Renkaat Suomesta

Anonyymi-ap

Miten on.
Tehdäänkö Suomessa polkupyörän renkaita?

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllä tehdään.

    • UUSI

      Dmac Nordic Oy Lieksassa.
      Tehdas on entinen Lieksa Tyres, joka on entinen Suomen rengastehdas joka on entinen Nokian renkaiden tehdas.

      • Anonyymi
        UUSI

        Positiivinen yllätys!

        Pelkkiä nastarenkaita. Olisikin kummallista, että jollakin bulkkitavaralla, joka maksaa 10 € Prisman hyllyssä, voisi kilpailla.

        Hyvä Suomi.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Positiivinen yllätys!

        Pelkkiä nastarenkaita. Olisikin kummallista, että jollakin bulkkitavaralla, joka maksaa 10 € Prisman hyllyssä, voisi kilpailla.

        Hyvä Suomi.

        Veikkaan, että aika huonoa kilpailla halvan tavaran suhteen. Palkkakustannukset ovat muualla niin pienet, että tuotanto ei Suomessa kannata.


      • UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Positiivinen yllätys!

        Pelkkiä nastarenkaita. Olisikin kummallista, että jollakin bulkkitavaralla, joka maksaa 10 € Prisman hyllyssä, voisi kilpailla.

        Hyvä Suomi.

        Tuon tehtaan ongelmat ovat paljon johtuneet vanhasta konekannasta josta osa on sieltä Nokian (polkupyörä)rengastehtaan alusta asti käytössä olleita, eli 1970-luvun alkupuoliskolat.
        Vaikka nuo Suomi Tyres:n renkaat ovat periaatteessa olleet erittäin hyviä renkaita, niissä oli menneinä vuosia vanhasta konekannasta johtuvia laatupoikkeamia liikaa ja joutui tekemään runsaasti takuuvaihtoja sekä kokonaisten valmistuserien poisvetoja joka näkyi kuitenkin suhteellisen pienen valmistajan taloudessa pahasti. Samoin erinäiset konerikot vaivasivat ja tekivät tuotantokatkoksia pahoihin aikoihin.
        Ja tulos kun ei mahdollistanut isoja investointeja niin tehtaan ja tuotemerkin edellinen omistaja meni konkurssiin 2023.
        Nykyisellä omistajalla on menossa liki 2mij.€:n kehitysohjelma tehtaalla ja toivottavasti nyt laatupoikkeamat saadaan kuriin ja tuotteet ovat sitä mitä niiden suhteellisen korkea jälleenmyyntihinta antaa luvan odottaakkin.

        Uusi omistaja tosiaan on ainakin alkuun tehnyt linjanvedoksi että mallistosta tuotannossa vain hieman vähemmän kilpailtuja ja tämän takia parempikatteisia nastoitetuja talvirenkaita (jotka Suomi Tyresillä ovatkin erinomaiset tuotteet).
        Mutta jos ilmoittettu tuotannon nelinkertaistamamis tavoite uudella konekannalla pitää paikkansa, niin on oletettavaa että mallistoon palaa muitakin rengastyyppejä, mutta mihinkään halparenkaita tehdas tulee jatkossakaan tuottamaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Ei kannata. Muutenkin harvassa maassa käytetään koko laitetta. Aavistattekin missä.

      • Anonyymi
        UUSI

        Mitä yritit sanoa suomeksi?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä yritit sanoa suomeksi?

        Ehkä puhuu aromipesästä, leipäkoneesta tai muusta vastaavasta vekottimesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2234
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1914
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1053
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1033
    Aihe