🤔🐷🐥 8 päivä loppuu ennakkoäänestys. 8-10 on lihalakko. Jauhelihat olivatkin eilen aika vähissä. 18 on pitkäperjantai. 25 on kevään viimeinen kirjastopäivä. Renkaanvaihtoa en ole vielä tilannut.
Asiat eivät aina mene suunnitelmien mukaan. En tiedä onko mulla flunssaa vai allergiaa, mutta ulos en tänään nokkaani laita vaikka eilen kuvittelin käyväni tänäänkin kaupassa.
Apteekissa on hieno testeri, jolla voi testata onko flunssaa vai koronaa. En ymmärrä miksi siihen pitäisi tuhlata kymppi, kun hoito on sama.
Huhtikuun tärkeitä päiviä
9
185
Vastaukset
- Anonyymi
B:tä kehiin. Mikäli nyt oikein muistan niin B:tä tarvitaan stressitekijöitä vastaan. Tälleen sunnuntaisin kaupat ovat tyhjillään tuotteista eli lihan lisäksi voi olla muitakin loppuunmyytyjä tuotteita. Itseäni voisin äänestää vaikken ehdolla olisikaan 😄. -💊-.
Mulla on B sekoitus koko ajan käytössä, kun ei siitä haittaakaan ole. Leivät oli jo eilen lopussa. Kultakatriina näytti olevan tarjouksessa vajaa 5 euroa. Eli ei ne kahvitarjoukset ole enää kovin houkuttelevia. Valtiovalta ei puutu ruoan ylihinnoitteluun, vaikka kaupoilla on aika suolaiset voitot. ALVit kerää valtiolle sitä enemmän rahaa mitä enemmän ruoka maksaa.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Mulla on B sekoitus koko ajan käytössä, kun ei siitä haittaakaan ole. Leivät oli jo eilen lopussa. Kultakatriina näytti olevan tarjouksessa vajaa 5 euroa. Eli ei ne kahvitarjoukset ole enää kovin houkuttelevia. Valtiovalta ei puutu ruoan ylihinnoitteluun, vaikka kaupoilla on aika suolaiset voitot. ALVit kerää valtiolle sitä enemmän rahaa mitä enemmän ruoka maksaa.
Osa B-valmisteista on todella vahvoja kun peilaa päivän saantisuositusarvoihin. B:t ovat toki vesiliukoisia niin ne eivät pääse varastoitumaan elimistöön toisin kuin rasvaliukoiset aineet. Kahvin maksimirajani on 5 e. Hommasin pari pakettia yht. 9 e tässä hiljattain. Brändin nimellä ei ole minulle niin väliä. Luin netistä kahvin paahtoasteista ja happamuudesta.
Suomalaiset juovat vaaleaa paahtoa mutta netin mukaan se on happamampaa kuin tumma paahto. Hapan kahvi sekoittaa enemmän vatsaa kuin tumma. Päätin siis ostaa keskivahvaa kahvia. En huomannut kuin vasta kotona että pakettieni kyljessä lukee tarkemmin happamuus-, sun muut arvot. Objektiivisesti sanoen tumman paahdon pitäisi olla siis parempaa kuin vaalean vaikka mututuntuma sanoo asian olevan päinvastoin. Vaalea on ikään kuin vaikutuksiltaan vahvaa vaikka maultaan se on tummaa miedompi. -💊-. Anonyymi kirjoitti:
Osa B-valmisteista on todella vahvoja kun peilaa päivän saantisuositusarvoihin. B:t ovat toki vesiliukoisia niin ne eivät pääse varastoitumaan elimistöön toisin kuin rasvaliukoiset aineet. Kahvin maksimirajani on 5 e. Hommasin pari pakettia yht. 9 e tässä hiljattain. Brändin nimellä ei ole minulle niin väliä. Luin netistä kahvin paahtoasteista ja happamuudesta.
Suomalaiset juovat vaaleaa paahtoa mutta netin mukaan se on happamampaa kuin tumma paahto. Hapan kahvi sekoittaa enemmän vatsaa kuin tumma. Päätin siis ostaa keskivahvaa kahvia. En huomannut kuin vasta kotona että pakettieni kyljessä lukee tarkemmin happamuus-, sun muut arvot. Objektiivisesti sanoen tumman paahdon pitäisi olla siis parempaa kuin vaalean vaikka mututuntuma sanoo asian olevan päinvastoin. Vaalea on ikään kuin vaikutuksiltaan vahvaa vaikka maultaan se on tummaa miedompi. -💊-.Opettelin juomaan tummaa paahtoa, kun vaaleaa ei muualla Euroopassa kai ole. Ajattelin, että se vaalea lopetetaan täällä. Nyt on tullut tänne useampia tummia paahtoja. En jaksa niitä maistella. Mulle riittää ne tuttujen merkkien 2,5 ja 3, joissa paketin paino on vielä 500 g. Menin ostamaan sittarin muunmerkkistä tarjouskahvia, enkä sitä pysty juomaan hajun takia ja siitä tulee huono olo kun robusta kahvissa on enemmän kofeiinia.
Lakkiaisten ja äitienpäivän aikoihin on taas kaffeetarjouksia, joita voin vilkaista. Mulla on kaapissa yksi hylly täynnä tarjouskahveja.
- Anonyymi
Leivät oli loppu 🧑🏻🍳
- Anonyymi
Aika paha. Kannattaa varmaan hankkiutua johonkin töihin.
Ainakin prismassa oli eilen leivät loppu. Ostin paketin näkkäriä vaikka mulla on kyllä ohutta ruisleipää vielä pakasteessa.
Anonyymi kirjoitti:
Aika paha. Kannattaa varmaan hankkiutua johonkin töihin.
Jos et ole sattunut huomaamaan, niin tänään on sunnuntai. Aika monella se on vapaapäivä!
P.S. Eilinen flunssaa muistuttava vaiva on oudosti hävinnyt. Saattaa olla, että vahva c-vitamiinipilleri auttoi. Nyt ei vaivaa ikävän lisäksi muu kuin liian lyhyt yöuni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978903- 918725
- 147793
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756203Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585288En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234315Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54190- 384113
- 373899
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..783790
