Lohen dioksiini , maininta pakkaus

Anonyymi-ap

Kotimaisen lohe korkeat dioksiini yms pitoisuudet mainittava myyntipakkaukset . Vaarallista esim jos raskaana .

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turha pelko

    • Anonyymi

      Miksi lässytät jatkuvasti samaa kun siinä mainostamassasi norjalaisessa kassilohessa on dioksiinia ja kaikkia muitakin myrkkyjä moninkertaisesti.

      "Tuossa Nicolas Danielin maailmalla, etenkin Norjassa, paljon keskustelua herättäneessä dokumentissa Norjalainen tunnettu ja arvostettu ympäristöaktivisti Kurt Oddekalv totesi, että kasvatettu Norjan lohi on yksi myrkyllisimpimpiä elintarvikkeita maailmassa. Ympäristömyrkyt kerääntyvät rasvaan herkästi. Villin lohen rasvapitoisuus on 5-7 %, Norjalaisen kassilohen rasvapitoisuudet ovat 15 % - 35 % välillä. Dioksiinit, PCB, Ethoxyquin yms. toksiset ainesosat ja kemikaalit imeytyvät ja akkumuloituvat rasvaan voimakkaasti.

      Dokumentissa Ranskalainen toksikologi ja tutkija tohtori Jerome Ruzzin vahvisti tutkimuksissaan Kurt Oddekalvin johtopäätökset omilla, useita elintarvikkeita sisältäneillä tutkimuksillaan. Norjan kassilohen toksisuus oli 5 kertaisesti suurempi kuin kaikkien tutkimuksessa mukana olleiden elintarvikkeiden yhteensä. Toksikologi Ruzzin sanoi tutkimusten jälkeen että on päivänselvää, että Norjan kassilohen sisältämille myrkyllisille ainesosille altistumista on syytä välttää. Hän sanoi että ei itse enää syö kasvatettua Norjalaista lohta lainkaan sen korkean toksisuus tason vuoksi."
      https://kalastus.com/keskustelu/kaikkea-kalastuksesta/norjan-kassilohi-maailman-myrkyllisin-elintarvike

      • Anonyymi

        Samoin tauteja ja sairaita kaloja.

        "Norjan lohijätin käsittämättömät luvut – osa kaloista mätänee elävältä

        Yksi maailman suurimmista lohta ja muita mereneläviä tuottavista yrityksistä kamppailee valtavan lohi­kuolleisuuden kanssa. Viime vuonna Norjan kalatiloilla kuoli yli 12 miljoonaa lohta.

        Norjan kalatiloja vaivaa valtava kuolleisuus, Norjan yleisradioyhtiö NRK kertoo. Eräässä laitoksessa jopa yli joka kolmas lohi heittää henkensä ennenaikaisesti.

        Ennätyskuolleisuudelle on useita syitä. Yhden kerran kaloja kuoli happi­generaattorin rikkoutumisen seurauksena, mutta kaloilla on todettu myös täitä ja erilaisia sairauksia.

        Kalatäit syövät verta. Ne pistävät tai leikkaavat suuosillaan reikiä kalan ihoon ja tuottavat haavaan eritettä, mikä estää veren hyytymisen.

        Tilastojen mukaan Keski-Norjan kalatiloilla kuoli 12,7 miljoonaa lohta vuonna 2023 marraskuun loppuun mennessä. Näistä 4,9 miljoonaa kalaa kuoli Mowi-nimisen lohituottajan alla. Mowi on yksi Norjan ja koko maailman suurimmista lohituottajista."
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010252835.html


    • Anonyymi

      Olkoot mitä vaan mutta hyvää se on joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      123
      5594
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2245
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      123
      2159
    6. 108
      1837
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. 373
      1328
    9. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1166
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    Aihe