Vähäisin tiedoin ja taidoin varustettu ihminen ei tiedä, kuinka tietämätön hän on. Hänellä ei ole tarvittavaa tietoa tai osaamista ymmärtääkseen rajallisuutensa. Siksi tietämättömät ihmiset esittävät niin itsevarmasti näkemyksiä, joita he luulevat oikeiksi.
Kuulostaako tutulta?
Kuulostaako tutulta?
Vastaukset 12
Vanhimmat
”Jos olet todella, todella typerä, et mitenkään pysty tietämään, että olet todella, todella typerä.”
John Cleese
”Ymmärtää tietonsa tiedoksi ja tietämättömyytensä tietämättömyydeksi – sitä on tietäväisyys.”
Kungfutse
Se on jo paljon jos ymmärtää tietämättömyytensä, ettei sitä paljasta julkisesti esim näille palstoille kirjoittelemalla.
tulkaa pois.... ei siellä ole viisaita!
Tammikuussa 1918 tietämättömyys Suomessa johti punaisten rötöstelyyn ja kapinaan vallankumouksen aattein. Lenin tuki näitä ja yllytti.
Sen jälkeen on tullut tietoa lisää, mutta punaisia on vielä siksikin paljon jäljellä.
Parempi olisi jo keskittyä tähän päivää kuinka Kemijärviä vietäisiin eteenpäin, eikä elää houriotilassa mitä toistasataa vuotta sitten on tapahtunut, jos silloinkaan.
Pitää miettiä miksi on paikallaan poljettu ainakin yksi sulupolvi.
Raskainta on lähihistorian tietämättömyys. Sen ovat kokeneet ankarasti 40 luvun evakkomme, joita on tullut meille muualtakin kuin Karjalasta.
Samoin punakaartilaisuus ja siitä juontuva poliittinen punasävy loimottaa salakavalasti vieläkin nykyarjessa.
Virheistä pitää ottaa opiksi. Ei saisi ajaa päin punaista.
Kun katselee nyt noita Perussuomalaisten jotka lukeutuvat äärioikeistolaisiin, eipä ole paljon kehumista. Ovat valmiita olemaan kohta Trumpin ja Putinin kelkassa, vaikka toista annetaan ymmärtää.
Kemijärvellä on hoidettu viisaasti asioita kun ei ole päässyt punasävy karttoja pilaamaan.
Kun katseli vaalivalvojaisissa kannatuskarttoja punaisen oli kartat tehdaspaikkakunnilla ja lähiseuduilla.
Kemijärvellä on onni että tänne ei ole tullut tehdasta eikä teollisuutta, silloin olisi ollut vaara että punainen aalto olisi voinut levitä tännekkin.
Näin on hyvä, ne joilla on yhteismetsäossuuksia kuittailee sieltä, ja loput kolkuttelee sitten Kelan luukuilla. Jos tulisi Pumppuvoimalat sehän olisi plussaa.
Nämä kommentit paljastavat kaiken, ei tarvitse ihmetellä miksi....
Meni Hugo Richard Sandbergin lahjakoulu isokylälle hukkaan, ei ole oppi tarttunut!
Sandbergilla oli erityisen hyvä syy koulun kustantamiseen. Paikalliset manttaalimiehet eivät aikoinaan älynneet sen vertaa rahan päälle, että olisivat perineet puustaan oikean hinnan. Sandberg suuntasi näin säästyneet sahatukkirahat kouluun Isollekylälle, että kyläläiset osaisivat jatkossa laskea tukkinsa kannattavalle tasolle.
Kuulemma nyt osaavat periä Storaltakin oikein. Ja ovat nykyisin ABC.llä ja St1.llä kaiken tietävinä ja laskupäätä riittää.