla mahdotonta. On nimittäin asioita joiden toimivuus on jo vedetty tappiin.- Anonyymi
Lähtökohta tulee olla se että ensin yhteiskunta antaa ihmiselle kaiken mitä tämä tarvitsee ihmisarvoiseen elämään ja sen jälkeen tämä ihminen osallistuu kiitollisena sen yhteiskunnan pyörittämiseen. Väitteet että sellaisessa maailmassa kukaan ei tekisi mitään ovat samaa tasoa kuin väite että ilman uskontoa ja helvetinpelkoa ihmiset rupeaisivat varastelemaan ja murhaamaan ilman omantunnontuskia.
Emme hyväksy raiskaamistakaan vain siksi että joidenkin tekee mieli raiskata, joten miksi ihmeessä talousjärjestelmä on rakennettu niiden ehdoilla jotka eivät suostu tekemään mitään muiden hyväksi saamatta palkkioksi hienompaa autoa ja isompaa venettä kuin naapureilla on?
Kapitalistithan (ja sellaiseksi mielivät) niitä loisijoita ovat eivätkä työttömät.
Ihmistä joka ei pysty osallistumaan yhteiskunnan pyörittämiseen tulee ymmärtää ja auttaa, ei kurittaa.
- Anonyymi
joku firma VeriSure osoitttau että hyvin Beri ONON-Secuurfe heh, josa niin minun ilaeiiriaeara asesmasra ajarreleepi..
hukkaan heitettyäö rhaa jois heile anrwsa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24114064Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996852K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1014739Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744657Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244625Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744337Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754112Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003896- 933701