Renkaat Suomesta

Anonyymi-ap

Miten on.
Tehdäänkö Suomessa polkupyörän renkaita?

9

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tehdään.

    • Dmac Nordic Oy Lieksassa.
      Tehdas on entinen Lieksa Tyres, joka on entinen Suomen rengastehdas joka on entinen Nokian renkaiden tehdas.

      • Anonyymi

        Positiivinen yllätys!

        Pelkkiä nastarenkaita. Olisikin kummallista, että jollakin bulkkitavaralla, joka maksaa 10 € Prisman hyllyssä, voisi kilpailla.

        Hyvä Suomi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Positiivinen yllätys!

        Pelkkiä nastarenkaita. Olisikin kummallista, että jollakin bulkkitavaralla, joka maksaa 10 € Prisman hyllyssä, voisi kilpailla.

        Hyvä Suomi.

        Veikkaan, että aika huonoa kilpailla halvan tavaran suhteen. Palkkakustannukset ovat muualla niin pienet, että tuotanto ei Suomessa kannata.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Positiivinen yllätys!

        Pelkkiä nastarenkaita. Olisikin kummallista, että jollakin bulkkitavaralla, joka maksaa 10 € Prisman hyllyssä, voisi kilpailla.

        Hyvä Suomi.

        Tuon tehtaan ongelmat ovat paljon johtuneet vanhasta konekannasta josta osa on sieltä Nokian (polkupyörä)rengastehtaan alusta asti käytössä olleita, eli 1970-luvun alkupuoliskolat.
        Vaikka nuo Suomi Tyres:n renkaat ovat periaatteessa olleet erittäin hyviä renkaita, niissä oli menneinä vuosia vanhasta konekannasta johtuvia laatupoikkeamia liikaa ja joutui tekemään runsaasti takuuvaihtoja sekä kokonaisten valmistuserien poisvetoja joka näkyi kuitenkin suhteellisen pienen valmistajan taloudessa pahasti. Samoin erinäiset konerikot vaivasivat ja tekivät tuotantokatkoksia pahoihin aikoihin.
        Ja tulos kun ei mahdollistanut isoja investointeja niin tehtaan ja tuotemerkin edellinen omistaja meni konkurssiin 2023.
        Nykyisellä omistajalla on menossa liki 2mij.€:n kehitysohjelma tehtaalla ja toivottavasti nyt laatupoikkeamat saadaan kuriin ja tuotteet ovat sitä mitä niiden suhteellisen korkea jälleenmyyntihinta antaa luvan odottaakkin.

        Uusi omistaja tosiaan on ainakin alkuun tehnyt linjanvedoksi että mallistosta tuotannossa vain hieman vähemmän kilpailtuja ja tämän takia parempikatteisia nastoitetuja talvirenkaita (jotka Suomi Tyresillä ovatkin erinomaiset tuotteet).
        Mutta jos ilmoittettu tuotannon nelinkertaistamamis tavoite uudella konekannalla pitää paikkansa, niin on oletettavaa että mallistoon palaa muitakin rengastyyppejä, mutta mihinkään halparenkaita tehdas tulee jatkossakaan tuottamaan.


    • Anonyymi

      Ei kannata. Muutenkin harvassa maassa käytetään koko laitetta. Aavistattekin missä.

      • Anonyymi

        Mitä yritit sanoa suomeksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä yritit sanoa suomeksi?

        Ehkä puhuu aromipesästä, leipäkoneesta tai muusta vastaavasta vekottimesta?


      • Anonyymi

        Onko kenties pimp, pimp, pimpparaudasta kyse?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2130
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    Aihe